سرويسكار
سرويسكار
تعمير لوازم خانگي و سرويس لوازم خانگي

 
تاريخ : چهارشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۸

تنظيم دماي فر

براي تنظيم حرارت فر بهتره يك لايه آجر نسوز كف فر بچينيد اين به يكنواخت شدن حرارت و دماي فر شما كمك ميكنه و پخت شيريني و غذا بهتر ميشه

 

تميز كردن و برق انداختن ظرف‌ها

براي از بين بردن چربي از ظرف‌هاي بلوري ، چيني ، فلزي و … چند قاشق غذاخوري سركه ، داخل آبي كه ظرف‌ها را در آن مي‌شوييد ، بريزيد فوري چربي‌ها پاك مي‌شوند .

 

ماهي‌تابه سوخته

براي پاك كردن ماهي‌تابه يا قابلمه‌هايي كه سوخته و ته گرفته‌اند كمي جوش شيرين روي آنها بريزيد و مقداري آب به آن اضافه كنيد تا خيس شود ، بگذاريد چند ساعت بماند . بعد قسمت سوخته را راحت بشوييد .

 

تميركردن كارد

براي از بين‌بردن لكه‌هاي روي كارد آشپزخانه يا برطرف كردن زنگ‌زدگي روي آن مي‌توانيد از چوب پنبه استفاده كنيد . چوب پنبه را كمي خيس كنيد به آرامي آن را به يك ماده پاك‌كننده مانند تايد آغشته كنيد ، سپس با حركت جلو و عقب آن را روي تيغه كارد بكشيد ، به راحتي تميز مي‌شود .

 

ظرف‌هاي آلومينيومي

روي ظرف‌هاي آلومينيومي نمك بماليد ، خواهيد ديد كه به طور كامل نو مي‌شوند .

 

ظرف‌هاي مسي

براي پاك كردن ظرف‌هاي مسي ، آنها را با برشي از ليمو كه در نمك گذاشته‌ايد ، بساييد .

 

ظرف‌هاي نقره

براي براق كردن ظرف هاي نقره از روغن زيتون استفاده كنيد . براي اين كار آنها را با روغن زيتون به آرامي مالش دهيد ، كاملاً نو و درخشنده مي‌شوند .

 

رسوب آهك

براي‌از بين بردن رسوب آهك از كتري ، وقتي كتري داغ است ، يك مرتبه مقداري آب يخ درون آن بريزيد جرم جدا مي‌شود. براي از بين بردن پوشش نازكي از آهك در داخل كتري ، از محلول آب و سركه استفاده كنيد . محلول آب و سركه را درون كتري بريزيد ، 10 دقيقه بجوشانيد . سپس آن را شسته و آب بكشيد .

 

شست و شوي طلا و جواهر

طلا و جواهر پس‌ از استفاده‌ به ‌مدت‌ طولاني، در اثر مجاورت‌ با بدن‌ كثيف‌ مي ‌شوند و رنگ‌ و جلاي‌ اوليه‌ را از دست‌ مي‌ دهند. اگر به‌ دنبال‌ راهكاري‌ براي‌ تميز شدن‌ طلا و جواهر و زينت ‌آلات‌ خود هستيد، اين مطلب را با دقت‌ بخوانيد.

 

تميزكردن‌ جواهرات‌ بدل‌

براي‌ تميز كردن‌ جواهرات‌ به‌ اصطلاح‌ اتمي، از جوش‌ شيرين‌ استفاده‌ كنيد. به‌ اين‌ صورت‌ كه‌ مقداري‌ جوش‌ شيرين‌ روي‌ سطح‌ نمناك‌ برس‌ مسواك‌ بريزيد و آن‌ را به‌ آرامي‌ روي‌ اين‌ جواهرات‌ بماليد تا براق‌ شوند.

 

نگهداري‌ از طلا و جواهر

براي‌ نگهداري‌ صحيح‌ از طلا و جواهر آنها را در جعبه‌ هاي‌ خود قرار دهيد. همچنين‌ مي‌ توانيد دفترچه ‌اي‌ پارچه ‌اي‌ درست‌ كنيد و طلاها را با سنجاق ‌قفلي‌ در آن‌ وصل‌ كنيد؛ به‌ گونه ‌اي‌ كه‌ سطح‌ آنها به‌ هم‌ ساييده‌ نشود، زيرا در اثر سايش‌ از وزن‌ آنها كاسته‌ مي‌ شود. دفترچه‌ را در مكاني‌ امن‌ قرار دهيد.

 

براق‌ كردن‌ طلا و جواهر

براي‌ براق‌ كردن‌ طلا و جواهر دو روش‌ پيشنهاد مي‌ شود:

الف) مقداري‌ خاك‌اره‌ نرم‌ يا خاكستر چوب‌ تهيه‌ كنيد و زيورآلات‌ را درون‌ آن‌ فرو ببريد. سپس‌ به ‌وسيله‌ خاك ‌اره‌ يا خاكستر چوب، سطح‌ آنها را مالش‌ دهيد. پس‌ از پاك ‌كردن‌ طلا و جواهر از خرده‌هاي‌ چوب‌ يا خاكستر، شفافيت‌ و برق‌ چشمگيري‌ را مشاهده‌ خواهيد كرد.

ب) با مالش‌ دادن‌ قطعه‌ اي‌ چرم‌ يا پارچه‌ نخي‌ بر سطح‌ طلا، برق‌ و جلاي‌ خاصي‌ به‌ وجود مي‌آيد.

 

بازكردن‌ گره‌ زنجير

اگر زنجير گردنبندتان‌ گره‌ خورد، آن‌ را روي‌ سطحي‌ صاف‌ و صيقلي‌ بگذاريد و مقداري‌ روغن‌ بچه‌ در محل‌ گره‌ بريزيد. سپس‌ با يك‌ سوزن‌ كلفت‌ به‌ آرامي‌ گره‌ را باز كنيد.

 

لکه گیری جواهرات

جواهرات مرجانی :

جواهرات مرجانی را با آب و صابون یا آب و نمک خوب بشویید و بعد از شست و شو خشک کنید.

جواهرات سنگی :

جواهرات سنگی را با یک پارچه ء نرم تمیز کنید و با یک ماهوت(برس) نرم آن را برق بیندازید.

طلاجات :

وسیله را در محلول بی کربنات سدیم و آب قرار دهید و بعد آبکشی کنید.سپس آن رن با پارچه ای نرم و سشوار (درجه ء باد سرد )خوب خشک کنید.

 

رفع ترک چینی با شیر

شیر ترک خوردگی فنجان های چینی را از بین می برد . بهترین و آسانترین راه را برای بر طرف ساختن آثار ترکیدگی در فنجان های چینی آنست که فنجان را درون شیر قرار داده و به آرامی مدت نیم ساعت تا 45 دقیقه ، بسته به میزان ترک خوردگی بجوشانید. اگر ترک فنجان زیاد نباشد ، پروتئین موجود در شیر ، کاملا درز آن را خواهد پوشاند و چینی شما جوش خواهد خورد .

 

از بین بردن لکه خودکار

شیر لکه های ناشی از جوهر خودکار را پاک می کند. برای این منظور پنبه ای را به شیر آغشته کرده روی منطقه لکه بریزید تا آنکه لکه از بین برود.

 

 لکه جوهر خودکار یا ماژیک

بسیاری از خانم های بچه دار با مشکل لکه گیری جوهر خودکار یا ماژیک بر روی لباس بچه ها مواجه اند به همین خاطر من روشی را برای پیروزی بانوان خانه دار ایرانی به این لکه ها پیشنهاد می کنم:

لکه را روی یک لایه کاغذ خشک کن قرار دهید و با پارچه ء نخی آغشته به الکل - بنزین یا تریلین روی آن بکشید و این عمل را چندین بار تکرار کنید.

برای پارچه های قابل شستشو از آب گرم 40 درجه استفاده کنید.

و برای لکه گیری پارچه ء ابریشم از طریق محلولی از آب و چند قطره آبلیمو استفاده کنید.

 

استفاده بهینه از سبزی خشک

 چناچه قصد استفادهه از سبزی خشک در غذاها را دارید ، توصیه می کنیم حدود سه –چهار ساعت قبل سبزیها را درون آب سرد خیس کنید تا بتدریج نرم شده وبه صورت سبزی تازه در آیند ..

 

جلوگيري ازسياه شدن كتري وقابلمه

چنانچه در پیک نیک قصد کردید در فابلمه ، ماهیتابه یا کتری خود ، روی زغالهای صحرایی غذا درست کنید اما نگران سیاه شدن بیرون ظرف خود هستید ، توصیه می کنیم به پشت ظروف خود کمی خمیر ریش تراشی بمالید .با این تدبیر سیاهی ناشی از دود زغال واجاق به راحتی پاک خواهد شد ، بدون آنکه خراشی به ظروف شما وارد شود .

 

درخشندگي ليوانهاوفنجانها

برای شستن لیوانها وفنجانهای شیشه ای خود که براثر خودرن چایی ، کدر وبد منظره شده اند می توانید هفته ای یکبار همه لیوان ها را در محلول سرکه ونمک خیسانده ، بعد شسته وآبکشی نمایید تا درخشندگی روز اول خود را پیدا کنند .

 

خوشبو شدن فضا ومحیط خانه

در یک نعلبکی کمی ادکلن خوشبو ریخته ویک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید ، طوری که ادکلن را خوب جذب کرده وقند خیس شود ، سپس قند را آتش بزنید ووقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید . با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد .

 

خراب شدن ميوه دريخچال

لابد برای شما هم پیش آمده که وقتی میوه ها را در قسمت جا میوه ای پایین یخچال قرار می دهید بعد از چند روز کم کم شروع به کپک زدن کرده وخراب می شوند .علت آن هم آبی است که بتدریج در جا میوه ای جمع می شود ونیز رطوبت دائمی یخچال . چنانچه یک قطعه اسفنج –چه طبیعی وچه مصنوعی –را در جامیوه ای قرار دهید رطوبت وآبها را جذب کرده ومانع کپک زدگی میشود .

 

زودجوش آمدن سماور

برای زود جوش آمدن آب سماور،ابتدا آن را تا نیمه از آب پر کنیدو پس از گرم شدن،بقیه آب را به آن اضافه کنید. 

 

نگهداري موادغذائي

اگر مواد غذایی به طور صحیح بسته بندی شوند و به سرعت در دمای فریزر سرد شوند، کیفیت خود را بیشتر حفظ کرده و مدت ماندگاری شان افزایش می یابد ولی پس از گذشت زمان استاندارد، اگر چه مواد غذایی به ظاهر سالم هستند، اما هیچ گونه ارزش تغذیه ای نداشته و به تفاله تبد يل ميشود

 

زنگ زدن سيم ظرفشوئي

براي جلوگيري از زنگ زدن سيم ظرفشويي آن است که سيم را پس از شستن با آب، روي قطعه اي کاغذ آلومينيومي (فويل) قرار دهيد سپس روي چراغ گاز بگذاريد تا حرارت شعله پيلوت آرام آرام آب آن را بگيرد و خشک کند.

 

شمع روي كاغذديواري

اگر شمع بر روي كاغذ ديواري چكيد و كاغذ ديواري غيرقابل شستشو است ، اول شمع را با كارد از روي ديوار جدا كنيد . سپس با يك مداد پاك كن آن را خوب تميز كنيد.

 

بوي عطردرخانه

یك راه سریع برای عطرآگین‌كردن محیط خانه، استفاده از گرماست. شما می‌توانید یك یا 2قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه‌تان را روی حباب لامپ چراغ اتاق درحالی كه خاموش است اسپری كنید. سپس چراغ را روشن كنید. گرمای چراغ بوی عطر را در محیط اتاق پراكنده می‌كند.

 

سرخ كردن سبزي ومواد

اگر می‌خواهید شروع به سرخ‌كردن سبزی یا موادی بكنید كه مطمئن هستید هم خودتان و هم دیگر اهالی خانواده از بوی حاصل از آن ناراحت می‌شوند، پیش از شروع كار، ابتدا هواكش‌های داخل آشپزخانه را روشن كرده سپس مقداری سركه سفید را در كاسه‌ای بریزید

 

پختن تخم مرغ

براي پختن تخم مرغ به صورت آب پز يا عسلي ، يک قاشق غذا خوري نمک در آب سرد بريزيد و بعد تخم مرغ ها را در آن قرار دهيد تا از ترک برداشتن تخم مرغ حين پخت جلوگيري کند.

 

تميزي سفره غذا

اگر می‌خواهید سفره غذا، همیشه تمیز باشد و بوی غذا و چربی ندهد، هر بار پس از استفاده با آب و کمی سرکه بوسیله یک قطعه ابر، سفره را پاک کرده و خشک کنید.

 

نوسازی طلا و نقره

اگر انگشتر نقره شما به هر دلیلی مثلا مجاورت با مایع سفید کننده(وایتکس) سیاه شد ناراحت نباشید، آن را مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه ای آن را روی فرش که پرزدار است محکم بکشید می بینید که مثل اول سفید می شود.

 

با گل ها به آرامی رفتار کن!

گرده افشاني گل سوسن مي تواند سبب ايجاد لکه برروي لباس و مبلمان شود، به همين دليل پيش از اينکه آن را با گل هاي ديگر در داخل گلدان قرار دهيد، سعي کنيد نرينگي آن را با دستمال به آرامي پا ک کنيد. اين کار را بايد هرچند روز يک بار انجام دهيد.

 

تميزكردن وسائل آشپزخانه

سینک های ظرفشویی، تخته گوشت، چاقو و ... به علت در تماس بودن با مواد غذایی خام و یا خیس بودن به مدت طولانی بیشتر در معرض آلودگی هستند. تمیز کردن آنها هر از چند گاهی ضروریست.

 

روش نگهداری گل نرگس

گل نرگس: اين گل در آب کم عمق مي تواند عمر بسيار درازي داشته باشد; به ويژه اگر ساقه هاي آن را بطور مکرر کوتاه کرده و آب را عوض کنيد و غذاي مکمل به آن اضافه نماييد. هر دو تا سه روز يکبار تنها در نيمي از گلدان آب بريزيد. مي توانيد پوسته محافظ را به حال خود ب

 

درخشندگي فرش

براي درخشندگي فرش مقداري نشاسته ذرت روي آن بپاشيد و بعد از يک ساعت با جاروبرقي جارو کنيد.

 

برای آنانکه به گل ها علاقه مندند

آب داخل ظرف، گلدان و يا محفظه اي که گياهان را در آن قرار داده ايد، بصورت روزانه عوض کرده و داخل ظرف آب تازه بريزيد. اگر حتي داخل ظرف فوم و يا اسفنج مخصوص هم وجود داشته باشد، شما بايد تا بالاي اسفنج و يا فوم آب بريزيد

 

پيمانه کردن کره يا روغن جامد:

قاشق يا پيمانه مورد نظر را چند لحظه در آب داغ فرو ببريد، بعد در قالب کره يا ظرف روغن جامد بزنيد و مقدار مورد نياز خود را به راحتي برداريد.

 

از برکت سفره تان نگهداری کنید

قبل از سرد شدن کامل نان ها ، آنها را دسته نکنيد. نان سرد شده را نيز در پلاستيک دربسته بگذاريد. - حرارت نان باعث کپک زدگي زودرس آن مي گردد. از دسته کردن نان داغ جدا بپرهيزيد.

 

نگهداري گلدانها موقع سفر

در داخل وان حمام يا در يك لگن بزرگ، کمي آب بريزيد و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهيد. سپس گلدان ها را بر روي آجرها بچينيد.

 

سایبان باغچه

اين گل از تيره كاسنى مى‏باشد. بذر اين گل را مى‏توان در فصل بهار و در ماه‏هاى ارديبهشت يا اوايل خرداد كاشت.

 

دوام جوراب

قبل از آنكه جوراب بلند یا جوراب شلواری جدیدی به پا كنید ابتدا آنرا منجمد كنید با این كار دوام جوراب بیشتر خواهد شد.

 

واكس زدن كفش

برای ایجاد درخشندگی و برق بیشتر در كفشهای چرمی قبل از واكس زدن كفش را كاملا با وازلین چرب كنید و سپس واكس بزنید.

 

پلوپزراداخل آب نكنيد

هیچگاه پلوپز را داخل آب نکنید زیرا به به قسمتهای الکتریکی آن مانند کلید،گرمکن و عایق گرمکن آسیب می رسد.

 

نگهداري سيب

برای جلوگیری از فاسد شدن سیبها پنبه ای را به محلول گلیسیرین آغشته کنید و روی سیبها بمالید نه تنها میوه ها را براق می کند،

 

نگهداري سبزيجات

برای آنکه سبزیجات شما از جمله کاهو زرد و پلاسیده نشود. کف جایگاه مخصوص نگهداری سبزیجات را در یخچال با حوله کاغذی یا دستمال سفر بپوشانید.

 

اثرمدادروي ديوار

خمیر دندان برای پاک کردن اثر مداد از روی دیوار موثر است. خمیر دندان را با پارچه روی آن بمالید کاملا پاک می شود.

 

شيرپاستوريزه

اگر شير پاستوريزه بيش از 48 ساعت در يخچال باقي بماند و علائم فساد در آن ظاهر نشود ، مي‌توانيد از آن براي تهيه غذا يا مصرف روزانه استفاده كنيد ،‌به شرطي كه قبل از مصرف شير را براي مدت حداقل 10 دقيقه بجوشانيد .

 

لکه بری باشیوه آسان

براي از بين بردن جوهر سياه بر روي فرش يا لباس، مقداري ماست روي محل لكه ريخته و با قاشق ماست را جمع كنيد. چند مرتبه اين كار را تكرار كنيد، لكه كاملاً از بين مي رود.

 

شستن ظروف

ايا مي دانيد كه امونياك معجزه مي كند هرگاه هنگام شستن ظروف ، چند قطره آمونیاک درون آن بریزید هرچربی ازظروف بلوری ، چینی، فلزی وغیره پاک می شود ودرضمن آمونیاک به پوست دست نیز درمقایسه با مواد پاک کننده وشیمیایی قوی ، آسیبی نمی رساند.

 

نان و ضایعات

در ایجاد ضایعات نان، مردم 20 درصد، نانوایان 30 درصد و آرد مصرفی 50 درصد تأثیر گذارند.خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یکی از علل افزایش ضایعات نان است. از خرید نان اضافی خودداری کنید؛

 

پخت برنج برای خانم های كارمند:

خانم هایی كه بیرون ازخانه كار می كنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و یا این كه دوست ندارند از شب قبل برنج آماده كنند میتوانند از این روش كمك بگیرند: صبح یا شب قبل برنج را آبكش كنید، البته كمی آ

 

کفش های تمیز و مرتب

کفش‌های چرمی را هیچ‌گاه در آفتاب یا کنار بخاری و یا شومیه خشک نکنید؛ بلکه داخل آن را با روزنامه خشک پرکنید تا رطوبت داخل آن گرفته شود و بعد از خشک شدن، روی آن را پولیش یا واکس بزنید.

 

اثرلكّه تخم مرغ

برای پاک کردن لکّه تازه تخم‌مرغ، محل لکّه را با آب سرد بشویید و برای اثر لکّه تخم‌مرغ بر روی پارچه، با آب ولرم و صابون محل لکّه را شست‌ وشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک، اثر لکّه را بر طرف کنید.

 

انتخاب پارچه لباس

پارچه را متناسب با لباس مورد نظر انتخاب کنید. تکه‌ای از پارچه‌ را در دستانتان مشت کنید تا مطمئن شوید پارچه خیلی زود چروک نمی‌شود، اگر پارچه در دستان شما خیلی زود چروک شد از خرید این پارچه منصرف شوید.

 

تميزكردن سينك ها

جوش‌شیرین برای تمیز کردن سینک‌های استیل عالی عمل می‌کند. این ماده را به عنوان پودر تمیزکننده به کار گیرید.

 

نظافت وسایل برقی

اتو‌های بخار به مرور زمان جرم می‌گیرند و گاهی هم منفذهای خروج بخار بسته می‌شوند. کمی سرکه سفید در محفظه آب آن بریزید و بعد از 24 ساعت اتو را روشن کنید و اجازه دهید بخار کند تا آب و گچ آن خارج شود.

 

تميزكردن فرگاز

برای تمیز کردن فرگاز می‌توانید در منزل یک پاک کننده ی ارزان بسازید. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق چای‌خوری آب لیموترش و یک و نیم قاشق چایخوری مایع سفید کننده را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

 

لكه هاي فرش

پیش از تمیز کردن فرش، حتماً خوب جارو بزنید تا گرد وغبار آن گرفته شود. با مقداری ماست لکه‌هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید. برای این منظور ماست را روی سطح لکّه بریزید و با یک قاشق جمع کنید. سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.

 

تمیز کردن چرخ خیاطی

اگر می‌خواهید چرخ خیاطی شما عمر بهتری داشته باشد، همیشه آن را تمیز کنید. اطراف آن را بافشار ضعیف جاروبرقی تمیز کنید و برای داخل آن از یک قلم مو کمک بگیرید.

 

خط اتو انداختن

اگر می‌خواهید شلوار خود رابا اتو خط بیندازید که چشم همه را متحیر کنید، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید، سپس اتو بزنید.

 

روان شدن زیپ

اگر زیپ لباس شما سخت حرکت می‌کند، قطره‌ای روغن خیاطی یا کمی صابون به آن بمالید.

 

تیز کردن سوزن خیاطی

اگر سوزن چرخ خیاطی شما کند شده است. یک ورقه سمباده را زیر دستگاه قرار دهید و یک ردیف روی آن بروید تا سوزن تیز شود.

 

دوخت دکمه

توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید دکمه ی شما راحت کنده نشود، از نخ دندان برای دوخت آن استفاده کنید.

 

تیز کردن قیچی

هیچ چیزبدتر از داشتن یک قیچی کند موقع برش پارچه نیست. قیچی بعد از استفاده ی زیاد، رو به کندی می‌رود. برای تیز شدن قیچ‌های کند و قدیمی این راهکار را امتحان کنید. با قیچی چند ورق آلومینیومی یا کاغذ سمباده را ببرید. این کار باعث تیز شدن تیغه‌های قیچی خواهد شد.

 

تازه کننده ی هوا

چرا پول خود را برای خرید اسپری‌های تازه‌کننده و بوگیر هوا خرج کنید؟ بیایید خودتان در منزل آن را تهیه کنید. چهار پیمانه آب را با چهار قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کرده و در یک اسپری آب بریزید و در هوا اسپری کنید. این محلول بوی هوا را از بین می‌برد. مخلوط یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین، یک قاشق غذاخوری سرکه و دو پیمانه آب هم برای از بین بردن بو و تازه کردن هوای اتاق توصیه می‌شود.

 

روکش کردن کوسن‌ها

کشیدن مجدد رویه ی کوسن‌ها پس از شست و شو یا تعویض کاری است که گاهی خانم‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و اگر آقایان به کمک نیایند، وقت زیادی را از خانم‌ها خواهد گرفت. برای سهولت این کار توصیه می‌کنیم، ابتدا کوسن خود را با پارچه‌های پلاستیکی و پلی استر رویه کنید تا زمانی که روکش‌های تنگ و چسبان کوسن را روی آن می‌کشید این کار، راحت و سریع انجام شود.

 

روکش کردن کوسن‌ها

کشیدن مجدد رویه ی کوسن‌ها پس از شست و شو یا تعویض کاری است که گاهی خانم‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و اگر آقایان به کمک نیایند، وقت زیادی را از خانم‌ها خواهد گرفت. برای سهولت این کار توصیه می‌کنیم، ابتدا کوسن خود را با پارچه‌های پلاستیکی و پلی استر رویه کنید تا زمانی که روکش‌های تنگ و چسبان کوسن را روی آن می‌کشید این کار، راحت و سریع انجام شود.

 

تميزكردن گلهاي مصنوعي

برای تمیز کردن گل‌های مصنوعی ظرف پاکتی را از نمک آشپرخانه پر کنید و گل را داخل نمک فرو کنید. پاکت را خوب تکان دهید. گل‌های شما تمیز خواهد شد.

 

لکه ی شمع بر روی کفپوش پارکت

پارافین ریخته شده را با تکه‌ای یخ سفت کرده و سپس با نوک جسمی تیز پارافین جامد شده را بردارید. مراقب باشید بر روی کف‌پوش، خطی ایجاد نشود سپس کمی پولیش مخصوص کف‌پوش را بر روی آن ناحیه از سطح کف‌پوش مالیده و پس از آن با پارچه‌ای نرم، آثار باقی مانده را تمیز کنید.

 

شیوه صحیح کوبیدن میخ

هنگام چکش زدن بر روی میخ، از انگشتان خود محافظت کنید. میخ را در قطعه ی کاغذ سخت سمباده یا مقوا فرو کرده و از این کاغذ برای نگه داشتن میخ در محل مورد نظر استفاده کنید. قبل از آنکه میخ کاملاً در سر جایش محکم شود، کاغذ را پاره کنید.

 

شیوه صحیح کوبیدن میخ

هنگام چکش زدن بر روی میخ، از انگشتان خود محافظت کنید. میخ را در قطعه ی کاغذ سخت سمباده یا مقوا فرو کرده و از این کاغذ برای نگه داشتن میخ در محل مورد نظر استفاده کنید. قبل از آنکه میخ کاملاً در سر جایش محکم شود، کاغذ را پاره کنید.

 

پاكسازي تخته آشپزخانه

جهت پاكسازي تخته آشپزخانه كه معمولاً در اثر خرد كردن سبزي هاي مختلف رنگ مي گيرد، كافي است تخته هاي چوبي را با مقدار سركه شست و شو دهيد.

 

از بين بردن بوي غذا در خانه :

اگر خانه شما ازبوي غذا پر شده و باعث ناراحتي خانواده مي شود، از دود اسفند يا دود خاكشير استفاده كنيد. با دود كردن دارچين هم مي توانيد بوي غذا را كاملاً از بين ببريد. علاوه بر آن، دود اسفند باعث ضدعفوني شدن محيط هم مي شود.

 

ازبين بردن آهك آب

كافي است چند دانه گوش ماهي در كتري يا سمار قرار دهيد تا آهك موجود در آب را جذب كند.

 

جلوگيري از سياه شدن ظروف آلومينيومي‌ :

هنگام پختن حبوبات داخل قابلمه، چند قطره سركه يا آبليمو به آن اضافه كنيد ، با اين كار هم ظرف شما سفيد مي ماند و هم طعم حبوبات بهتر مي شود.

 

خوشبو كردن فضا و محيط خانه

براي خوشبو شدن فضا و محيط خانه مي توانيد در يك نعلبكي كمي ادوكلن خوشبو بريزيد و يك حبه قند چهار گوش در آن بيندازيد، طوري كه ادوكلن را خوب جذب كند و قند خيس شود، سپس قند را آتش بزنيد و وقتي ادوكلن تمام شد قند را خاموش كنيد با اين تدبير فضاي خانه بسيار معطر خواهد شد.

 

تميز كردن ظروف سوخته

براي برطرف كردن آثار سوختگي ظروف مي توان مقدار زيادي جوش شيرين در آن ريخت و با كمي آب آن را مرطوب كرد تا تميز شود.براي زدودن لكه هاي چسبنده از ظروف نچسب هم مي توانيد از ٢ قاشق غذاخوري جوش شيرين و نصف فنجان سركه و يك فنجان آب استفاده كنيد.

 

از بين بردن بوي داخل ماشين

بعضي اوقات با وجود اين كه پنجره هاي ماشين را باز مي گذاريد اما باز هم وقتي سوار ماشين مي شويد بوي نامطبوعي به مشام مي رسد. براي حل اين مشكل مقداري جوش شيرين روي صندلي هاي ماشين بپاشيد و بعد از ١٥ دقيقه با جاروبرقي صندلي ها را تميز كنيد يا يك ظرف سركه يا آمونياك را يك شب تا صبح، داخل ماشين بگذاريد تا بوهاي نامطلوب جذب سركه و يا آمونياك شود.

 

نرم شدن دست ها در حين شستن ظروف

وقتي از مايع ظرفشويي استفاده مي كنيد دست هاي شما خشك و زبر مي شود. براي حل اين مشكل، مقداري جوش شيرين به مايع ظرفشويي اضافه كنيد تا پس از شستن پوست، دستان شما آسيب نبيند.

 

خوشبو كردن حمام

براي خوشبو شدن حمام كمي عطر يا روغن معطر روي حباب روشنايي داخل حمام بماليد زماني كه چراغ را روشن مي كنيد، گرماي ناشي از لامپ، عطر را در هوا پراكنده مي كند و براي از بين بردن بوي فاضلاب يك چهارم تا يك دوم پيمانه جوش شيرين را در فاضلاب بريزيد و يك دوم پيمانه سركه سفيد هم به آن بيفزاييد و سپس در فاضلاب را بپوشانيد . گرد آوري و تنظيم آريا

 

رفع شوري غذاي شور:

در صورت شورشدن غذا مي توان از ٣ راه حل به تناسب نوع غذا استفاده كرد.

"كمي شكر به غذا اضافه كنيد.

" يك قطعه سيب زميني در ظرف غذا قرار دهيد تا هم زمان با پخت غذا باعث جذب نمك اضافه شود.

"مقداري از همان غذا را بدون افزودن نمك آماده و با غذاي شور مخلوط كنيد. در صورت اضافه آمدن غذا مي توان آن را تا موقع مصرف در فريزر نگه داري كرد.

 

رفع شيريني غذاي شيرين:

در صورت شيرين شدن غذا، به آن كمي نمك اضافه كنيد و در صورتي كه غذاي شما شامل سبزي يا انواع خورشت بود مي توانيد يك قاشق چاي خوري سركه نيز به آن بيفزاييد.

 

نگه داري سبزي ها:

سبزي هايي كه در حال پژمرده شدن هستند را از ساير سبزي ها جدا كنيد و كمي آب روي آن ها بپاشيد سپس آن ها را درون يك حوله تميز بپيچيد و به مدت يك ساعت در يخچال قرار دهيد. يا اين كه براي يك  لحظه درون آب ولرم و سپس آب يخ حاوي مقدار كمي سركه سيب قرار دهيد.

 

خرد كردن پياز:

براي جلوگيري از سوزش چشم هنگام ريزكردن پياز، پياز پوست كنده را درون پلاستيك فريزر قرار دهيد و در صورت نياز بعد از گذشت مدت زماني از آن استفاده كنيد.

 

بوي نامطلوب كلم برگ و پياز:

براي از بين بردن بوي نامطلوب كلم برگ يا پياز هنگام پخت، قطعه اي ليمو درون ظرف قرار دهيد.

 

تيره شدن قارچ:

براي جلوگيري از سياه شدن قارچ هنگام پخت، كمي آب ليمو به آن اضافه كنيد.

 

رفع بوي نامطبوع وسايل آشپزخانه

براي از بين بردن بوي بد، ظروف در دار و جعبه هاي پلاستيك روزنامه مچاله شده را در داخل ظرف قرار دهيد و در را محكم ببنديد و بگذاريد تمام شب را به همان حال بماند.

براي رفع بوي نامطبوع سنگ كنار ظرف شويي از مقداري پوست ليمو ترش يا پرتقال استفاده كنيد.

 

لكه روغن

براي تميز كردن لباس هايي كه روغني شده از نوشابه استفاده كنيد. مخصوصا لباسي را كه با روغن ماشين آلوده شده است را در نوشابه خيس كنيد.

 

لكه واكس كفش

اگر بر اثر بي احتياطي مقداري واكس روي فرش يا لباستان ماليده شد، مي توانيد ابتدا پنبه اي را خيس كنيد و روي آن بكشيد.

سپس روي پنبه مقداري مايع ظرفشويي بريزيد و بر روي لكه بكشيد. بعد از اين كار پنبه را آغشته به آب خالص كنيد و دوباره روي لكه بكشيد تا لكه به طور كامل از بين برود.

اگر با اين كار لكه از بين نرفت، مقداري الكل بر روي دستمال بريزيد و بر روي لكه بكشيد، تا تميز شود.

اگر لباس قابل شست و شو باشد، بعد از زدودن لكه، لباس را با پودر لباسشويي و آب نيم گرم بشوييد.

 

رسوب زدايي كتري و سماور

براي از بين بردن رسوب آهكي درون كتري و سماور مي توانيد:

١ - كتري را داغ كنيد و ناگهان مقداري آب يخ درون آن بريزيد البته توجه داشته باشيد كه براي اين منظور نبايد كتري بسيار داغ شود كه لحيم آن بريزد.

٢ - مي توانيد مقداري سركه درون كتري بريزيد و مدت ١٠ دقيقه بجوشانيد و سپس آن را بشوييد و خشك كنيد.

٣ - گوش ماهي يا فلس صدف را در كتري بيندازيد تا آهك موجود در آب را جذب كند. قلوه سنگ نيز مفيد است.

٤ - در ظرف مورد نظر مقداري (متناسب با نوع ظرف) ٢ يا ٣ سيب زميني رنده كنيد و مدت نيم ساعت با آب درون آن، بجوشانيد و بعد يك تكه زاج سفيد كوبيده به آن اضافه كنيد و نيم ساعت ديگر بجوشانيد تا مشكل رفع شود

٥ - مي توانيد براي جرم گيري آن مقداري جوش شيرين (آب همراه جوش شيرين) را درون ظرف و روي شعله بگذاريد و بعد اگر هنوز به طور كامل پاك نشده بود همين كار را تكرار كنيد.

٦ - براي اين منظور مقداري آب درون كتري بريزيد آن را در مدت نصف روز در جايخي يخچال قرار دهيد. پس از گذشت مدت مذكور آن را درآوريد و پس از خارج شدن يخ از آن، كتري رسوب زدايي مي شود. (به شرطي كه ميزان رسوب ها زياد حجيم نباشد).

 

راه هاي افزايش دوام و ماندگاري مواد غذايي

١ - براي اين كه كيك شما خشك نشود، يك نصفه سيب را درون ظرف كيك بگذاريد.

٢ - كاهو و كرفس را درون يك روزنامه بپيچيد و برگ هاي بيروني را تا هنگام مصرف جدا نكنيد. اين كار باعث تازه ماندن آنان مي شود

٣ - براي ممانعت از سبز و يا نرم شدن پياز، آن را در ورق آلومينيومي بپيچيد.

٤ - براي جلوگيري از خشك شدن پنير، آن را در پارچه اي مرطوب و همراه با سركه قرار دهيد.

٥ - مخلوط كردن شير گرم با شير سردي كه در يخچال نگه داري شده، احتمال ترش شدن آن را زياد مي كند.

٦ - پودر كاكائو بايد در ظرف شيشه اي و در جاي خنك نگهداري شود.

٧ - قرار دادن ليموترش در شيشه آب دار و دربسته باعث آب دار شدن آن مي شود.

٨ - توت فرنگي را درون آبكش و در يخچال قرار دهيد و تنها قبل از مصرف آن را بشوييد.

٩ - براي جلوگيري از چسبناك شدن بستني، يك لايه كاغذ روغني را مستقيما روي بستني قرار دهيد و سپس آن را پلمب كنيد.

١٠ - براي جلوگيري از سبز شدن سبزي هايي مانند هويج، شلغم و چغندر، قبل از اين كه آن ها را در يخچال بگذاريد، انتهاي آن ها را قطع كنيد.

 

نکات خانه داری

وقتی غذایی را با کره سرخ می کنید،یک قاشق مرباخوری روغن به آن بیفزایید.از سوختن آن جلوگیری خواهد کرد!

برای آنکه گل کلم شما سفید و درخشان شود،در حین پختن مقدار کمی شیر با آن اضافه کنید.

برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال،می توانید از جوش شیرین استفاده کنید.مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته و بگذارید درون یخچال بماند.

قبل از بریدن پنیر،همیشه کارد را گرم کنید.ملاحظه خواهید کرد که پنیر به آسانی و درست مانند کره بریده خواهد شد.

پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده جدا خواهد شد.

برای از بین بردن لکه میوه،پارچه لک شده را درون طرف گودی قرار دهید و با یک کتری،آب جوش را از ارتفاع بالا مستقما بر روی لکه بریزید.

موم و نمک،آثار زنگ زدگی را از روی اشیا آهنی می زداید.

براي تراشيدن قسمتهاي سوخته بسكويت يا شيريني خشك ، بجاي چاقو بهتر است از يك رنده استفاده كنيد .

 

تجربه هاي يك خانه دار

 براي تميز كردن گل هاي خشك و مصنوعي، مي توانيد از سشوار با درجه كم استفاده كنيد.

- براي ضدعفوني كردن سينك (ظرفشويي) آشپزخانه، از محل هاي شيميايي استفاده نكنيد، به جاي آنها از محلول نمك استفاده كنيد.

- براي مراقبت از وسايل و لوازم و البسه چرمي، كافي است آنها را با آب گرم و صابون بشوييد و سپس آبكشي كنيد و اجازه دهيد چرم ، خشك شود تا روغن طبيعي خود را باز يابد.

- براي تميز كردن غذا از قابلمه، آن پر از سركه كرده و بعد از نيم ساعت، قابلمه را با آب و مايع ظرفشويي به راحتي بشوييد.

- براي تميز كردن رنده، مقداري نام خشك روي آن بماليد.

- جهت از بين بردن بوي پياز، مي توانيد دستان خود را قبل و بعد از پوست كندن پياز، به كمي سركه آغشته كنيد.

- جهت از بين بردن بوي نامطبوع غذا از روي ظروف كافي است ظرف را در آب محتوي كمي سركه، مدتي خيس كنيد و سپس بشوييد.

 

نكاتي براي مراقبت از جواهر آلات

- هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي جواهر آلات ميگردد.

2- با جواهر آلات آشپزي نكـنيـد زيـرا گـرماي شـديد و روغــن موجب صدمه زدن به نگين جواهرآلات ميگردد.

3- همواره پس از آرايش و يا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنيد.

4- فلزات قيمتي را تنها با يك پارچه ويژه پرداخت و يا پارچه نمدي پاك كنـيـد زيـرا حوله و يـا پارچه به خاطر آن كـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات ميگردند.

5- جواهر آلات را از ضربه، مواد شيميايي، نور خورشيد و گرماي شديد محافظت كنيد.

6- در استخر و يا شستشوي ظروف و يا لباسها جواهر آلات خود را در بياوريـد زيـرا كـلـر سبب تغيير رنگ و يا شل شدن نگين ها ميگردد.

7- جواهر آلات را بمنظور جلوگيري از خراشيده شدن بطور مجزا نگهداري كنيد.

8- نگهداري نقره در يك كيسه در بسته كدر شدن آن را بتعويق مي انــدازد. اما هيچگاه مرواريد را درون كيسه پلاستيكي قرار ندهيد.

9- بهترين روش تميز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك بهمراه يـك مـسـواك نرم ميباشد

 

عسل خالص را چگونه تشخيص دهيم

عرضه عسل هاي تقلبي و ناخالص در بازار امكان يافتن عسل خالص را با مشكل روبه رو كرده است؛ مصرف كنندگان عسل ١٠٠درصد خالص را ترجيح مي دهند اما تشخيص عسل مرغوب و خالص كار دشواري است.در مطلبي از هلث نيوز، چند نكته براي حل اين مشكل آورده شده است:

- كنترل برچسب محصول - جالب است بدانيد كه هنگام خريد، بيشتر مردم به برچسب محصول توجه نمي كنند. برچسب محصول از اهميت زيادي برخوردار است، مصرف كننده مي تواند در صورت نداشتن افزودني، عسل را خريداري كند.

- با استفاده از چند آزمايش آسان مي توان از خالص يا ناخالص بودن عسل مطمئن شد:

- آزمايش با آب: مقداري مقداري عسل را درون ليوان آب بريزيد؛ عسل ناخالص در آب حل مي شود ولي عسل خالص به هم مي چسبد و مانند يك تكه جامد ته ليوان نشست مي كند.

- آزمايش با الكل صنعتي: از عسل و الكل صنعتي را مخلوط كنيد. عسل خالص ته ليوان نشست مي كند، درحالي كه عسل ناخالص در الكل حل مي شود و يك محلول شيري رنگ به دست مي آيد.

- آزمايش با آتش- يك تكه پنبه را به عسل آغشته و آن را روشن كنيد عسل خالص مي سوزد اما عسل ناخالص به علت داشتن آب نمي سوزد. در صورت آغشته بودن مقدار كمي ناخالصي، پنبه با صدا مي سوزد. براي اين كه اطمينان بيشتري حاصل كنيد دوباره پنبه اي را با عسل بيشتري آغشته و آزمايش را تكرار كنيد.

- آزمايش با كاغذ خشك كن (يا رطوبت گير)

چند قطره عسل را روي كاغذ خشك كن بريزيد، جذب شدن عسل به كاغذ نشانه ناخالصي آن است.

- آزمايش با پارچه

مقداري عسل روي پارچه سفيد بريزيد و بعد از مدتي پارچه را شست و شو دهيد. اگر لكه اي روي پارچه ماند نشانه ناخالصي محصول است.

 

نه نكته خانه داري

١ - براي نرم كردن پنير سفت، آن را در يك ظرف دوغ قرار دهيد.

٢ - پاشيدن شكر بر روي ديس، رطوبت اضافي را جذب مي كند و مانع چسبيدن كيك به ديس مي شود.

٣ - اگر لوله ظرفشويي شما گرفته مقداري جوش شيرين و نصف فنجان سركه در سوراخ ظرفشويي بريزيد و سوراخ آن را محكم ببنديد. بعد از چند دقيقه روي آن آب سرد بريزيد.

٤ - براي پاك كردن شمع از روي سطوح، از پنبه اي كه به الكل آغشته كرده ايد، استفاده كنيد.

٥ - وقتي غذايي را با كره سرخ مي كنيد يك قاشق مرباخوري روغن به آن بيفزاييد تا از سوختن آن جلوگيري شود.

٦ - براي پاك كردن ظروف مسي، آنها را با برشي از ليمو كه قبلا در نمك خوابانده شده باشد، بساييد.

٧ - هنگام پختن نخود و لوبيا و ساير حبوب، هيچ گاه به آن نمك نزنيد زيرا پخت آن طول مي كشد.

٨ - گوشت اگر خيس و آب دار است، ابتدا آب آن را بگيريد تا روي آتش سفت نشود.

٩ - براي پاك كردن چربي روي گاز، يخچال و نظاير آن، پارچه اي را در سركه خيس كنيد و روي آن بكشيد.

 

 نکات ديگرخانه داری

برای پاک کردن شمع ها،از پنبه ای که به الکل آغشته اید استفاده کنید

برای آنکه یخ شما سردی بیشتری پس دهد،داخل آن مقداری نمک بریزید. 

پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده جدا خواهد شد. 

قبل از بریدن پنیر،همیشه کارد را گرم کنید.ملاحظه خواهید کرد که پنیر به آسانی و درست مانند کره بریده خواهد شد. 

اگر لوله ظرفشوئی شما گرفته يک مشت جوش شيرين در سوراخ ظرفشوئی بريزيد به اضافه نصف فنجان سرکه سفيد در سوراخ را محکم ببنديد. بعد از چند دقيقه آب سرد روی آن بريزيد

برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع آشپزخانه در فضای ساختمان،هنگام پختن سبزیجات تند،چند تکه نان در آب آن بیندازید. 

 

با هزينه كمتر، منزل تميزتري داشته باشيم

مترجم: عليرضا- شما مي توانيد براي تميز كردن جرم و لكه هاي حمام و سرويس بهداشتي، از ٣ نوع تميزكننده طبيعي كه به نقل از سايت ehow تهيه آن ها هزينه كمتري هم نسبت به موارد مشابه دارد استفاده كنيد.

١ - سركه سفيد: براي از بين بردن لكه هاي چرب شما مي توانيد از سركه سفيد استفاده كنيد.

٢ - جوش شيرين: پاك كننده اي ضدخراش است كه جرم ها را از روي سطوح چيني از بين مي برد.

٣ - آب اكسيژنه: كه بر خلاف سفيدكننده هاي حاوي گاز كلر و تركيبات آن به محيط زيست ضرر نمي رساند و به سرعت در محيط تجزيه مي شود. اين ماده باكتري ها، قارچ ها و كپك ها را نيز از بين مي برد.

نحوه تميز كردن: يك پيمانه سركه را با ٥ پيمانه آب مخلوط كنيد و روي سطوح چيني يا كاشي بپاشيد و بگذاريد براي مدتي روي آن بماند. سپس با استفاده از پارچه يا اسفنج، محل مورد نظر را پاك كنيد و با آب شست وشو دهيد.

" براي تميز كردن روزانه سنگ روي اپن مي توانيد، يك پيمانه سركه را با يك پيمانه آب مخلوط و با پارچه اي نخي آن را تميز كنيد و پس از اتمام كار، پارچه را با آب جوش شست وشو و در نور مستقيم خورشيد قرار دهيد تا پارچه ضدعفوني شود.

" جوش شيرين را روي پارچه و محل مورد نظر قرار دهيد و بعد از مدتي تميز و در صورت نياز، اين عمل را چند بار تكرار كنيد.

" يك پيمانه آب اكسيژنه را با ١٠ پيمانه آب مخلوط كنيد و روي محل مورد نظر قرار دهيد و پس از ١٠ دقيقه سطح را تميز كنيد.

از آنجايي كه هيچ كس استنشاق بوي مواد شيميايي را در آشپزخانه دوست ندارد، استفاده از پاك كننده هاي طبيعي كه سالم تر و بهداشتي تر است، مناسب تر است.

" براي از بين بردن لكه هاي پاك نشدني، با مخلوط كردن ٣ پيمانه جوش شيرين و يك پيمانه آب، خمير درست كنيد. خمير را روي لكه هاي پاك نشدني، قهوه، موادغذايي خشك شده و مايعات كه چسبناك هستند قرار دهيد و بگذاريد به مدت ٢ ساعت باقي بماند و سپس با يك پارچه مرطوب آن را تميز كنيد.

 

لكه هاي روي ديوار

براي تميز كردن ديوارهايي كه رنگ روغني دارند، از اين محلول استفاده كنيد: يك سطل آب گرم، يك دوم پيمانه بوراكس (BORAX)، يك دوم قاشق مرباخوري مايع ظرفشويي و يك قاشق غذاخوري آمونياك؛ حين استفاده از محلول حتما دستكش بپوشيد.

(بوراكس را مي توانيد از مغازه هاي موادشيميايي بهداشتي تهيه كنيد.)

مخلوط يك پيمانه آمونياك، يك چهارم پيمانه جوش شيرين و يك دوم پيمانه سركه در يك سطل آب داغ نيز فرمول ديگري براي تميز كردن سطح ديوارهاي رنگ روغني و يا كاشي و سراميك است.

لكه هاي مداد رنگي بچه ها روي ديوار را به وسيله يك مسواك كهنه و كمي خمير دندان پاك كنيد.

لكه هاي مداد آرايشي يا مداد شمعي را با پنبه آغشته به روغن بچه پاك كنيد.

شوره و سفيدك روي كاشي و سراميك را مي توان با مالش دادن يك تكه ليموترش يا دستمال آغشته به سركه روي سطح مورد نظر از بين برد.

واكس اتومبيل تميز كننده خوبي براي كاشي است. آن را به كار گيريد و پيش از خشك شدن با دستمال نرم مالش دهيد.

براي پاك كردن لكه از روي آجر، سطح مورد نظر را با آجر مشابه ديگر بساييد و يا از تكه اي سمباده نرم كمك بگيريد.

 

راهکارهایی در صرفه‌جویی در مصرف برق

صورت‌حساب ماهیانه ی برق شاید به ظاهر مبلغ اندکی باشد؛ اما سالیانه هزینه ی قابل توجهی را به اقتصاد خانواده تحمیل می‌کند. از سوی دیگر، باید به خاطر داشت که برق به عنوان یکی از منابع انرژی پر ارزش، به ‌آسانی به دست نمی‌آید. پس اولین گام در صرفه‌جویی برق، خاموش کردن چراغ‌های اضافی است. به‌خصوص در ساعات پایانی شب و نزدیک شدن به زمان استراحت، استفاده از لامپ‌ها با بازده بالاتر مانند لامپ‌های فلورسنت که نور سفید تولید می‌کنند، علاوه بر ایجاد نور بیشتر، انرژی الکتریکی کمتری را به گرما تبدیل خواهد کرد. به طور متناوب، وسایل برقی را بررسی کنید و در صورت نیاز، آنها را در اسرع وقت تعمیر کنید. استفاده ی بهینه از لوازم برقی، راه حل مناسب دیگری است. به عنوان مثال، از باز و بسته کردن مکرر در یخچال و فریزر اجتناب کنید و در صورت امکان، مواد غذایی مورد نیاز را در یک نوبت در داخل یخچال قرار داده یا از آن خارج نمایید. فاصله ی مناسب میان وسایل سرمازا و گرمازا را حفظ کنید. به عنوان نمونه، از قراردادن یخچال و اجاق گاز در کنار یکدیگر خودداری کنید. در فصول سرد سال، با استفاده از درزگیرها و پرده از میزان تلفات حرارتی بکاهید و در هر زمان از پوشش مناسب آن آب و هوا استفاده کنید. می‌توان به جای گرم کردن بیش از حدّ خانه از پوشش گرم بهره گرفت. با تنظیم هوشمندانه ی برنامه ی روزانه، در مصرف برق صرفه‌جویی کنید. از تابش طبیعی نور خورشید برای گرم کردن خانه و نیز ایجاد روشنایی استفاده کنید. آفتاب مانند یک اتوی برقی شما را در خشک کردن لباس‌های خیس یاری خواهد کرد.

 

روش هاى صحيح شست و شوى لباس

در بسيارى از مواقع لباس ها، پرده ها، روميزى و ساير وسايل پارچه اى با از اولين شست و شو خراب و غيرقابل استفاده مى شوند. ما اغلب اين امر را ناشى از جنس نامرغوب پارچه مى دانيم حال آنكه در خيلى از موارد اين مشكل بر اثر بى توجهى ما به نحوه شست و شو و دستورالعمل مراقبت از آن لباس يا پارچه خاص است، چنانكه مثلاً بى دقتى در انتخاب لباس هايى كه با هم و در يك زمان در ماشين لباسشويى مى اندازيم مى تواند منجر به رنگ گرفتن لباس ها از يكديگر و در نتيجه غيرقابل استفاده شدن آنها مى شود؛ و يا عدم توجه به درجه حرارت مناسب آب براى شست و شوى هر يك از لباس ها مى تواند موجب آب رفتن، يا شـُل شدن بافت لباس شود و آن را خراب كند. از اين رو علايمى بين المللى جهت انتقال اطلاعات لازم براى مراقبت و شست و شوي لباس ها تعيين شده كه اغلب در قسمت داخلى لباس بر روى يك قطعه پارچه كوچك چاپ شده و در يكى از درزهاى آن دوخته مى شود. در روى ديگر اين قطعه پارچه كوچك اغلب مواد و الياف تشكيل دهنده پارچه لباس و درصد هريك از اين مواد را قيد مى كنند. با استفاده از جنس الياف لباس نيز مى توانيد روش صحيح شست وشوى لباس را انتخاب كنيد.

علايم بين المللى دستورالعمل مراقبت از لباس ها و پارچه ها اغلب به نوع شست و شو، اعم از شست وشوى دستى يا ماشين، درجه حرارت آب شست وشو، امكان يا عدم امكان استفاده از رنگ ها، نحوه خشك كردن پارچه، روش و درجه حرارت براى اتوكشى آن دلالت دارند.

شما هم اگر مايليد لباس هايتان از عمر طولانى برخوردار شوند بهتر است پيش از شروع شست وشوى البسه، به دستورالعمل هاي شستشوي هر لباس توجه كنيد.

علامت مربوط به شست و شو به شكل يك تشت آب است كه درجه حرارت آب به سانتى گراد بر روى آن نوشته شده است،

چنانچه به جاى عدد مربوط به درجه حرارت آب، نقش يك دست بر روى آن باشد نشان دهنده لزوم شست وشوى دستى- وطبيعتاً استفاده از آب ولرم- است.

نقش دايره اى درون يك مربع، علامت مربوط به استفاده از خشك كن است. چنانچه اين نقش با ضربدرى بر روى آن ديده شود، به اين معنى است كه استفاده از خشك كن براى اين لباس خاص مناسب نيست.

علامت مثلث نشانه استفاده از سفيد كننده ها است و چنانچه ضربدرى بر روى آن باشد نبايد از سفيد كننده براى پارچه يا لباس مورد نظر استفاده كرد.

امكان استفاده از اتو نيز علامتى به شكل اتو دارد كه ميزان حرارت آن از ملايم تا متوسط و داغ به وسيله ۱ تا ۳ نقطه بر روى تصوير اتو نشان داده مى شود.

همچنين امكان استفاده از خشك شويى با دايره اى كه حرف P انگليسى بر روى آن نقش بسته مشخص مى شود.

اين علايم بين المللى بر روى لباس ها و محصولات پارچه اى اغلب كشورها مورد استفاده قرار مى گيرد، ضمن آنكه برخى از اين دستورالعمل ها با پيام هاى كوتاه درج شده نيز همراه هستند كه گاه به يك زبان، و در مورد محصولات شركت هاى معتبر، به چند زبان ارائه شده اند.

رعايت نكات زير نيز مى تواند هنگام شست وشوى لباس ها مفيد باشد:

- همواره قبل از ريختن لباس ها در ماشين لباسشويى، جيب هاى لباس را به دقت وارسى كنيد چون ممكن است محتويات جيب شامل كارت، چك يا اوراق با ارزش از اين قبيل باشد. حتى يك دستمال كاغذى در جيب لباس مى تواند مشكلات فراوانى را براى شما به بار آورد. دستمال كاغذى در آب از هم باز مي شود و به صورت پرز به تمام لباس ها مى چسبد.

- در جداسازى لباس هاى سفيد و رنگى از يكديگر دقت كنيد.

- هنگام تنظيم درجه ماشين لباسشويى با توجه به جنس و نوع لباس ها درجه مناسب را انتخاب نماييد.

- هنگام شست وشوى لباس ها آنها را خوب آبكشى كنيد زيرا باقى ماندن مواد شوينده در الياف لباس مى تواند موجب بروز انواع حساسيت هاى پوستى به ويژه در كودكان شود.

- زيپ لباس هاى زيپ دار را قبل از انداختن آنها در ماشين لباسشويى ببنديد تا موجب نخ كش شدن لباس هاى ديگر نشوند و با دوختن و محكم كردن دكمه هاى شل شده مانع از گم شدن آنها شويد.

- لباس هاي ظريف سنگدوزي يا منجوق دوزي و ... را كه احتمال دارد در ماشين لباس شويي بر اثر برخورد با ساير البسه خراب شوند يا به ساير لباس ها صدمه بزنند، در كيسه توري بياندازيد (اين كيسه ها به صورت آماده در بازار موجود است).

 

نكاتى براى شست وشوى صحيح انواع پارچه

استات: پارچه هايى از جنس استات را تنها از طريق خشك شويى تميز كنيد مگر آنكه در راهنماى شست وشوى آن قيد شده باشد «قابل شست وشو با دست». در اين صورت ممكن است لباس را با يك شوينده ملايم و آب نيم گرم بشوييد و به دور از حرارت مستقيم خشك نماييد.

آكريليك: لباس هاى آكريليك را پيش از شست وشو به پشت برگردانيد. اين لباس ها را هم مى توانيد با دست و هم با ماشين لباسشويى با درجات كم بشوييد.

نخ يا كتان: لباس هاى نخى يا كتانى اغلب اليافى محكم دارند و مى توانند درجات بالاتر دماى آب را تحمل كنند. آنها را پس از شست و شو در ماشين لباسشويى هنگامى كه هنوز كمى مرطوب هستند اتو كنيد و از اتوى بخار يا اسپرى آب هنگام اتوكشى استفاده كنيد تا نتيجه بهترى بگيريد. لباس هاى نخى سفيد را مى توان با استفاده از سفيد كننده ها لكه گيرى كرد. اما توجه داشته باشيد كه پس از لكه گيرى لباس را خوب آبكشى كنيد تا مايع سفيد كننده به صورت لكه هاى زرد رنگ روى لباس باقى نماند.

لينن: لباس هاى لينن را مى توان با دست يا با ماشين لباسشويى شست و يا از طريق خشك شويى تميز كرد. اين لباس ها را نيز هنگامى كه مرطوب هستند با اتوى داغ اتوكشى كنيد. لباس هايى از جنس لينن را مى توانيد در صورتى كه رنگ خودشان سفيد باشد با سفيد كننده لكه گيرى كنيد يا براى مدت كوتاهى در مايع سفيد كننده خيسانده و سپس خوب آبكشى نماييد.

پارچه هاى كِشى يا استرچ: لباس هاى كشى را با دست بشوييد و از آب گرم و شوينده اى ملايم استفاده كنيد يا آنها را در لباسشويى با درجه مخصوص الياف مصنوعى بشوييد. براى اين لباس ها هرگز از سفيد كننده استفاده نكنيد زيرا الياف آنها را از بين مى برند. ضمناً لباس هاى سفيد كِشى را با لباس هاى رنگى در ماشين لباسشويى نشوييد چون به سرعت رنگ مى گيرند. اغلب لباس هاى كِشى را مى توان با درجه حرارت هاى پايين اتو كرد.

نايلون و پُلى استر: لباس هاى نايلونى را بهتر است با دست بشوييد زيرا الياف ظريفى دارند. در صورتى كه از ماشين لباسشويى براى اين لباس ها استفاده مى كنيد درجه شست وشو را روى درجه مخصوص الياف مصنوعى قرار دهيد.

ابريشم: از آنجا كه اغلب ابريشم هاى رنگ شده، رنگ پس مى دهند بهتر است اين لباس ها را خشك شويى كنيد. در غير اين صورت پارچه هاى ابريشمى را با دست و با آب گرم و صابون به آرامى بشوييد و آبكشى كنيد. آب اضافى پارچه را با اندكى فشردن آن بگيريد و در حالى كه هنوز مرطوب است آن را با درجه مخصوص ابريشم اتو كنيد.

لباس هاى پشمى: لباس هاى پشمى را هرگز با آب گرم نشوييد چون الياف پشم كاملاً جمع مي شود و به اصطلاح آب مى رود. اين لباس ها را با دست در آب سرد بشوييد يا به روش خشك شويى تميز كنيد.

 

روش هاي خشك كردن لباس

پس از شست وشو نوبت به خشك كردن لباس ها مى رسد كه خود داراى نكاتى است كه اطلاع از آنها نيز مى تواند موجب طولانى تر شدن عمر لباس ها شود و همچنين در حفظ شكل و فرم ظاهرى لباس و آسان شدن اتوكارى تأثير به سزايى دارد.

اغلب از دو روش براى خشك كردن لباس ها استفاده مى شود. يكي استفاده از درجه خشك كن كه بعضى از ماشين هاى لباسشويى به آن مجهز هستند و در حقيقت آخرين مرحله شست و شوى لباس است. در برخى از ماشين هاى لباسشويى اين درجه به تنهايى و بدون شست وشو نيز كار مى كند كه براى خشك كردن لباس هايى كه با دست شسته شده اند نيز مفيد است.

روش دوم كه متداول تر است خشك كردن لباس ها از طريق آويزان كردن آنها روى يك بند رخت در آفتاب و يا مجاورت هوا است. اين بند رخت ممكن است در فضاى بالكن يا حياط قرار داده شود و در صورت نبود چنين امكانى، مى توان از بند رخت هاى كشويى كه به ديوار حمام نصب مى شوند يا نوع ديگرى از آنها كه به رادياتور شوفاژ متصل مى شود استفاده كرد.

 

روش آويختن انواع لباس

از قبيل بلوز، دامن، شلوار و غيره نيز در حفظ فرم لباس مؤثر است. به عنوان مثال براى آويختن يك دامن پيلى دار بهتر است براى حفظ فرم پيلى ها، آنها را قبل از آويختن دامن روى بند يا گيره لباس در جاى خود ثابت كنيد تا به همان صورت خشك شوند. لباس هاى پشمى را براى جلوگيرى از كشيده شدن و بلند شدن آستين ها از بند آويزان نكنيد بلكه به صورت تخت(مسطح) روى سطح رخت آويز قرار دهيد. در مورد لباس هاي تريكوي نخي هم بهتر است قبل از آويختن روي بند، لباس را شكل دهيد تا پس از خشك شدن حالت عادي خود را داشته باشد.

 

قبل از اتو کشی ،خوانده شود

برای اتوكشی نیز مانند هر كار دیگری قوانین و نكاتی وجود دارند كه با رعایت آنها، كار سریع‌تر و باكیفیت بهتری انجام می‌گیرد.

بنابراین پیش از انجام كار اتوكشی، ابتدا باید به علائم بین‌المللی‌ای كه معمولا روی برچسب متصل به لباس‌ها و لوازم پارچه‌ای – با دوخت استاندارد – وجود دارد، توجه كنید. این علائم رابطه مستقیمی با جنس پارچه لباس دارند. درواقع روی این برچسب‌ها مشخص می‌شود این لباس اتوشدنی است یا خیر و درصورتی كه اتوكشیدن آن امكان‌پذیر باشد، این كار باید در چه دمایی انجام شود.

میزی برای اتو:

اگر می‌خواهید هنگام اتوكشیدن دچار پشت‌درد و كمردرد نشوید، میز اتویی تهیه كنید كه ارتفاع آن قابل تنظیم باشد. به این ترتیب شما می‌توانید باتوجه به قدتان، میز را در ارتفاع مناسب قرار دهید؛ به صورتی كه برای اتوكشی نیاز به دولاشدن و خمیدگی پشت وجود نداشته باشد. باتوجه به اینكه روكش پارچه‌ای میز اتو در اثر اتوكشیدن‌های متوالی لباس‌ها تغییررنگ داده و معمولا لكه‌دار می‌شود، برای حفظ ظاهر پارچه آن، روكشی درست به اندازه سطح میز بدوزید یا از روكش‌های آماده‌ای كه باتوجه به ابعاد سطح میز اتو به فروش می‌رسند، ‌استفاده كنید. با روكش‌كردن سطح میز اتو، شما می‌توانید به راحتی آن را بیرون آورده و بشویید.

یك پیشنهاد:

برای اینكه گرمای حاصل از اتو هنگام اتوكشی دوبرابر شده و لباس به سرعت صاف و اتوكشیده شود، سطح میز اتو را پیش از قراردادن روكش متحرك، با لایه‌ای از فویل آلومینیوم بپوشانید.

این كار را به صورتی انجام دهید كه لایه فویل آلومینیوم بدون هیچ‌گونه چین و تاخوردگی‌ای روی میز صاف قرار گیرد و بعد روكش را روی لایه آلومینیومی بكشید. به این ترتیب زحمت شما برای اتوكشی به نصف رسیده و سرعت‌عمل دوبرابر می‌شود. درواقع پارچه از هر دو طرف زیر و رو – حرارت می‌بیند.

توجه:

پیشنهاد فوق برای پارچه‌های ظریف و نازك مانند ابریشم و به‌طور كلی پارچه‌هایی كه برای اتوكشی آنها حرارت زیادی لازم نیست، مناسب نبوده و این كار را فقط برای پارچه‌های ضخیم‌تر انجام دهید.

نكته:

باتوجه به اینكه سطح چوبی میز اتو با چند لایه ابر پوشانده شده و ابر نیز در اثر حرارت كم‌كم فشرده شده و از بین می‌رود، هنگام نازك‌شدن ابر روی میز اتو، اقدام به تعویض میز كنید زیرا قطر ابر روی میز، در نتیجه اتوكشی تاثیر می‌گذارد؛ به‌طوری كه هرچه سطح زیر صاف‌تر و نرم‌تر باشد، لباس روی آن بهتر اتو می‌شود.

نگهداری از اتوهای بخار:

پس از پایان استفاده از اتوی بخار، نه تنها آب داخل مخزن را خالی كنید بلكه اگر دستگاه شما دگمه‌ای مخصوص خارج‌كردن بخار نیز دارد، آن را آن‌قدر فشار دهید تا باقیمانده آب داخل مسیر نیز بخار شده و راه‌های خروج بخار به‌طور كامل باز شوند. البته ممكن است هنگام انجام این كار، مقداری رسوبات آب به صورت خرده‌گچ از اتو خارج شده و روی لباس شما بریزد؛ نگران نباشید فقط لباس را بتكانید؛ این ذرات، لكه‌ای ایجاد نمی‌كنند.

برقی از اتو روی پارچه:

اغلب پارچه‌های تیره هنگام اتوكشی به اصطلاح برق افتاده و ظاهری نامناسب پیدا می‌كنند. برای جلوگیری از بروز این مشكل، كافی است تكه پارچه‌ای به رنگ روشن را روی لباس تیره انداخته و از تماس مستقیم اتو با پارچه تیره جلوگیری كنید. این راهكار درمورد پارچه‌های ظریف مانند ابریشم نیز پیشنهاد می‌شود. فقط به یاد داشته باشید برای سهولت كار اتوكشی بهتر است پارچه را نمدار كنید. البته پاشیدن آب روی تكه پارچه نیز سرعت اتوكشی را بالا می‌برد.

عوامل خش‌زا در اتوكشی:

برای اتوكشیدن لباس‌های دگمه‌دار و زیپ‌دار - به‌خصوص انواع فلزی آنها – مراقب باشید كه اتو را به‌طور مستقیم روی سطح زیپ یا دگمه حركت ندهید زیرا ممكن است باعث خط‌افتادن كف اتو شود. برای این منظور پارچه نخی‌ای روی آن قسمت‌ها پهن كرده و روی پارچه را اتو كنید.

صرفه‌جویی در زمان:

برای صرفه‌جویی در زمان به هنگام اتوكشی، اگر به همراه لباس‌ها مقداری ملحفه یا رومیزی بزرگ نیز دارید، آنها را به صورت دولا یا حتی چندلا روی میز اتو پهن كرده و روی آنها شروع به اتوكشی لباس‌های دیگر كنید. با این كار همزمان با اتوكشیدن لباس‌ها – به‌خصوص تی‌شرت‌ها و لباس‌های بچه‌ها – قسمت اعظمی از ملحفه یا رومیزی نیز اتو می‌شود. به این ترتیب لازم است تنها زمان كوتاهی را برای تكمیل قسمت‌های باقیمانده چروك صرف كنید.

اتوكشی در ابعاد وسیع:

اگر زحمت اتوكشیدن پرده‌های بزرگ و یك‌تكه خانه را خودتان تقبل كرده‌‌اید ولی با اتوكردن یك قسمت، قسمت دیگر دوباره چروك می‌شود، از صندلی كمك بگیرید؛ به این ترتیب كه یك یا دو عدد صندلی چوبی در قسمت پشت میز اتو قرار داده و بخش اتوكشیده شده پارچه را روی تكیه‌گاه صندلی آویزان كنید.

نكته:

باتوجه به اینكه بعضی صندلی‌ها – به‌خصوص انواع خراطی‌شده – تكیه‌گاهی صاف ندارند، ممكن است با پهن‌كردن پارچه ظریفی مانند پرده روی سطح خراطی‌شده پشت صندلی، دوباره چروك‌هایی ایجاد شود؛ بنابراین بهتر است ابتدا قسمت چوبی مبل یا صندلی را با یك تكه حوله بزرگ ضخیم بپوشانید.

یك دسته لباس آماده برای اتو:

اگر دسته‌ای از لباس‌های نخی را برای اتوكشی آماده كرده‌اید، ابتدا آنها را با اسپری آبپاش خوب نمدار كرده، سپس اتو كنید. به این ترتیب چروك‌ لباس‌ها راحت‌تر صاف خواهد شد.

نظافت در اتو:

برای تمیزكردن محفظه آب داخل اتوی بخار، محلولی از سركه سفید و آب را به نسبت مساوی تهیه كرده و درون محفظه آب پر كنید. حالا به مدت 3 دقیقه صبر كنید، سپس محلول سركه‌ای را بیرون ریخته و داخل آن را آبكشی كنید.

این روزها كف اغلب اتوها معمولا یا از جنس استیل است یا اینكه توسط روكش تفلون یا جنسی مانند آن پوشیده شده است كه درصورت اول كافی است مقداری خمیردندان را روی یك تكه پنبه قرار داده و به سطح كف اتو بمالید؛ بعد مدتی صبر كنید تا لایه خمیردندان خشك شود، سپس توسط پنبه نمدار تمیزی لایه را به طور كامل پاك كنید.

اگر اتوی شما از نوع بخاردار است، هنگام خمیردندان مراقب باشید مواد وارد سوراخ‌های مخصوص خروج بخار نشود. در ضمن اگر روی كف اتو لكه‌ای سوختگی باقی مانده، تكه‌ای سیم ظرفشویی را برداشته و به آرامی روی لكه بمالید. البته این كار فقط درمورد اتوهای استیل امكان‌پذیر است؛ در غیر این صورت، تكه پارچه‌ای را به محلول آب گرم و مواد شوینده یا الكل صنعتی آغشته كرده و كف اتو بكشید. البته محلول گرم سركه و نمك نیز برای این منظور مفید است.

 

دانستنى هاى اتوكشى لباس

لباس هاى اتو شده و ملحفه هاى صاف و اتو كشيده، هم تميزتر و زيباتر به نظر مى رسند و هم هنگام استفاده احساسى از رضايت و خشنودى را براى شما به ارمغان مى آورند. اما اتو كشيدن لباس ها نه تنها كار چندان ساده اى نيست بلكه اگر با رعايت روش صحيح آن انجام نشود مشكل تر مي شود و نتيجه آن نيز رضايت بخش نخواهد بود. چه بسا بى توجهى در هنگام اتوكارى به سوختن، خراب شدن و در نهايت از بين رفتن و بى استفاده شدن لباس هاى گاه گرانقيمت نيز منجر شود. اتوكشى به دو روش انجام مى شود : با استفاده از اتو پرسى و يا به وسيله اتوهاى دستى.

براى صاف كردن ملحفه ها، پارچه هاى نخى، پلى استر و ابريشم، اتوى دستى مناسب تر است.

اين دو نوع اتو در حقيقت به دو شيوه متفاوت لباس ها را صاف مى كنند؛ اولى با پرس كردن و فشردن پارچه آن را صاف مى كند و اتوى دستى با كشيده شدن بر روى سطح پارچه چروك هاى آن را باز مى كند. هر يك از اين دو روش براى انواع خاصى از پارچه و لباس مناسب تر هستند و برخلاف تصور ما هميشه و براى همه لباس ها يكسان و قابل جايگزينى با يكديگر نيستند. گرچه ما اغلب در منزل از اتوهاى دستى براى اتو كردن تقريباً تمام لباس ها و انواع پارچه هاى مختلف استفاده مى كنيم. پارچه هاى ظريف مانند ژرسه، پارچه هاي پشمى و همچنين لباس هاى پيلى دار بايد به وسيله اتوى پرسى اتوكشى شوند. اما براى صاف كردن ملحفه ها، پارچه هاى نخى، پلى استر و ابريشم، اتوى دستى مناسب تر است.

جدا از نوع اتويى كه مورد استفاده قرار مى دهيد براى رسيدن به نتيجه مطلوب و پيشگيرى از آسيب ديدن لباس ها هميشه به خاطر داشته باشيد قبل از شروع اتوكشى به اطلاعات درج شده در قسمت داخلى لباس ها كه شما را از قابليت پارچه براى اتوكشى و ميزان درجه مناسب آن آگاه مى كند توجه كنيد و چنانچه استفاده از اتو براى پارچه لباس مجاز باشد درجه اتو را روى ميزان ذكر شده تنظيم كنيد.

پس از تنظيم درجه اتو، به تناسب جنس پارچه لباس رعايت برخى اصول ديگر نيز مى تواند در حفظ وضعيت لباس به بهترين شكل و براى مدتى طولانى تر مفيد باشد؛ مثلاً هنگام اتو كردن پارچه هاى تهيه شده از الياف مصنوعى به ويژه اگر رنگى تيره دارند براى جلوگيرى از برق افتادن پارچه، آن را از پشت اتو كنيد يا يك قطعه پارچه تميز نخى را روى آن بياندازيد و سپس اتو بكشيد. براى اينكه نقش درزها و جاى دوخت زيپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو كشيدن اين قسمت ها نيز از يك قطعه پارچه استفاده كنيد و اتو را مستقيماً روى لباس نگذاريد. اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو كشيدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهيد و اتو بكشيد تا بخار حاصله، برق افتادگى را از ميان ببرد.

لباس هايى كه از پارچه هاى درشت بافت دوخته شده را نيز هميشه از پشت اتو بزنيد. براى اتو كشيدن ملحفه ها و قطعات پارچه اى بزرگ ابتدا آنها را تا بزنيد و به صورت يك قطعه كوچك تر چندلا در آوريد سپس با باز كردن هر تا يك بخش از آن را اتو كنيد (مانند ورق زدن يك كتاب). هنگام اتو زدن پرده ها، يك صندلى در پشت ميز اتو قرار دهيد و قسمت هايى از پرده را كه اتو زده ايد روى صندلى بگذاريد تا به اين ترتيب از افتادن پرده روى زمين و چروك شدن دوباره آن و همچنين سنگينى و كشيده شدن باقيمانده پارچه پرده جلوگيرى شود. براى اتو كردن لباس هاى ابريشمى ابتدا آنها را كمى با آب مرطوب كنيد و سپس از پشت در حالى كه يك قطعه پارچه نخى روى آن قرار داده ايد اتو بزنيد.

هنگام اتو كردن پارچه هاى تهيه شده از الياف مصنوعى به ويژه اگر رنگى تيره دارند براى جلوگيرى از برق افتادن پارچه آن را از پشت اتو كنيد يا يك قطعه پارچه تميز نخى را روى آن بياندازيد و سپس اتو بكشيد. براى اينكه نقش درزها و جاى دوخت زيپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو كشيدن اين قسمت ها نيز از يك قطعه پارچه استفاده كنيد و اتو را مستقيماً روى لباس نگذاريد. اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو كشيدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهيد و اتو بكشيد تا بخار حاصله، برق افتادگى

براى اتو كردن لباس هاى پيلى دار مانند دامن پيلى دار، ابتدا بخش پيلى دار لباس را به قسمت هاى حدود 15 سانتى متر تقسيم كنيد و پيلى هاى لباس را در هر 15 سانت مرتب کنيد و با اتو پرس يا با فشردن اتو دستى روى آن اتو كنيد تا سرد شود و سپس 15 سانتى متر ديگر از آن را به همين ترتيب اتو بزنيد. هنگام اتو كشيدن دكمه هاى پلاستيكى را با قرار دادن يك قاشق مرباخورى روى آنها بپوشانيد تا با برخورد اتوى داغ صدمه نبينند. اگر چيزى مانند پارچه نايلونى بر اثر غفلت به زير اتو چسبيد، تا اتو داغ است آن را با يك حوله مرطوب شده با محلول آب و جوش شيرين تميز كنيد و سپس يك دستمال نخى خشك روى آن بكشيد.

در آخر لازم است بدانيد اگر در سفر هستيد و اتو به همراه نداريد مى توانيد چروك هاى لباستان را با آويختن آن از يك جالباسى در حمام بخار گرفته، باز و صاف كنيد.اگر قصد استحمام نداريد و در فضاى حمام بخار آب كافى براى اين منظور وجود ندارد مى توانيد با دست به لباستان آب بپاشيد و آن را مرطوب كنيد تا چروك ها باز شوند سپس با گرفتن هواى داغ سشوار از فاصله مناسب با لباس، آن را خشك و براى پوشيدن آماده كنيد.

 

ابتکارهايي براي آشپزخانه

آشپزخانه به مثابه قلب خانه است و خانم هاي خانه دار اکثر اوقات روزشان را در اين مکان سپري مي کنند. پس علاوه بر اين که آشپزخانه بايد جاي کافي براي قرار دادن وسايل مختلف داشته باشد و از حداکثر فضاي آن براي چينش وسايل استفاده شود، بايد مکاني امن براي آشپزي و حتي براي بچه ها باشد.

با اين راه حل ها، با استفاده بهينه از فضاي آشپزخانه، ديگر نگران کمبود جا نباشيد.

1- قفسه مخصوص سبزيجات در کابينت: در يک کابينت ساده که به شکل يک چهارچوب است با تعبيه قفسه هاي ساده پلاستيکي، مکاني براي قرار دادن سيب زميني، پياز و سبزيجاتي ديگر مي سازيد که در فضاي آزاد نگهداري مي شوند. براي استفاده آسان تر، اين قفسه ها به صورت کشويي ساخته شده اند.

2- استفاده از قفسه کوچک براي جاي دادن قابلمه هاي بزرگ: با تعبيه قفسه اي به شکل يک نيم دايره، به آساني با باز و بسته کردن در کابينت قفسه ها به همراه در به قسمت بيرون منتقل مي شوند.

3- جاي مخصوص مواد شوينده در کابينت ظرفشويي: قسمت پايين کابينت ظرفشويي، جاي مناسبي براي قرار دادن مواد شوينده و ... است، براي حفظ بيشتر اين مواد، با تعبيه قفسه فلزي در قسمت داخلي در کابينت، مي توان از بقيه فضاي داخل کابينت براي مصارف ديگر استفاده کرد.

4- کمدچه به شکل ويترين: در کابينت هاي جديد، به جاي تعبيه ويترين هايي با درهاي شيشه اي، از کمدچه هاي ساده اي با درهايي از جنس پلاستيک مات، استفاده مي شود. در تصاوير، دو مدل از اين کمدچه هاي تزئيني را مشاهده مي کنيد. درهاي يکي، به شکل کرکره در قسمت بالا جمع مي شوند و ديگري يک کمدچه ساده که قفسه هاي آن فلزي و به صورت ريلي تعبيه شده است که به آساني جابه جا مي شود

5- قفسه هاي ساده به شکل کيسه: در اين مدل ابتکار بسيار جالبي صورت گرفته است. براي نگهداري خوراکي هايي مثل پفک، شکلات و ... که در بسته بندي نگهداري مي شوند، طبقات مخصوصي ساخته شده که بسيار ساده هستند و به آساني قابل استفاده مي باشند. در اين مدل دو عدد چهارچوب فلزي به شکل کشو تعبيه شده که سبدي حصيري داخل آن قرار گرفته و از فضاي داخل سبد براي نگهداري اين خوراکي ها استفاده مي شود.

6- کشويي بزرگ براي يک سرويس قاشق و چنگال کامل: اين کشوي کم حجم و باريک، با فضايي کاملاً تقسيم بندي شده قابليت اين را دارد که يک سرويس قاشق و چنگال داخل آن جاي گيرد. بدين ترتيب در يک فضاي تقسيم بندي شده، هر چيز در جاي مناسب خود نگهداري مي شود.

7- قفسه اي به شکل دايره براي قابلمه ها: قابلمه از جمله ظروف حجيمي است که فضاي زيادي اشغال مي کند و معمولاً براي اشغال جاي کمتر، چند عدد از آنها را داخل يکديگر قرار داده و در کابينت قرار مي دهيم و در هنگم استفاده نيز با مشکلاتي مواجه مي شويم اما در اين مدل ساده قفسه اي به شکل دايره تعبيه شده است و به وسيله يک محور در قسمت مياني به آساني مي چرخد و ظرف مورد نظرتان را به راحتي پيدا خواهيد کرد که البته بهتر است براي دسترسي بيشتر به ظروف، اين مدل در محلي نزديک به اجاق گاز قرار گيرد.

 

چند توصیه برای روش تمیز کردن منزل

سعی کنید از کمک سایر افراد منزل هم برای تمیز کردن استفاده کنید.

به این توصیه ها دقت کنید به احتمال زیاد در تمیز کردن منزل از آنها استفاده خواهید کرد :

- همواره از قسمت بالای منزل یا اطاق شروع به تمیز کردن بکنید. (منظور از بالا دورترین نقطه نسبت به درب ورودی اطاق یا منزل می باشد)

- هرگز تمیز کردن را نیمه کاره رها نکنید و تا پایین اطاق آنرا ادامه دهید.

- تمام لوازمی را که برای تمیز کردن نیاز دارید همراه خود به اطاق مورد نظر ببرید تا لازم نباشد برای برداشتن لوازم، مدام اطاق را ترک کنید.

- برای بهتر تمیز کردن ناچار هستنید تلفن را از پریز بکشید و حتما" تلویزیون را خاموش کنید. روشن کردن ضبط صوت برای گوش دادن به موسیقی می تواند فعالیت منزل شما را به تفریح تبدیل کند پس در صورت امکان حتما" اینکار را بکنید.

- دقت کنید که اطاقی که گرد و خاک دارد اما مرتب و منظم می باشد به مراتب بهتر از یک اطاق تمیز اما نا مرتب است پس حتما" اطاق را مرتب هم بکنید. پس تمیز کنید و سپس مرتب و همینطور به پایین اطاق نزدیک شوید.

- یک اطاق هنگامی تمیزتر بنظر می رسد که هوای پاکی داشته باشد، قوطی های نوشابه یا بسته های غذاهای آماده نیمه و سایر ملزوماتی که ممکن است تولید بوی نامطبوع کند را از اطاق جمع کنید و با باز کردن پنجره ها بگذارید هوای تمیز وارد اطاق شما شود.

- همواره همراه خود یک یا دو سطل یا کیسه بزرگ برای جمع آوری آشغال و یا لوازمی که بنظر اضافه یا مزاحم در اطاق می آیند به همراه داشته باشد.

- اگر به غیر از خود شما ... دیگری هم در منزل زندگی می کند از آنها بخواهید با شما همکاری کنند. هر فرد را مسئول تمیز کردن اطاق خود نمایید و سعی نکنید همه کارها را خودتان انجام دهید.

- اگر فرصت کافی ندارید حتما" قبل از شروع بکار کارهای اولیت بندی کنیدارسال توسط

پیج رنک

آرایش

طراحی سایت