سرويسكار
سرويسكار
تعمير لوازم خانگي و سرويس لوازم خانگي

تعمير لوازم خانگي

۱-مباني برق ۲- سيم و كابل ۳-خازن و كار برد آن در برق ۴-سيم پيچ-۵-كاربرد  ديويد در برق ۶- كار با مولتي متر ۷-حفاظت الكتريكي در منازل  ۸-موتور هاي الكترويكي به كار رفته در لوازم خانگي ۹-اموزش سماور برقي ۱۰-اموزش اتوي برقي ۱۱-اموزش بخاري  برقي ۱۲-اموزش  قهوه جوش ۱۳-اموزش پلوپز  برقي ۱۴-اموزش ابگرمكن  برقي  ۱۵-اموزش سشوار ۱۶-اموزش  توستر ۱۷-اموزش ريش  تراش برقي  ۱۸-اموزش ماشين مته (دريل )۱۹-اموزش اسياب برقي ومخلوط كن (مولينكس)۲۰-اموزش چرخ گوشت۲۱-اموزش جارو برقي ۲۲-اموزش پنكه ۲۳-اموزش هويه دبرقي ۲۴-اموزش همزن برقي ۲۵-اموزش ابميوه گيري ۲۶-اموزش  توستر ۲۷-اموزش لباس  خشك كن ۲۸-اموزش لباسشويي۲۹-دستگاه كنترل كننده رطوبت هواي منزل ۳۰-اموزش يخجال و فريزر ۳۱-دستگاه تهويه مطبوع  ۳۲-اموزش كولر گازي  ۳۳- اموزش كولر ابي  ۳۴-نمونه  سوالات  تعمير  لوازم  خانگي  

                           

اموزش تعمير لوازم خانگي به زبان ساده

 برچسب کالا:اموزش تعمير لوازم خانگي:تعمير كار ۲۵ وسيله برقي منزل ...-اموزش تعميرات لوازم خانگي -سی دی اموزشی لوازم خانگی -تعمیر کار لوازم خانگی برقی-اموزش تعمیرات لوازم برقی -کتاب اموزش تعمير لوازم خانگي:تعمير كار ۲۵ وسيله برقي منزل -اموزش تعمير ات لوازم خانگي-اموزش لوازم خانگي

         شماره تماس:09361143334

          

  ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
فواصل نصب مناسب کولر گازی

سیکل کولر سرد و گرم :

فواصل نصب مناسب کولر گازی

فواصل نصب مناسب کولر گازی

 

سيكل تبريد و جزئيات

مبرد R-22

انواع كمپرسورها

اجزاء اصلي سيكل تبريد

اجزاء كنترلي سيكل تبريد

كنترل دستگاه

نقشه برق دستگاه

نمادهاي الكتريكي

مراحل نصب سيستم هاي كولرگازي

وكيوم وشارژمبرد

خطاهاي دستگاه

راهنماي عبيب يابي

راهنماي كنترل از راه دور

    و ....


 

 

 

 ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹


خورشید چیست؟

خورشید یک راکتور هسته‌ای طبیعی بسیار عظیم است. که ماده در آن جا بر اثر همجوشی هسته‌ای به انرژی تبدیل می‌شود و هر روز حدود 350 میلیارد تن از جرمش به تابش تبدیل می‌شود، دمای داخلی آن حدود 15 میلیون درجه سانتیگراد است. انرژیی که بدین ترتیب به شکل نور مرئی ، فرو سرخ و فرابنفش به ما می‌رسد 1 کیلو وات بر متر مربع است. خورشید به توپ بزرگ آتشین شباهت دارد که صد بار بزرگتر از زمین است.
این ستاره‌ها از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. گازها انفجارهای بزرگی را بوجود می‌آورند و پرتوهای قوی گرما و نور را تولید می‌کنند. این پرتوها از خورشید بسوی زمین می‌آیند در طول راه ، یک سوم آنها در فضا پخش می‌شوند و بقیه بصورت انرژی گرما و نور به زمین می‌رسند. می‌دانیم که سرعت نور 300000 کیلومتر در ثانیه است. از سوی دیگر ، 8 دقیقه طول می‌کشد که نور خورشید به زمین برسد. بنابراین می‌توان فاصله خورشید تا زمین را حساب کرد. در این مسیر طولانی ، مقدار زیادی از نور و گرمای خورشید از دست می‌رود، اما همان اندازه‌ای که به زمین می‌رسد، کافی است تا شرایط مناسبی برای زندگی ما و جانوران و گیاهان بوجود آید.
با اندازه گیری شار خورشیدی تابشی در بالای جو زمین می‌توان قدرت دریافتی کل انرژی از خورشید را محاسبه کرد. که حدود 1.8x1011 مگا وات است. البته تمام این انرژی به سطح زمین نمی‌رسد مقداری از آن جذب لایه‌های اتمسفر می‌شود.

آبگرمکن خورشیدی:

جالب است بدانيد كه گرمايش آب و فضا مجموعاً بيش از 80% انرژي را در ساختمان‌ها مصرف مي‌كند و بنابراين بيش از يك سوم كل انرژي مصرفي جهان در جهت گرمايش مصرف مي‌شود. از اين ميان گرمايش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد كل انرژي مصرفي در خانه را مصرف مي‌كند.بنابراين با استفاده از آبگرمكن خورشيدي مي‌توان ساليانه 70% انرژي مورد نياز براي گرمايش آب را تامين كرد.

ابگرمکن خورشیدی

نحوه کارکرد آبگرمکن خورشیدی بدین صورت است که سیستم های خورشیدی در روز های آفتابی از انرژی خورشید برای گرم کردن آبی که از داخل لوله ها عبور می کند ، استفاده می کنند . در سیستم گرمایشی مستقیم ، آب در حین عبور از صفحات و شیشه ای که در سقف خانه قرار دارند گرم می شوند . سپس آب گرم شده در یک مخزن ذخیره عایق شده که معمولاً در بالای صفحات قرارداد ذخیره می شود . یک سیستم گرمکن کمکی هم در سیستم قرار داده شده تا دمای آب را در روزهایی که ممکن است انرژی خورشیدی برای تأمین آب گرم کافی نباشد بالا ببرد . سیستم گرمکن معمولاً از برق در ساعات غیر پیک ، گاز ( طبیعی یا مایع ) یا سوخت جامد استفاده می کند . سیستم های غیر مستقیم از یک مبدل حرارتی استفاده می کنند و برای مناطقی که مستعد یخ زدن هستند توصیه می شوند .
آب که با مقداری ضد یخ ( اتیلن گلیلکول ) مخلوط شده است در کلکتورها جریان می یابد و حرارت جذب شده از خورشید بر آب داخل تانک ذخیره منتقل می شود . در اکثر مناطق استفاده از سیستمی که از ضد یخ استفاده می کند منطقی تر است . حالت دیگری که برای حفاظت از یخ زدگی می توان بکار گرفت استفاده از چند مبدل حرارتی یا شیرهای حفاظت از یخ زدگی است که این شیرها نسبت به استفاده از مبدل حرارتی از درجه اطمینان پایین تر برخوردار هستند . همچنین برای استفاده از این نوع سیستم مخزن ذخیره معمولاً از فولاد ضد زنگ یا فولاد ساده که با یک لایه لعاب پوشش داده شده ساخته می شود و اندازه یک آبگرمکن خورشیدی به نسبت هر 1 تا 3 نفر باید 100 تا 150 لیتر ظرفیت داشته باشد و برای 4 تا 6 نفر باید 150 تا 300 لیتر ظرفیت داشته باشد استفاده از آبگرمکن خورشیدی سرمایه گذاری منطقی است . از دیدگاه حفظ محیط زیست و کاهش انتشار گازهای گلخانه ایی ، سرمایه گذاری بسیار خوبی است . همچنین برای این سرمایه گذاری باید به موقعیت جغرافیایی ، میزان استفاده از آب گرم ، عملکرد سیستم ، نوع و قیمت سیستم و در آخر بر نوع سیستم گرمکن کمکی مورد استفاده توجه داشته باشیم با صرف حدود 1500000 ریال هزینه بیش از قیمت سیستم های متداول ، یک سیستم خورشیدی برای یک خانواده 5 نفری و با قیمت فعلی سوخت پس از حدود 5/2 سال هزینه سرمایه گذاری اولیه را جبران می کند . با در نظر داشتن این که طول عمر این سیستم ها از انواع دیگر بیشتر است اثرات هزینه آن ها تعدیل می شود . در مناطقی با سطوح بالاتری از تابش خورشید و یا استفاده از منابع سوختی گران تر ( مثلاً گاز مایع ) دوره بازگشت سرمایه کوتاه تر خواهد بود .
آبگرمکن های خورشیدی را می توان از نظر نوع کارکرد به دو دسته عمده تقسیم بندی نمود :
الف ) آبگرمکن های ترموسیفونی ( سیستم با گردش طبیعی )
در اثر تابش نور خورشید به صفحات جاذب کلکتورها و جذب انرژی گرمایی توسط این صفحات سیال موجود در کلکتورها در اثر خاصیت رسانایی گرم شده در اثر اختلاف چگالی که ناشی از اختلاف دمای سیال گرم و سرد می باشد خاصیت ترموسیفون بوجود آمده و بنا به این خاصیت سیال گرم به بالا حرکت کرده و به منبع ذخیره وارد می گردد در این قسمت اگر سیستم Direct ( مستقیم ) باشد در این صورت سیال گرم شده همان آب مصرفی می باشد که مورد مصرف قرار خواهد گرفت و چنانچه In direct ( شامل مخزن دو جداره باشد ) سیال گرم شده محلول آب و ضد یخ است که در جداره بیرونی مخزن را گرم و سپس به کلکتور باز می گردد .
ب ) آبگرمکن های پمپی ( سیستم با گردش آبیاری یا مدار باز )
در این دسته از آبگرمکن های خورشیدی که معمولاً بصورت غیر مستقیم ( با تعداد کلکتور بالا و مخزن دو جداره ) می باشد جهت انجام بهتر عمل سیرکولاسیون از یک پمپ استفاده می شود این آبگرمکن ها معمولاً جهت سیستم های بزرگ به کار می رود همچنین در سیستم های خانگی نیز کاربرد دارد در این حالت مخزن ذخیره در هر محلی از ساختمان و نسب به کلکتورها می تواند قرار بگیرد . پمپ را در مسیر ورود محلول سرد به کلکتورها قرار می دهند این محلول پس از گرم شدن توسط صفحات جاذب کلکتورها برگشت می کند . این نوع از سیستم های خورشیدی به دلیل افزودن یک پمپ سیرکولاسیون به مدار گردش سیال به میزان قابل توجهی راندمان و توان خروجی را بهبود می بخشد . در این نوع سیستم منبع ذخیره جدا از کلکتورها و در نزدیکترین مکان به محل مصرف نصب می گردد .

بخش اصلي يک آبگرمکن خورشيدي کلکتور آن است که خود شامل يک ورق است که به‌وسيله تابش کلي خورشيد حرارت يافته و حرارت خود را به يک سيال جذب کننده (مانند آب ) که داخل لوله در حال جريان است، منتقل مي‌کند. رنگ اين ورق هميشه تيره انتخاب مي‌شود و داراي پوشش خاصي است که بتواند ضريب جذب انرژي را به حداکثر و ضريب پخش را به حداقل برساند. براي رسيدن به دماي بالا، مجموعه ورق و لوله‌ها را در داخل يک جعبه عايق با روکش شيشه قرار مي‌دهند تا از اثر گلخانه‌اي بتوان استفاده کرد.

ابگرمکن خورشیدی

آبي که با اين روش گرم مي‌شود، بر اثر اختلاف دما و با گردش طبيعي وارد يک تانک دوجداره شده و آب مخزن را گرم مي‌کند. اين آب گرم شده يا به طور مستقيم به مصرف گرمايش خانوار مي‌رسد و يا توسط يك مبدل حرارتي دماي آب مصرفي خانواده را افزايش مي‌دهد.
ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

انواع كلكتورهاي خورشيدي

كلكتور‌هاي تخت Flat-plate collectors
اين کلکتور ساده‌ترين و پر استفاده‌ترين نوع کلکتور به‌شمار مي‌رود. ساختار آن به شکل يک جعبه مستطيل شکل بوده که در داخل آن يک صفحه جاذب فلزي از جنس مس يا آلومينيوم با پوششي به رنگ‌هاي خاص است. اين صفحه، جاذب انرژي حرارتي خورشيد است. در زير صفحه، لوله‌هاي کوچکي قرار گرفته که آب يا سيال انتقال حرارت در آن‌ها جريان دارد. اطراف کلکتور به منظور کاهش اتلاف حرارتي عايق بندي شده است. روي سطح جعبه نيز از پلاستيک شفاف يا شيشه پوشيده شده است.

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

کلكتورهاي تحت خلا Evacuated-tube collectors
اين کلکتور از تعدادي لوله دو جداره شفاف موازي تشکيل شده است که در داخل آن يک تيوب با پوششي از ماده جاذب قرار دارد. هوا از فضاي بين دو جداره خارج گرديده وخلا ايجاد شده از اتلاف حرارت جلوگيري مي‌کند. مزيت اين نوع كلكتور توانايي در ايجاد دماي بالاتر مي‌باشد.

ابگرمکن خورشیدی

 

كلكتورهاي سهموي Concentrating collectors
اين کلکتور‌ها سطح آينه اي داشته و براي تجمع انرژي خورشيدي بر روي تيوب جاذب که شامل سيال انتقال حرارت است، به‌کار مي‌رود.

ابگرمکن خورشیدی

كاربرد انرژي خورشيدي در جهان
تا سال 2005 بيش از 150 ميليون متر مربع معادل 7/92 گيگاوات ساعت، كلكتور گرمايشي نصب شده است. مجموع کلکتورهاي نصب شده در سال 2005 نسبت به سال 2003 در حدود 130% افزايش يافته است. بزرگ‌ترين توليدكنندگان كلكتورهاي گرمايشي به ترتيب چين، امريكا، ژاپن و تركيه هستند. تقريباً بيش از 90%‌رشد مصرف كلكتورهاي گرمايشي در چين اتفاق مي‌افتد. مجموع هزينه صرف تحقيقات در اين زمينه در كشورهاي عضو آژانس بين المللي انرژي تا سال 2005 بيش از 3.5 ميليارد دلار بوده است.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

ابگرمکن خورشیدی

آبگرمكن هاي خورشيدي را مي­توان از نظر نوع كاركرد به دو دسته عمده تقسيم بندي نمود: آبگرمكن هاي ترموسيفوني ( سيستم با گردش طبيعي) آبگرمكن هاي پمپي ( سيستم با گردش اجباري يا مدار باز).
موارد مصرف آبگرمكن هاي ترموسيفوني و پمپي در سيستمهاي خانگي و عمومي مي باشد. سيستمهاي خانگي جهت تامين آبگرم مصرفي 4 -7 نفر در روز مورد استفاده قرار مي­گيرند. سيستم هاي خانگي را مي­توان از دو نوع ترموسيفوني يا پمپي انتخاب كرد.


الف) آبگرمكن هاي ترموسيفوني ( سيستم با گردش طبيعي): در اثر تابش نور خورشيد به صفحات جاذب كلكتورها و جذب انرژي گرمايي توسط اين صفحات سيال موجود در كلكتورها در اثر خاصيت رسانايي گرم مي¬شود در اثر وجود اختلاف دما چگالي بين ابتدا و انتهاي رايزر متفاوت است. اين پديده باعث بوجود آمدن خاصيت ترموسيفون در رايزر مي¬شود و بنا به اين خاصيت سيال گرم به بالا حركت كرده و به منبع ذخيره وارد مي گردد. درصورتيكه سيستم Direct ( مستقيم ) باشد در اين صورت سيال گرم شده همان آب مصرفي مي باشد كه مورر مصرف قرار خواهد گرفت و چنانچه In direct (مخزن دوجداره باشد) سيال گرم شده محلول آب و ضد يخ است كه در جداره بيروني مخزن را گرم و سپس به كلكتور باز مي گردد. شماي كلي اين سيستم در ذيل نمايش داده شده است :

ابگرمکن خورشیدی

آبگرمكن خورشيدي ترموسيفوني Direct ( مستقيم )
ابگرمکن خورشیدی

آبگرمكن خورشيدي ترموسيفوني In-Direct ( غير مستقيم )

آبگرمكنهاي خانگي توموسيفوني: اين سيستم از يك مخزن ، دو كلكتور و يك پمپ تشكيل يافته است توضيح مربوط به كلكتورهاي مخزن اين سيستم دقيقا مشابه توضيحات ذكر شده سيستم ترموسيفوني مي باشد با اين تفاوت كه مخزن اين سيستم در هر جايي از ساختمان مي تواند قرار بگيرد دراينصورت آنرا جدا از كلكتور و در نزديكترين مكان به محل مصرف قرار مي دهند از اين نوع سيستم به عنوان سيستم كمكي يا پيش گرمكن نيز مي توان بهره گرفت افزودن اين پمپ سيركولاسيون به مدار سبب افزايش راندمان و توان خروجي محصول مي گردد.

الف) با مخزن افقي ساختار و عملكرد اين دسته از آبگرمكن هاي خورشيدي نسبتا ساده مي باشد هر آبگرمكن از يك مخزن و تعدادي كلكتور تشكيل شده كه عملكرد آن بستگي زيادي به شرايط زماني و مكاني ( منطقه جغرافيايي) خواهد داشت. صفحات جاذب كلكتورها انرژي تابشي خورشيد را جذب و به گرما تبديل مي كند. لوله­هاي رايزر متصل به اين صفحات گرماي جذب شده را به سيال عبوري منتقل مي­كند. درصورتيكه سيستم (Indirect) باشد، سيال گرم در مخزن ذخيره مي شود (متشكل از منبع ذخيره دو جداره ) سيال گرم ( محلول آب و ضد يخ ) وارد جداره خارجي شده و آب مصرفي را گرم مي كند.

براي افزايش كارآيي آبگرمكن ها، صفحات جاذب را درون فريمي قرار مي دهند و بخش زيرين آن را با عايق مناسب مي پوشانند تا تلفات حرارتي آن كاهش يابد. همچنين براي پيشگيري از تلفات حرارتي در سطح فوقاني صفحات جاذب، سطح رويه فريم را معمولا با يك يا دو لايه شيشه ( يا مواد شفاف مشابه) مي پوشانند خواص تابشي صفحات جاذب در عملكرد آبگرمكن خورشيدي اثر زيادي دارد براي كاركرد بهتر لازم است صفحات جاذب داراي ضريب جذب بالايي بوده و بر عكس براي اينكه تلفات حرارتي آن كم باشد بايد ضريب صدور پائيني داشته باشد به صفحاتي كه داراي اين ويژگي باشند صفحات منتخب (Selective Surface) مي گويند.

تانك ( مخزن): جداره داخلي تانك از ورق گالوانيزه با ضخامت 3 ميليمتر و پوسته بيروني آن از ورق گالوانيزه به ضخامت 2-3 ميليمتر ساخته مي­شود. همچنين روكش آن از ورق فولادي با ضخامت 8/0-9/0 ميليمتر همراه با پوشش رنگ الكترواستاتيك مي باشد. عايق بندي تانك معمولاًبا فوم تزريقي انجام شده و ظرفيت آن بسته به ميران مصرف (سفارش خريد) هر اندازه مي تواند باشد. همچنين اين مخزن مي تواند داراي يك سيستم كمكي ( المنت برقي 1200-2000 وات) جهت گرم كردن آب در روزهاي ابري مي باشد.

ب) ترموسيفون مستقيم (Direct) با سيستم لوله حرارتي استفاده از اين سيستم در جاهايي كه دماي زير صفر دارد توصيه نمي شود چرا كه سيال گردش داخل كلكتور همان آب مصرفي است و ممكن است در اثر پائين آمدن دما در فصول سرد اين آب يخ بزند و سبب تركيدگي لوله هاي كلكتور گردد. مخزن سيستم تحت فشار آب شهري نيست و به همين دليل فشار آب گرم خروجي تابع ارتفاع تانك مي باشد.

ب) آبگرمكن هاي پمپي ( سيستم با گردش اجباري يا مدار باز): در اين دسته از آبگرمكنهاي خورشيدي كه معمولا بصورت غير مستقيم ( با تعداد كلكتور بالا و مخزن دو جداره ) مي باشد جهت انجام بهتر عمل سيركولاسيون از يك پمپ استفاده مي شود اين آبگرمكن ها معمولا جهت سيستم هاي بزرگ به كار مي رود همچنين در سيستم هاي خانگي نيز كاربرد دارد.

در اين حالت مخزن ذخيره درهر محلي از ساختمان و نسب به كلكتورها مي تواند قرار بگيرد. پمپ را در مسير ورود محلول سرد به كلكتورها قرار مي دهند اين محلول پس از گرم شدن توسط صفحات جاذب كلكتورها برگشت مي كند. در اين نوع از سيستم هاي خورشيدي به دليل افزودن يك پمپ سيركولاسيون به مدار گردش سيال به ميزان قابل توجهي راندمان وتوان خروجي را بهبود مي¬يابد. در اين نوع سيستم منبع ذخيره جدا از كلكتورها ودر نزديكترين مكان به محل مصرف نصب مي گردد.

همچنين اين سيستم مجهز به يك كنترلر دما مي باشد كه اين كنترلر درمواقع نياز به پمپ دستور قطع و وصل مي دهد.

روش عملكرد كنترلر به اين ترتيب است كه اختلاف دماي (T∆) بين خروجي كلكتور و خروجي مخزن را اندازه گرفته و پس از مقايسه با T∆ تنظيم شده روي اين كنترلر (بسته به محل نصب كلكتور ميزان T∆ متغيير است) فرمان قطع يا وصل شدن عمل سيركولاسيون ( خاموش يا روشن كردن پمپ ) در مدار را مي دهد در ذيل شماي كلي اين سيستم نمايش داده مي شود:

ابگرمکن خورشیدی

آبگرمكن خورشيدي با سيركولاسيون اجباري

آبگرمكن هاي خورشيدي عمومي( سيستم گردش اجباري):

اين دسته از آبگرمكنهاي خورشيدي لزوما به صورت غير مستقيم(In Direct) و با مخزن كويل دار مي باشد و استفاده از پمپ جهت گردش محلول آب و ضد يخ الزامي مي باشد در اين سيستم از تعداد زيادي كلكتور ( تعداد آن بستگي به ميزان مصرف يا تعداد نفرات استفاده كننده از آن دارد) به صورت سري و موازي استفاده مي­گردد كه نماي شماتيك آن نمايش داده شده است اين سيستم براي گرمايش آب مصرفي مورد نياز در حمام­ها، استخرها و صنايع گوناكون بكار مي رود.

اجزاي تشكيل دهنده آبگرمكن هاي خورشيدي عمومي عبارتند از :

1- كلكتور در تعداد مشخص بر اساس ميزان مصرف آبگرم روزانه 2- مخازن كويل دار جهت ذخيره آبگرم در حجم زياد 3- پمپ هاي سيركولاسيون: جهت گردش سيال داخل كلكتورها و تبادل حرارتي با تانك 4- منبع هاي انبساط : جهت تعادل سيال 5- تاسيسات مربوطه : جهت تبادل و انتقال حرارت

ابگرمکن خورشیدی

 

ابگرمکن های خورشیدی

ابگرمكن خورشيدي                             ابگرمكن خورشيدي

آبگرمکن خورشيدي

توليد آب گرم با اسنفاده از انرژي رايگان خورشيد 
صرفه جويي قابل توجه در مصرف سوخت 
 برگشت هزينه اوليه از محل صرفه جويي در کوتاه مدت 
بدنه سبک و مقاوم در برابر خوردگي 
راندمان بالاي جذب انرژي خورسيدي 
قابليت تنظيم براي حداکثر استفاده از انرژي خورشيد 
عايق ويژه با ضخامت بالا جهت حداقل اتلاف حرارتي 
قابليت نصب شيشه يک يا دو جداره 
مدار جداگانه حاوي ضد يخ براي نصب در مناطق سردسير 
مقاوم در برابر يخ زدگي 
قابليت ذخيره آب براي مدت طولاني 
توان ظرفيت هاي مختلف 
 قابل کوپل شدن با ساير سيستمهاي حرارتي 
قابليت نصب المنت حرارتي 
سازگار با محيط زيست ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

تامين برق مستقيم ( DC  = (Direct Current ازطريق پكيجهای خورشيدی برای تجهيزاتی كه با برق DC تغذيه ميگردند همانند انواع روشنايی ها وديگر تجهيزات خانگی كه با برق مستقيم كار ميكنند امروزه در دنيا بسيار متداول شده است .توليد اينگونه لوازم بصورت روز افزون صورت ميگيرد و به بازارهای لوازم خانگی عرضه ميشوند مثل انواع يخچال ها و ....

با افـزودن يك مبـدل  ( Inverter ) به مجمـوعه مولـد  برق خورشیـدی (پكيجها) كه جـريان برق مسـتقيم (DC Appliances) DC را به جريان متناوب( (Alternating Current َAC تبدیل  ميكند  استفاده از كليه لوازم متعارف برقی خانگی میسر میسازد .

سيستم های ( پكيج ) مستقل تامین برق خورشيدی

برق رسانی  به لوازمی كه با برق مستقيم كار ميكنند ميتواند مستقيماً از باتری سيم كشی شود و برای لوازم برقی    AC ميبايست  از خروجی مبدل انشعاب گرفت.

جهت روشنايی  منازل روستايی ميتوان از مولد برق خورشيدی استفاده نمود. دولت اخيراً در يك  پروژه پايلوت با احداث پكيج  مولد برق خورشيدی در  يك روستای 40 خانوار اقدام به تامين برق منازل آنها نموده است. 

برق مورد نياز پمپ  چاه های آب و سيستمهای آبياری مزارع را ميتوان از طريق مولدهای برق خورشيدی تامين نمود.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

امروزه استخرها ی شنای منازل و مجموعه های ورزشی را ميتوان  بوسیله آبگرمكن های استخری خورشيدی بصورت کامل گرم نمود.

ابگرمکن خورشیدی

 

 
تجهیزات مورد نياز و نحوه  استقرار  ابگرمكن استخری خورشيدی متناسب با ابعاد استخر مورد نظر ،متوسط شدّت تابش محلی خورشيد ، وزش بادهاو متوسط درجه حرارت منطقه  طراحی و محاسبه میگردد.

ابگرمکن خورشیدی

 ابگرمكن خورشيدي-ابگرمكن هاي خورشيدي -


ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
برق خورشیدی

چند مثال کاربردی

۱- برای منازلی با مساحت تقریبی 130 متر مربع معادل مصرف ماهیانه 120 کیلو وات ساعت برق جهت تامین کامل انرژی الکتریکی :
الف ) نیازمندیهای تجهیزاتی بصورت stand alone :
-پنل خورشیدی معادل 12 متر مربع
-1800 آمپر ساعت باتری
-60 آمپر شارژ کنترلر
-2کیلو وات اینورتر
ب ) نیازمندیهای تجهیزاتی بصورت اضطراری :
به منظور تامین بخشی از نیازمندیهای الکتریکی خانوار فوق الذکر در شرایط قطع برق شهری مثلا 4 بار در ماه و هر بار حدود 3 ساعت .
بطور متوسط 20 % از ظرفیت های بند الف مورد نیاز می باشد .
یک پکیج اضطراری می تواند ضمن تامین بخشی از برق مورد نیاز این خانوار در کاهش هزینه برق شهری موثر باشد .
2-پکیج های مولد برق خورشیدی مناسب برای تامین کامل برق 4 طبقه 8 واحدی با آپارتمانهایی به مساحت تقریبی 85 متر مربع به انضمام تاسیسات مرکزی و پارکینگ بر اساس مصرف متوسط ماهیانه این مجموعه برابر با 1250 کیلو وات ساعت به شرح ذیل می باشد :
الف ) نیازمندیهای تجهزیاتی به صورت stand alone :
-پنل خورشیدی معادل 120 متر مربع
-16000 آمپر ساعت باتری
-550 آمپر شارژ کنترلر
-20 کیلو وات اینورتر
ب ) نیازمندیهای تجهیزاتی به صورت اضطراری
به منظور تامین بخشی از نیازمندیهای الکتریکی خانوار فوق الذکر در شرایط قطع برق شهری مثلا 4 بار در ماه و برای هر بار حدود 3 ساعت به طور متوسط حدود 20 % از ظرفیت های بند الف مورد نیاز می باشد .
یک پکیج اضطراری می تواند ضمن تامین بخشی از برق مورد نیاز این بلوک در کاهش هزینه برق شهری موثر باشد .

برق اضطراری و خورشید

برق خورشیدی

برای مکان هایی که از شبکه توزیع برق شهری استفاده می کنند می توان از سیستم های خورشیدی به عنوان برق اضطراری استفاده کرد . به همین دلیل در بسیاری از موسسات ، شرکتها و منازل به دلیل بالا بردن ضریب اطمینان و آسایش بیشتر در مواقع قطع برق از ادواتی که تامین کننده برق اضطراری می باشند استفاده می نمایند .
به دلیل بالا رفتن تکنولوژی وسایل فراوانی برای مسئله قطعی برق ساخته شده است، مانند :
UPS : این دستگاه می تواند وسایل الکتریکی که در زمان قطعی برق احتیاج به آنها می باشد ، را در مدت زمان محدودی روشن نگه دارد .
ژنراتورها : این وسیله نیز می تواند به عنوان برق اضطراری مورد مصرف قرار گیرد ولی احتیاج به تعمیر و نگهداری دارد ، راه اندازی آن در بعضی مواقع آسان نمی باشد و همچنین مشکل سوخت رسانی و به دلیل ادوات مکانیکی ، اصطکاک و صدای زیادی دارد .
به جای استفاده از این وسایل ، می توانیم از انرژی پایان ناپذیر خورشید به راحتی و با اطمینان کامل استفاده نماییم .

فتوولتائیک و کلکتورهای خورشیدی

برق خورشیدی

فتوولتائیک چیست؟
فتوولتائیک اصطلاحی شامل کلمه photo (با ریشه یونانی به معنی نور) و کلمه volt است . فتوولتائیک علمی است که در مورد تبدیل نور به الکتریسیته و به عبارت دیگر تبدیل فوتون های نوری به جریان الکتریکی می پردازد .
تبدیل نور خورشید به الکتریسیته توسط سلولهای خورشیدی صورت می گیرد . این سلولها از صفحات سیلیکونی ساخته شده اند . صفحات پنلها یا مولدهای خورشیدی متشکل از تعدادی سلولهای خورشیدی (در مدارهای سری و موازی) می باشند که در قابهای آلومینیومی و صفحه محافظ شیشه ای مونتاژ شده اند . مجموعه ای از این پانلها به انضمام دیگر اجزاء از قبیل باتری ها و شارژ کنترلرها و مبدل ، تشکیل یک سیستم فتوولتائیک را می دهند .
بخش اصلی یک سیستم فتوولتائیک ، پنل فتوولتائیک یا PV Panel می باشد و در منطقه جغرافیایی کشور ما به سمت جنوب قرار می گیرد . ضمن اینکه سیستم فتوولتائیک شامل تجهیزاتی از جمله مبدل هایی برای جریان مستقیم به جریان متناوب است ، لازم به ذکر است با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران این کشور یکی از بیشترین منابع انرژی خورشیدی را در دنیا دارد .

ابگرمکن خورشیدی

کلکتورهای خورشیدی :
کلکتورهای خورشیدی مهمترین قسمت سیستم های گرمایش خورشیدی می باشند . این پنلها ، انرژی خورشید را توسط صفحه های جاذب مخصوص جذب نموده و با تبدیل تابش به گرما و انتقال همزمان این گرما به آب یا مایع رابط مخصوص مقدمات ذخیره آن را در مخزن فراهم می کنند .

تابش خورشید بزرگترین منبع تجدیدپذیر انرژی روی کره زمین است و اگر فقط یک درصد از صحراهای جهان با نیروگاه های حرارتی خورشیدی به کار گرفته شوند ، همین مقدار برای تولید برق سالانه مورد تقاضای جهان کافی خواهد بود .
برای سود جستن از انرژی خورشیدی دو راه وجود دارد :
1- استفاده مستقیم از نور خورشید و تبدیل آن به الکتریسیته از طریق سلولهای فتوولتائیک .
2- استفاده مستقیم از انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انواع انرژی های دیگر مانند گرما برای استفاده در آبگرمکن ها و غیره .از انرژی حرارتی خورشید علاوه بر استفاده نیروگاهی ، می توان در زمینه های صنعتی ، کشاورزی ، تجاری و خانگی استفاده کرد .

- برای منازلی با مساحت تقریبی 130 متر مربع معادل مصرف ماهیانه 120 کیلو وات ساعت برق جهت تامین کامل انرژی الکتریکی :
الف ) نیازمندیهای تجهیزاتی بصورت stand alone :
-پنل خورشیدی معادل 12 متر مربع
-1800 آمپر ساعت باتری
-60 آمپر شارژ کنترلر
-2کیلو وات اینورتر
ب ) نیازمندیهای تجهیزاتی بصورت اضطراری :
به منظور تامین بخشی از نیازمندیهای الکتریکی خانوار فوق الذکر در شرایط قطع برق شهری مثلا 4 بار در ماه و هر بار حدود 3 ساعت .
بطور متوسط 20 % از ظرفیت های بند الف مورد نیاز می باشد .
یک پکیج اضطراری می تواند ضمن تامین بخشی از برق مورد نیاز این خانوار در کاهش هزینه برق شهری موثر باشد .
2-پکیج های مولد برق خورشیدی مناسب برای تامین کامل برق 4 طبقه 8 واحدی با آپارتمانهایی به مساحت تقریبی 85 متر مربع به انضمام تاسیسات مرکزی و پارکینگ بر اساس مصرف متوسط ماهیانه این مجموعه برابر با 1250 کیلو وات ساعت به شرح ذیل می باشد :
الف ) نیازمندیهای تجهزیاتی به صورت stand alone :
-پنل خورشیدی معادل 120 متر مربع
-16000 آمپر ساعت باتری
-550 آمپر شارژ کنترلر
-20 کیلو وات اینورتر
ب ) نیازمندیهای تجهیزاتی به صورت اضطراری
به منظور تامین بخشی از نیازمندیهای الکتریکی خانوار فوق الذکر در شرایط قطع برق شهری مثلا 4 بار در ماه و برای هر بار حدود 3 ساعت به طور متوسط حدود 20 % از ظرفیت های بند الف مورد نیاز می باشد .
یک پکیج اضطراری می تواند ضمن تامین بخشی از برق مورد نیاز این بلوک در کاهش هزینه برق شهری موثر باشد .
- برای منازلی با مساحت تقریبی 130 متر مربع معادل مصرف ماهیانه 120 کیلو وات ساعت برق جهت تامین کامل انرژی الکتریکی :
الف ) نیازمندیهای تجهیزاتی بصورت stand alone :
-پنل خورشیدی معادل 12 متر مربع
-1800 آمپر ساعت باتری
-60 آمپر شارژ کنترلر
-2کیلو وات اینورتر
ب ) نیازمندیهای تجهیزاتی بصورت اضطراری :
به منظور تامین بخشی از نیازمندیهای الکتریکی خانوار فوق الذکر در شرایط قطع برق شهری مثلا 4 بار در ماه و هر بار حدود 3 ساعت .
بطور متوسط 20 % از ظرفیت های بند الف مورد نیاز می باشد .
یک پکیج اضطراری می تواند ضمن تامین بخشی از برق مورد نیاز این خانوار در کاهش هزینه برق شهری موثر باشد .
2-پکیج های مولد برق خورشیدی مناسب برای تامین کامل برق 4 طبقه 8 واحدی با آپارتمانهایی به مساحت تقریبی 85 متر مربع به انضمام تاسیسات مرکزی و پارکینگ بر اساس مصرف متوسط ماهیانه این مجموعه برابر با 1250 کیلو وات ساعت به شرح ذیل می باشد :
الف ) نیازمندیهای تجهزیاتی به صورت stand alone :
-پنل خورشیدی معادل 120 متر مربع
-16000 آمپر ساعت باتری
-550 آمپر شارژ کنترلر
-20 کیلو وات اینورتر
ب ) نیازمندیهای تجهیزاتی به صورت اضطراری
به منظور تامین بخشی از نیازمندیهای الکتریکی خانوار فوق الذکر در شرایط قطع برق شهری مثلا 4 بار در ماه و برای هر بار حدود 3 ساعت به طور متوسط حدود 20 % از ظرفیت های بند الف مورد نیاز می باشد .
یک پکیج اضطراری می تواند ضمن تامین بخشی از برق مورد نیاز این بلوک در کاهش هزینه برق شهری موثر باشد .ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

ابگرمكن خورشيدي

تولید آبگرم مصرفی ساختمانها، از اقتصادی ترین روشهای استفاده از انرژی خورشیدی است. بدون شک گرم کننده های ترموسیفونی(گرم کننده هایی که با جریان طبیعی کار می کنند)بیشترین استفاده را در تهیه و طرح آب گرمکن های خورشیدی عهده دار می باشند.

ابگرمكن خورشيدي در اينده

فواید آبگرم کن های خورشیدی:

1.تولید آب گرم با اسنفاده از انرژی رایگان خورشید

2.صرفه جویی قابل توجه در مصرف سوخت

3. برگشت هزینه اولیه از محل صرفه جویی در کوتاه مدت

4.بدنه سبک و مقاوم در برابر خوردگی

5.راندمان بالای جذب انرژی خورشیدی

6.قابلیت تنظیم برای حداکثر استفاده از انرژی خورشید

7.عایق ویژه با ضخامت بالا جهت حداقل اتلاف حرارتی

8.قابلیت نصب شیشه یک یا دو جداره

9.مدار جداگانه حاوی ضد یخ برای نصب در مناطق سردسیر

10.مقاوم در برابر یخ زدگی

11.قابلیت ذخیره آب برای مدت طولانی

12.توان ظرفیت های مختلف

13. قابل کوپل شدن با سایر سیستمهای حرارتی

14.قابلیت نصب المنت حرارتی

15.سازگار با محیط زیست

 ساده ترین سیستم آبگرم کن خورشیدی از یک گردآور تخت و یک مخزن ذخیره تشکیل شده که آب یا سیال عامل، بعلت اختلاف درجه حرارت بطور طبیعی و با استفاده از عمل ترموسفون در آنها گردش می کند.

شرایط لازم در نصب این آبگرمکن آنست که قسمت فوقانی گردآور پایین تر از قسمت تحتانی مخزن ذخیره قرار می گیرد و حداقل درجه انحراف گردآور نسبت به سطح افق برای تحقق جریان ترموسیفون در حدود 20 درجه رو به جنوب است.

به منظور جلوگیری از تلفات حرارتی، گردآور و لوله های هادی کاملا عایق بندی می شوند. یک لوله عایق شده قسمت پایین مخزن را هدر پایین گردآور متصل کرده و لوله دیگر نیز هدر بالایی را به قسمت فوقانی مخزن وصل می کند. آبسرد تغذیه کننده از قسمت پایین به مخزن ذخیره هدایت شده و آبگرم مصرفی نیز از بالاترین نقطه مخزن بطرف شیرهای مصرف لوله کشی می شود. به علت بسته بودن سیستم و جلوگیری از خطر انبساط حرارتی سیال، وجود یک مخزن انبساط و یا لوله انبساطی که به  یک شیر اطمینان مجهز باشد در سیستمهای آبگرم کن خورشیدی ضروریست.

سیستم مذکور با آب سرد پر می شود و آب داخل لوله های گردآور، هنگامیکه خورشید روی سطح گردآور می تابد بتدریج گرم شده و به کندی به طرف مخزن ذخیره جریان می یابد. آب سرد مخزن نیز از طریق لوله دیگر به طرف قسمت پایین گردآور جریان یافته و تا زمانیکه تابش خورشیدی برای گرم کردن آب کفایت کند، این عمل ادامه می یابد. 

شکل زیر شماتیک یک ابگرمکن خورشیدی را نشان می دهد. توجه داشته باشید که مقطع گردآور نیز به طور جداگانه در شکل نمایش داده شده است.

ابگرمكن خورشيدي در منازل

در پایان یک روز آفتابی، آزمایش روی آبگرمکن فوق نشان داده است که مخزن در زمستان دارای آب 49 درجه و در تابستان دمای آب به 74 درجه سانتیگراد رسیده است. در صورتیکه سطح گردآور برابر با 1.5 تا 2 متر باشد و ظرفیت مخزن بین 40 تا 60 گالن انتخاب شود، این آبگرم کن  می تواند جوابگوی نیاز آبگرم مصرفی یک خانواده 3 الی 5 نفره باشد.

در مورد استفاده از آبگرمکن خورشیدی اقدامات احتیاطی ضروری می باشد زیرا با وجود با بودن سطح مخزن ذخیره، امکان جریان معکوس سیال از مخزن به گردآور در شبهای سرد وجود دارد. همچنین گردآورهایی که با پوششی از یک لایه شیشه ساخته شده باشند امکان یخ زدن در هوای سرد وجود دارد.

که اقداماتی برای جلوگیری از این دو مورد باید صورت گیرد.

اولین گردآورهای ساخته شده برای آبگرمکن های خورشیدی، به شکل لوله های ممتد در آرایشی سینوسی بود که این نوع لوله ها درجه حرارت آب را به میزانی بالا می برد که رسوبات مواد معدنی در داخل کویل تشکیل می گردید. برای رفع این عیب تصمیم بر استفاده از سیستم شبکه ای گرفته شد که شکل گردآور خورشیدی فوق از همین نوع می باشد. تجربیات نشان می دهد که در سیستم های خورشیدی استفاده از لوله های به قطر کمتر از ½ اینچ مجاز نمی باشد.

ذخیره کردن انرژی برای ساعاتی از شبانه روز که دسترسی به خورشید وجود ندارد، از ضرورت های سیستم های خورشیدی است.

در آبگرمکن های خورشیدی از مخازن ذخیره آب گرم استفاده کرده و انرژی حرارتی را برای مصارف مختلف جمع آوری و ذخیره می کنند. شکل بالا برش خورده یک مخزن ذخیره آب گرم را نشان می دهد.

مخازن ذخیره معمولا برای ظرفیت یک تا دو روز مصرف آب گرم طراحی می شوند. درجه حرارت آب گرم برای مصرف در حمام حدود 40 تا 45 درجه و برای شستشوی لباس به علت وجود مواد پاک کننده، معادل 60 درجه سانتیگراد مناسب میباشد. مخزن ذخیره آب گرم را می توان به طور افقی و یا قائم نصب کرد.

ابگرمكن  خورشيدي در منازل آينده

معمولا يک کويل الکتريکي براي مواقعي که انرژي خورشيدي به گردآور نمي رسد، جهت ايجاد حرارت در روي مخازن ذخيره آب گرم نصب مي گردد. شکل زير يک سيستم آبگرمکن خورشيدي با مخزن افقي و جريان طبيعي را نشان مي دهد. اين سيستم بايد مجهز به يک شير فشار شکن نيز باشد.

ابگرمكن خورشيد در منازل اينده

آبگرمکن خورشيدي در حالت ترموسيفون(جريان طبيعي)، اين محدوديت را دارد که مخزن ذخيره حتما بايد بالاتر از گردآور نصب شود. اما اگر به هر علت اين امر امکان پذير نباشد مي توان مخزن را در محل مناسب حتي پايين تر گردآور نصب کرده و براي جريان دادن آب بين گردآور و مخزن ذخيره از يک پمپ جرياني (سيرکولاتور) استفاده کرد. در اين حالت سيستم آبگرمکن خورشيدي را سيستم اجباري مي گويند. ناگفته نماند که پمپ و کنترل قطع و وصل آن، هزينه اين آبگرمکن را افزايش داده و علاوه بر آن، لزوم انرژي الکتريکي در محل، و افزايش هزينه هاي جاري، مزاياي اين سيستم را کاهش مي دهد. ساده ترين کنترل پمپ جرياني در اين آبگرمکنها، ترموستاتي است که با افزايش دماي آب گردآور، پمپ را به کار انداخته و باعث جريان آب بين گردآور و مخزن ذخيره آبگرمکن خورشيدي مي گردد.

معمولا در سيستم هاي اجباري ذخيره آبگرم کن از نوع مخزن دو جداره و کويلي است که در شکل زير يک آبگرمکن خورشيدي با مخزن دو جداره نشان داده شده است.

ابگرمكن خورشيدي در منازل اينده

از مزاياي اين سيستم آنست که آب گرم کننده که در گردآور و جدار خارجي مخزن ذخيره گردش مي کندهرگز با آب گرم مصرفي مخلوط نمي شودو به راحتي مي توان آب گرم کننده را آب ناخالص و يا سيال واسطه ديگري که دماي انجماد آن پايين بوده و گرماي ويژه بالايي دارد، انتخاب کرد. پمپهايي که در اين سيستم به کار گرفته مي شوند بايد قادر باشند سيال جرياني را در تمامي سيستم به جريان بياندازند.

در سيستم هاي باز قدرت پمپ برابر است با مجموع اصطکاک داخل لوله ها و اختلاف ارتفاع بين گردآور و مخزن ذخيره، در صورتيکه در سيستم هاي بسته قدرت پمپ تنها برابر است با مجموعه اصطکاک داخلي لوله ها.

در بعضي از سيستم هاي آبگرم کن خورشيدي معمولا از يک مخزن اضافي بنام مخزن اوليه استفاده مي شود. شکل زير چنين سيستمي را نشان مي دهد. در اين آبگرم کن  مخلوط ضد يخ و آب در مداري است که شامل جدار خارجي مخزن اوليه، پمپ، گردآور و منبع انبساط مي باشد. آبسرد به قسمت پايين مخزن اوليه وارد شده و آب گرم از قسمت بالا خارج مي شود.

در قسمت خروجي آبگرم، شير کنترلي وجود دارد و در صورتي که درجه حرارت آبگرم خروجي بالاتر از 50 درجه سانتيگراد باشد اين شير مقداري آب سرد به آن اضافه مي کند تا همواره آب ورودي به مخزن دوم 50 درجه سانتيگراد باشد. نسبت حجم مخزن اوليه به مخزن دومي قابل تغيير بودده مثلا اگر تانک اوليه در حدود 300 تا 500 ليتر ظرفيت داشته باشند حجم تانک ثانويه 120 تا 200 ليتر خواهد بود که البته به سطح گردآور نيز بستگي خواهد داشت.

ابگرمكن خورشيدي در منازل اينده

به منظور ايجاد يک دبي يکنواخت و همگون در گردآورها معمولا 2 روش مرسوم است که به نام روش جريان معکوس و روش جريان موازي ناميده مي شود. در جريان معکوس در گردآور سمت چپ کمتر است و بيش از 50 درصد دبي را حمل مي کند ولي در جريان موازي مقاومت ها در هر دو گردآور يکي است ولي لوله کشي بيشتري مورد نياز است.

سيستم کنترل آب گرم کن ها توسط ترموستات مقايسه اي عمل مي کند به اين ترتيب وقتي که اختلاف درجه حرارت بين گردآور و مخزن در حدود 6 درجه سانتيگراد باشد، ترموستات پمپ را روشن کرده و سيال جريان مي يابد. پمپ تا زماني کار مي کند که به حدود 2 درجه سانتيگراد برسد که در اين حالت ترموستات پمپ را خاموش مي کند.

آبگرم کن هاي نوع ترموسيفوني(جريان طبيعي) و پمپي با يک يا چند گردآور که داراي يک يا دو مخزن ذخيره داشته باشند هريک کاربرد خاصي داشته و استفاده از سيستم هاي فوق بستگي کامل به شرايط محيط ، محاسبات اقتصادي، و سطح تکنولوژي موجود در منطقه خواهد داشت ولي براي روستاهاي آفتاب خيز، سيستم هاي ترموسيفوني با مخازن عايق شده توصيه مي شوند.

ابگرمكن خورشيدي-ابگرمكن خورشيدي منازل-

 

ابگرمکن های خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

 ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن های خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدیابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

ابگرمکن خورشیدی

 ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

 

برق خورشيدي

بذق خورشيدي

برق خورشيدي

 

به‌طور کلی عملکرد سیستم‌ PV در یکی از این دو گروه زیر قرار می‌گیرد:

 1. استفاده به‌صورت مجزا (Stand-alone): سیستم به‌طور مستقل از شبکه عمل می‌کند.
 2. استفاده به‌صورت متصل به شبکه (grid-connected): سیستم در این حالت به شبکه متصل می شود.

سیستم های Stand-alone در مناطق حومه شهرها استفاده می شود و سیستم های grid-connected در کشورهایی که امکان خرید و فروش برق وجود دارد بسیار کاربرد دارد.

 1. سیستم‌های مجزا (off-grid)

سیستم‌های Stand-alone به‌منظور داشتن عملکردی مستقل از شبکه الکتریکی طراحی می‌شوند و به‌طول کلی برای تأمین برق مورد نیاز یک بار AC یا DC خاص طراحی می‌شوند.

سیستم stand-alone ممکن است یا فقط از آرایه‌های PV تأمین شود و یا از باد یا موتور یا از سایر منابع قدرت پشتیبانی کننده.به این سیستم های PV ،هیبرید گفته می‌شود.

از آن‌جا که در سیستم اتصال مستقیم ذخیره‌کننده انرژی (باتری) وجود ندارد، بار تنها در ساعات تابش خورشید می‌تواند کار کند. این سیستم ها تنها برای کاربردهای خاص از جمله فن‌های تهویه هوا، پمپاژ آب و سیستم‌های پمپاژ برای آبگرم‌کن‌های خورشید کاربرد دارد.هماهنگ نمودن امیدانس بار الکتریکی با بیشترین توان خروجی PV ، مساله مهمی در طراحی سیستم های مستقیم است.برای بارهی حساسی همچون برخی پمپ ها از یک مبدل DC/DC که MPPT نامیده می‌شود، بین آرایه و بار استفاده می شود تا به دریافت بیشترین توان خروجی از سلول PV کمک کند.

در بیشتر سیستم‌های مجزا، از باتری برای ذخیره انرژی استفاده می‌شود. دیاگرام زیر بیانگر یک سیستم مجزای معمولی است در آن باتری نیز وجود دارد.


برای بعضی کشورها که شبکه‌های برق در نواحی شهری منحصر می‌شود و بخش روستایی به سرویس‌های اصلی انرژی دستری ندارند، امروزه PV به عنوان بهترین (ارزان‌ترین) وسیله فراهم کردن انرژی مورد توجه قرار گرفته است.

از ماژول‌های PV می‌توان در موارد زیر بهره برد:

 • سیستم‌های پمپاژ: برای فراهم کردن آب روستاها، برای آبیاری مزارع و آب آشامیدنی احشام.
 • سیستم‌های سرمایشی: به‌طور خاص برای نگهداری واکسن، خون و دیگر موارد جهت برنامه‌های بهداشتی
 • روشنایی: برای خانه‌ها و ساختمان‌های عمومی از جمله مدارس، مراکز بهداشتی برای تولید نور و تداوم روشنایی در هنگام تاریکی
 • ایستگاه‌های شارژ باتری: برای شارژ باتری‌ها که در چراغ قوه‌ها، رادیوها، تلویزیون‌ها و چراغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سیستم‌های خانگی خورشیدی: جهت فراهم کردن توان مورد نیاز برای روشنایی خانگی و دیگر کاربردهای DC از جمله تلویزیون‌ها، رادیو‌ها و ماشین‌های دوزندگی

مثال‌هایی از کاربرد PV

زراعت

پمپاژ آب، کشاورزی

حفاظ‌‌های برقی برای احشام و مدیریت محدود

عمومی

پمپاژ آب، سیستم نمک‌زدایی و سیستم های پالایش

روشنایی برای مدارس و دیگر ساختمان‌های عمومی

خانگی

روشنایی، ایجاد فعالیت‌های درآمدزا و به‌طور کل افزایش استاندارهای زندگی

تلویزیون، رادیو و دیگر کاربردهای کوچک

پمپاژ آب

حفاظت از سلامتی

روشنایی ستادها، سالن‌های کار و مقر کارکنان

تجهیزات دارویی

خنک‌کننده‌ها برای واکسن‌ها

ارتباطات (تلفن، رادیو)

روشنایی حفاظتی

شرکت‌های کوچک

سیستم‌های روشنایی، برای افزایش ساعات تجاری و افزایش تولید

توان برای تجهیزات کوچک از جمله ماشین‌های دوخت، فریزرها، آسیاب دانه‌ها و شارژ باتری

روشنایی و رادیو در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و دیگر مراکز

قطعات و تأسیسات

حمل سیستم‌های قدرت فتوولتائیک آسان است و نصب آنها سریع است.این سیستم ها همچنین اگر به آسانی قابل توسعه هستند. سیستم‌های مجزا ممکن است شامل همه قطعات و یا بعضی از آنها باشد. قطعات شامل موارد زیر هستند:

· PV و تجهیزات پشتیبان (یک ماژول یا یک آرایه متشکل از چندین ماژول)

· تجهیزات اصلاح توان (مبدل، کنترلر و تجهیزات حفاظتی)

· ذخیره‌ساز توان (معمولاً باتری است)

· کابل‌ها

· بار (لامپ، پمپ، یخچال، رادیو، تلویزیون)

تجهیزات PV غیرمتحرک هستند و از این رو به نگهداری و حفاظت کمی احتیاج دارند و طول عمر قطعات بالاست. مثلا طول عمر ماژول 20 سال است و تنها نیاز به تمیز کردن و پاک کردن گرد و خاک دارند. اکثریت دیگر قطعات یاد شده جهت حفظ تعادل سیستم کاربرد دارد (BOS) و به ‌طور کل برای حدود 10 سال یا بیشتر سرویس‌پذیر هستند. باتری‌ها که از قطعات ضروری در سیستم‌ها جدا از شبکه به جز پمپاژ آب جهت ذخیره کردن هستند به «لینک ضعیف» معروفند و نیاز دارند هر 5 سال یک بار حدودا تعویض شوند. وجود باتری در سیستم ضرورت دارد و در کل کیفیت اجزا قابل قبول است.

پدیده فتو ولتائیک

مقدمه

پدیده فوتوالکتریک که برای اولین بار توسط آلبرت انیشتین شرح داده شد، بر اساس این پدیده وقتی که یک کوانتوم انرژی نوری یعنی یک فوتون در یک ماده نفوذ می کند، این احتمال وجود دارد که بوسیله الکترون جذب شود و الکترون انتقال پیدامی کند.

اخیراً دانشمندان سلولهای خورشیدی ساخته‌اند، وقتی که امواج الکترو مغناطیسی خورشید بر روی آن می‌تابد، جفت ماده‌ها (الکترون و پوزیترون) یعنی در نوار گاف نیم رسانا به تعداد زیاد تولید می‌شود (تولید زوج). در نتیجه برهمکنشهای فیزیکی بین ذرات صورت می‌گیرد که نهایتاً منجر به یک پیل خورشیدی می‌شود.

مواد سازنده برق خورشيدي

مواد سازنده سلولهای خورشیدی

ماده‌ای که سلولهای خورشیدی از آنها ساخته می‌شود سیلیکون و آرسینورگالیم هستند. سلولهایی که از سیلیکون ساخته می‌شوند از لحاظ تئوری بازده ماکزیمم حدود 22 درصد دارند. ولی بازده عملی آن حدود 15 تا 18 درصد است. در صورتی که بازده سلولهایی که از آرسینورگالیم ساخته می‌شود بازده عملی آنها بیشتر از 20 درصد است.

پدیده فوتوالکتریک

دید کلی

بعد از اینکه پلانک فرمول اساسی خود را در مورد تابش جسم سیاه ارائه داد و چنین استدلال نمود که تابش دارای طبیعت کوانتومی‌ است، یعنی تابش الکترومغناطیسی از مجموعه‌ای از کوانتومهای انرژی به نام فوتون تشکیل شده است، تحول شگرفی در علم فیزیک حاصل شد. بطوری که با استفاده از این مفهوم اندرکنشهای مختلف تابش با ماده که نظریه کلاسیک در توجیه آنها ناتوان بود، بطور کامل تشریح گردید. از جمله این اندرکنشها ، اندرکنشی است که به نام فوتوالکتریک معروف است.

اگر یک صفحه فلزی را تحت تابش امواج پر انرژی قرار دهیم، پرتو کاتدی و یا الکترونهای شتابدار از صفحه فلزی منتشر می‌شود. و همچنین اگر بین دو صفحه فلزی اختلاف پتانسیل الکتریکی بسیار زیادی ایجاد کنیم، الکترونهای لایه ظرفیت اتمهای فلز ، انرژی زیادی دریافت می‌کنند و در نتیجه سطح فلز را ترک می‌کنند و به سمت آند پیش می‌روند. در این عمل چون هم نور و الکتریسیته دخالت دارند به این پدیده ، اثر فوتو الکتریک می‌گویند. در واقع تمام مواد (جامد ، مایع و گاز) می‌توانند در شرایط خاصی تحت تأثیر اثر فوتوالکتریک ، پرتو کاتدی از خود گسیل کنند، گاهی به پرتو کاتدی ، فتوالکترون نیز می‌گویند.

برق خورشيدي

اثر فتوالکتریک هر جسمی با گسیل فرکانس مشخصی از موج انجام می‌شود. اگر فرکانس موج برای جسم خاصی کمتر از حد معین باشد، که به آن بسامد قطع می‌گویند، اثری از فتوالکتریک مشاهده نخواهد شد. اما طبق قوانین الکترودینامیک کلاسیک ، موج با برخورد به صفحه فلزی مقداری انرژی به آن منتقل می‌کند و به مرور زمان این انرژی انباشته می‌شود تا اینکه انرژی مورد نیاز برای گسیل الکترون فراهم شود. اما در آزمایشگاه خلاف آنچه که در فیزیک کلاسیک گفته شد، روی می‌دهد، یعنی گسیل موج با فرکانس کمتر از حد معین به فلزی هرگز پرتو کاتدی منتشر نمی‌کند.

تاریخچه

در سال 1887 ، اثر فوتو الکتریک توسط هرتز کشف شد. او در حالی که سرگرم آزمایشهای معروف خود درباره امواج الکترومغناطیسی بود، دریافت که طول جرقه القا شده در مدار ثانویه هنگامی ‌کاهش می‌یابد که دو انتهای شکاف جرقه در برابر نور ماورا بنفش که از جرقه در مدار اولیه می‌آمد، پوشانده شود.

ساختار فوتو الکتریک

برق خورشيدي

یک محفظه شیشه‌ای در نظر بگیرید که در دو انتهای آن ، آند و کاتدی تعبیه شده است و داخل محفظه خلا می‌باشد. اگر بر سطح کاتد ، نوری با فرکانس معین بتابانیم، با احراز شرایط خاص ، فلز کاتد الکترون گسیل می‌کند. اگر آند و کاتد را به یک مدار خارجی وصل بکنیم، الکترون گسیل شده ، جذب آند شده و یک جریان فوتو الکترونی در مدار خارجی برقرار می‌گردد.

مشخصات اثر فوتوالکتریک

 • هر فلزی دارای یک فرکانس‌ ویژه است، بطوری که اگر فرکانس نور تابشی کمتر از این مقدار ویژه باشد، هیچ الکترونی از سطح کاتد گسیل نمی‌شود. این فرکانس‌ ویژه را فرکانس‌ آستانه می‌گویند. شایان ذکر است که فرکانس‌ آستانه از فلزی به فلز دیگر ، تغییر می‌کند و هر فلزی دارای فرکانس‌ آستانه مخصوص به خود است. بر اساس نظریه کلاسیک این خصوصیت غیر قابل ‌توجیه بود.

 • بزرگی جریان فوتو الکترونی با شدت نور تابیده بر سطح کاتد مناسب است، بطوری که اگر شدت افزایش یابد، مقدار جریان فتو الکترونی نیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع توسط نظریه کلاسیک قابل توجیه بود.

 • انرژی فوتو الکترونها از شدت نور تابیده بر سطح کاتد مستقل است، ولی با فرکانس نور تابشی بصورت خطی تغییر می‌کند. این خاصیت در نظریه کلاسیک غیرقابل‌توجیه بود.

 • گسیل الکترون از سطح کاتد بصورت آنی صورت می‌گیرد، یعنی بلافاصله بعد از تابش ، الکترون گسیل می‌شود. به عبارت دیگر ، تأخیر زمان بین تابش و گسیل الکترون هرگز مشاهده نشده است، یا لااقل زمانی بیشتر از 10-9 ثانیه ، حتی با تابش فرودی با شدت بسیار کم نیز مشاهده نشده است.

 • اثر فتو الکتریک توسط الکترونهای تقریبا آزاد صورت می‌گیرد، یعنی الکترونهای لایه‌های داخلی فلز در این اثر دخالت ندارند.

اساس کار فوتو الکتریک

برق خورشيدي
مجموعه‌ای از کوانتومهایی با انرژی hv در نظر گرفت که در آن v فرکانس‌ نور و h ثابت پلانک معروف است. جذب تک کوانتوم بوسیله الکترون ، فرآیندی که ممکن است در زمانی کمتر از 10-9 ثانیه صورت گیرد، انرژی الکترون را به اندازه hv افزایش می‌دهد. مقداری از این انرژی باید صرف جدا کردن الکترون از فلز شود. از طرف دیگر ، گفتیم که هر فلزی دارای یک فرکانس آستانه است که در فرکانسهای پایینتر از آن فتوالکتریک غیر ممکن است.

بنابراین اگر فرکانس‌ آستانه را با v0 نشان دهیم، در این صورت کمیت w = hv0 به عنوان تابع کار فلز تعریف می‌شود. بنابراین شرط ایجاد اثر فوتوالکتریک این است که hv (انرژی نور تابشی بر سطح کاتد) بیشتر یا مساوی w باشد. اگر سرعت الکترون گسیل شده از کاتد را با V نشان دهیم، همواره بین فرکانس‌ نور تابشی ، سرعت فتوالکترونها و تابع کار رابطه زیر برقرار است:


mv2/2 = hv - w

رابطه فوق از قانون بقای انرژی حاصل می‌گردد. این رابطه به فرمول انیشتین نیز معروف است. میلیکان آزمایشهای جامعی انجام داد و صحت فرمول انیشتین را تثبیت نمود. آنچه آزمایشهای میلیکان و پیشینیان ثابت کرد این بود که بعضی اوقات نور نظیر مجموعه‌ای از ذرات رفتار می‌کند و این ذرات می‌توانند بطور انفرادی عمل کنند، طوری که می‌توان به موجودیت یک تک فوتون فکر کرد و به دنبال خواص آن بود. (ماهیت ذره‌ای نور) نتیجه جنبی این آزمایشها حاکی از اطلاعاتی در مورد فلزات بود، آشکار شد که تابع کار W از مرتبه چند الکترون ولت است (1ev=1.6x10-19j) و این می‌توانست با سایر خواص فلزات هم بسته باشد.

اصول و کاربرد سلول فتوولتائی جهت تولید برق

برق خورشيدي

سلول های فتوولتائی بعنوان واحد دریافت کننده انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی دارای اهمیت ویژه ای در تامین انرژی برق از منابع انرژی های تجدیدپذیر می باشد. سلول های فتوولتائی یا خورشیدی در حقیقت بلورهای نیمه هادی سیلیکون و همچنین شکل غیربلوری آن هستند که پردازش شده و عملیاتی روی آنها انجام میگیرد؛ بطوریکه اساس پدیده فتوولتائی جذب فوتون نور، تولید جفت الکترون ـ حفره و جداسازی الکترون ها و حفره های تولید شده به وسیله مبدل الکتریکی در داخل ماده نیمه هادی استوار می شوند پدیده تولید ولتاژ و جریان باین روش اثر فتوولتائی نامیده می شود.

یکی از دانشمندان در حین آزمایش دیویدهای تولیدی در آزمایشگاه خود مشاهده نمود که این دیویدها با قرارگرفتن در معرض نور ولتاژ و جریان قابل ملاحظه ایجاد میکنند. این یافته به توسعه سلول های خورشیدی سیلیکونی کمک کرده باطری خورشیدی تهیه شده از این دیودها دارای بازده خوبی نسبت به سلول های خورشیدی قبلی داشته است. باین ترتیب در سال 1958 برای اولین بار تامین برق اضطراری اولین ماهواره فضایی امریکا از 6 پنل کوچک فتوولتائی سیلیکونی استفاده شد که بیش از 6 سال طول عمر ماهواره و برق فرستنده 5 میلی واتی ماهواره راتامین نمود.

این آغاز ظهور یک صنعت جدید بود. صنعتی که در وهله اول در زمینه صنایع فضایی جهت تامین برق در فضا از سطح میلی وات تا ردیف های با قدرت بیش از 20 کیلو وات مورد استفاده قرارگرفت که امروزه با پیشرفت فناوری آن نیروگاه های فتوولتائیک تا چندین مگاوات هم ساخته شده اند. در روستاها و شهرهای بزرگ بصورت مستقل و متصل به شبکه برق مورد استفاده قرار می گیرند حتی در ساختمان های مسکونی مالکین با نصب این صفحات در پشت بام ها یا روی دیوارها برق موردنیاز خود را از انرژی خورشیدی تامین نموده و در مواقعی که از برق آن استفاده نمی کنند ویا در مواقع پیک مصرف شبکه، دولت برق آنها را باقیمت مناسب می خرد.

همانطور که گفته شد سیلیسیوم یا سیلیکون پایه و اساس صنعت فتوولتائی می باشد، سلول های سیلیکونی که از ماسه ساخته می شوند در طبیعت به وفوریافت می شوند که طی دوره حیات خود می توانند الکتریسیته معادل سوزاندن 500000 تن زغال سنگ تولید نمایند. و تقریباً 20 درصد پوسته زمین را تشکیل می دهند. و بعلت اهمیت آن در بازار الکترونیک اطلاعات موجود درباره خواص الکتریکی، اپتیکی، فیزیکی و شیمیائی این نیمه هادی از هرماده دیگر بیشتر است. صفحات خورشیدی از اتصال یک سری سلول خورشیدی که بصورت سری موازی به هم متصل می شوند شکل می گیرند.

به مجموعه پانل های فتوولتائیک یک ارایه خورشیدی گفته می شود که انواع مختلف و بصورت تک کریستال ـ چند کریستال ـ بی شکل مورداستفاده قرار می گیرند. بازده تبدیل انرژی نورانی به الکتریکی آنها حدود 17 تا 18 درصد است که با فناوری های نوین راندمان آنها خیلی بالاتر رفته است. این پانل ها بصورت صفحات پلاستیکی فیلم نازک ساخته می شوند که غیر از پشت بام و روی دیوار در روی شیشه ساختمان ها نیز نصب میگردند که از برق آنها نیز می توان استفاده نمود.

سلول های فتوولتائی فقط در صورتیکه در معرض نور قرار گیرند انرژی الکتریکی تولید می کنند. به همین سبب در هنگام شب و روز های ابری که شدت تابش نور ناچیز است از باطری استفاده می شود که باطری ها در زمانیکه شدت تابش مناسب است توسط صفحات خورشیدی شارژ می شوند. در چندین پارک در تهران مانند پارک پردیسان ـ پارک گلبرگ در نارمک و در برخی مناطق شهر  این چراغ های خورشیدی نصب گردیده اند و در شب ها روشنائی این پارک ها از این چراغ های خورشیدی تامین می گردد و شهرداری تهران فعالیت خوبی را  در کاربرد انرژی خورشیدی آغاز کرده حتی برق برخی چراغ ها معابر و چراغ های راهنمائی را از این انرژی پاک تامین نموده است. حتی در پارک پلیس در مسجد و اماکن بهداشتی در این پارک آبگرمکن خورشیدی نصب نموده است. امیدواریم در این پارک های بزرگ سرپناه های خورشیدی هم که در مواقع وقوع زلزله مورد استفاده قرار گیرد ساخته شوند.

افزایش روزافزون کارائی سیستم های فتوولتائی سبب شده است که برای مناطقی که از شبکه سراسری دور هستند استفاده از این سیستم ها در ارجحیت قرار گیرند. هم اکنون در امریکا بزرگترین نیروگاه فتوولتائی با ظرفیت 2/5 مگا وات پیک کار میکند و در نظر است تا 10 سال آینده حدود 1000 مگاوات پیک برای استفاده در منازل و صنایع نصب گردند.

موارد کاربرد سیستم های برق خورشیدی ( فتوولتائی)

1- برای مصارف برق خانگی شهری و روستائی
2- آبیاری و پمپاژ ـ مصارف مختلف کشاورزی
3- شارژ باطری _ کنترل از راه دور ـ چراغ های راهنمائی سیستم های اخطار و اعلام خطر ـ ماشین های حساب
4- ایستگاه های اندازه گیری متحرک ـ هواشناسی ـ اندازه گیری پارامترهای آب ـ تلفن های جاده ای بین شهری
5- روشنایی معادن ـ تونل ها ـ ایستگاههای سیار پزشکی ـ یخچال های نگهداری دارو در نقاط دوردست

 ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

1- منظور از دوربین مدار بسته و سیستم های کنترل تصویری چیست؟

نوع ساده ی این سیستم یک دوربین و یک مانیتور می باشد به طوری که تصاویر متحرک جلوی دوربین بر روی صفحه ی مانیتور قابل نمایش باشد. در حالت پیشرفته تر می توان تعداد دوربین ها را افزایش داد و نیز انواع سیستم های کنترلی از قبیل سیستم کنترل زاویه ی دید، سیستم بزرگنمایی دوربین ها و سیستم های ضبط کننده و انتقال تصاویر، همچنین سیستم چند پارچه سازی تصویر را به این مجموعه افزود.

 

2- انواع دوربین ها به لحاظ کاربرد کدامند؟

1- فیبری     2- پین هل     3- نیمه صنعتی     4- صنعتی     5- دید در شب     6- اسپید دام.

 

3- منظور از دوربین اسپید دام چیست؟

دوربین اسپید دام یک دور بین رنگی کامل با سیستم کنترل پایه و نیز سیستم بزرگنمایی تصویر می باشد.

 

4- ولتاژ کار اغلب دوربین ها معمولا چقدر است؟

1- 12 ولت مستقیم              2- 220 ولت متناوب.

 

5- پایه دوربین به چه منظوری مورد استفاده قرار می گیرد؟

به منظور استقرار و قرار گیری صحیح دوربین ها.

 

6- انواع پایه ی دوربین کدامند؟

1- ثابت          2- ثابت مفصلی( جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنضیم)        3- گردان ( گردان دو حالته و گردان چهار حالته ) که در انواع داخلی و خارجی موجود است.

 

7- منظور از پایه ی ثابت چیست؟

به منظور قرارگیری دوربین در حالت ثابت به کار می رود، حرکتی ندارد و دوربین نیز فضای ثابتی را به نمایش می کشد

.

8- منظور از پایه ی مفصلی چیست؟

می توان دوربین را روی آن نصب کرد، دوربین با حرکت دو حالته ( چپ و راست) یا چهار حالته ( چپ و راست – بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.

 

9- منظور از پایه ی گردان چیست؟

این نوع پایه به خاطر استقامتی که دارد می تواند وزن دوربین گردان را تحمل کند و دوربین نصب شده روی آن هم  می تواند حرکت دو حالته و هم می تواند حرکت چهار حالته داشته باشد.

 

10- منظور از اصطلاحات پن و پنتید در دوربین مدار بسته چیست؟

دوربین گردان دو حالته را به نام پن و دوربین گردان چهار حالته را به نام پنتید می شناسند.

 

11- منظور از اصطلاحات ( این دُر) و ( آوت دُر) در دوربین مداربسته چیست؟

به خاطر تعیین نوع پوشش دوربین ها یا تنظیم نور مناسب آنها در فضا های مختلف دوربین ها را به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می کنند. یعنی در فضای خارجی حتما باید از دوربین ( آوت دُر ) استفاده کرد.

 

12- در سیستم دوربین مدار بسته منظور از کاور چیست؟

کاور در واقع محفظه یا پوشش خارجی است که دوربین و لنز در داخل آن قرار می گیرد و نقش محافظ دوربین را دارد.

 

13- انواع کاور و دوربین های مناسب آنها کدامند؟

1- کاور کوچک برای دوربین های فیبری و پین هل.

2- کاور متوسط برای دوربین های فیبری، پین هل و نیمه صنعتی.

3- کاور بزرگ برای دوربین های ( الف: صنعتی با لنز ثابت     ب: صنعتی با لنز زوم        ج: صنعتی با لنز ایریز).

4- کاور سقفی برای دوربین های فیبری و پین هل که روی سقف نصب می شود.

5- کاور واتر پروف برای دوربین های زوم شونده که این کاور ها می تواند با فن و هیتر داخلی خود در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را ثابت نگه دارد.

 

14- واتژ کار مناسب انواع دوربین ها را چگونه می توان تا مین کرد؟

دوربین های 220 ولت را مستقیما به برق شهر و دوربین 12 ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد که حد اقل 500 میلی آمپر است.

 

15- لنز انواع دوربین ها چگونه انتخاب می شود؟

برای دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با کاربرد و طرز نصب دوربین یک لنز ثابت در نظر می گیرند که روی آن کار گذاشته می شود ولی دوربین های فیبری و پین هل یک لنز اتوماتیک کوچک دارند که روی خود دوربین نصب شده، قابل دید می باشد و می توان آن را تنظیم کرد.

 

16- اندازه ی انواع لنز ها معمولا چقدر است؟

اندازه ی لنز ها معمولا از 8/2 میلی متر، 6/3 میلی متر، 4، 6، 8، 12 و 16 میلی متر می تواند باشد که به نسبت مکانی که دوربین کار گذاشته می شود و میدان دیدی که برای دوربین مورد نظر است بایستی این لنز ها را به کار برد.

 

17- میدان دید و وضوح تصویر لنز ها با افزایش آنها چگونه تغییر می کند؟

با افزایش اندازه ی لنز ها بر حسب میلی متر میدان دید کمتر می شود در عوض جزئیات به راحتی قابل دید است.

 

18- زاویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای دو لنز8/2 و 28 میلی متر چه تفاوتی دارند؟

لنز 8/2 میلی متر زاویه ی دید بیشتری را نشان می دهد یعنی مساحت قسمت دیده شده توسط دوربین بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری نشان داده می شود.

 

لنز 28 میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نشان داده می شود.

 

19- لنز مورد نیاز یک دوربین چگونه انتخاب می شود؟

همیشه می توان متناسب با موقعیت نصب دوربین و ناحیه ی مورد نظر یک لنز مناسب برای دوربین در نظر گرفت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با میلی متر کمتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیشتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر ولی با وضوح جزئیات کمتری دیده می شود لنز با میلی متر بیشتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید کمتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر یعنی با وضوح جزئیات بیشتری ملاحظه می شود.

 

20- کاربرد لنز های اتو ایریز چیست و سایز های استاندارد آن کدامند؟

شدت نور را روی دوربین تنظیم می کند و مخصوص جاهایی است که شدت نور زیاد است و سایز های مختلفی مانند 4، 6، 8 و 12 درجه دارد.

 

21- لنز های اتو ایریز در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به جای آن از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر چگونه دیده می شود؟

 

در جاهایی که شدت نور زیاد است یا نور کاملا به سمت نور قرار گرفته باید از لنز اتو ایریز استفاده کرد اگر از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر کاملا سفید یا کاملا مات و تاریک دیده می شود.

 

22- منظور از لنز های زوم کننده چیست؟

در یک مساحت مشخص به نسبت ظرفیت خود لنز می توان فاصله ی اجسام را به تصویر مانیتور نزدیکتر یا دور تر کرد در بعضی از دوربین ها از طریق دستگاه کنترل کننده این لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند 20×10 یا 20×20 می توان به آنها دست یافت.

23- کابل های خروجی از یک دوربین معمولا به چه قسمتهایی تقسیم می شوند؟

 

کابل تصویر که خروجی تصویری دوربین را دارد، کابل کنترلی که سیم های مربوط به اسکنر مانند بالا – پایین و چپ- راست و نیز شامل تنظیم کننده ی لنز می شود، کابل ولتاژ که ولتاژ دوربین از طریق آن تامین می شود

.

24- هدف از کاربرد سیستم های تقسیم کننده ی تصویری چیست؟

وقتی در یک سیستم مدار بسته تعداد دوربین ها نسبت به  تعداد مانیتور ها چند برابر باشد به وسیله ی سیستم های تقسیم کننده ی تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین را بر روی یک مانیتور نمایش داد.

 

25- انواع سیستم های تقسیم کننده ی تصویری کدامند؟

1- سوئیچر ها          2- کوادها             3- مالتی پلکسر ها.

 

26- منظور از سیستم سوئیچر چیست؟

سیستم سوئیچر تصویر دوربین ها را به ترتیب و یکی پس از دیگری هر کدام را برای یک مدت کوتاه روی صفحه ی مانیتور نشان می دهد به طوری که وقتی تصویر یک دوربین نشان داده می شود تصویر سایر دوربین ها از دید ما مخفی می ماند یعنی در هر لحظه فقط یک دوربین را می توان روی صفحه ی مانیتور نشان داد یعنی اول تصویر دوربین یک، بعدا تصویر دوربین دو و غیره....

 

27- سیستم سوئیچر معمولا در چند مدل مورد استفاده قرار می گیرد؟

به صورت 2، 6، 8، یا 4، 12، 16 کانالی

.

28- کابلهای تصویری سوئیچر چگونه نصب می شود؟

به تعداد دوربین ها کابل تصویر به ورودی تصویری سوئیچر وصل می شود یک کابل تصویر هم خروجی سوئیچر را به ورودی مانیتور وصل می کند.

 

29- آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم سوئیچر امکان پذیر است؟

توسط یک ولوم سرعت نمایش تصویر هر دوربین کمو زیاد می شود و این زمان برای کل دوربین ها یکسان است یعنی در سوئیچر این امکان وجود ندارد که مدت  نمایش تصویر یک دوربین طولانی تر از مدت نمایش دوربین دیگر باشد.

 

30- آیا در سوئیچر صدای دوربین ها را می توان مورد استفاده قرار داد؟

اکثر سوئیچر ها علاوه بر کابل تصویر کابل صوتی متنازل نیز دارند که اگر کابل ورودی از دوربین صدا نیز داشته باشد بتوان صدا و تصویر را توأم بر روی صفحه نمایش و بلند گو داشت

.

31- سیستم کواد یک چگونه کار می کند؟

در سیستم کواد، 1 یا 4 تصویره ابتدا مانند سیستم سو ئیچر تصاویر دوربین های 1 الی 4 به ترتیب بر روی صفحه ی مانیتور ظاهر می شود و بعد از تصویر چهارم، چهار تصویر به صورت همزمان روی مانیتور نشان داده می شود.

 

32- کابل تصویری کواد 1 چگونه نصب می شود؟

معمولا به تعداد 3 یا 4 کابل تصویر از دوربین ها وارد کواد 1 شده و یک کابل خروجی از کواد به مانیتور وصل می شود در صورت استفاده از سه دوربین تصویر چهارم تایم یا زمان را نشان می دهد.

 

33- آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم کواد 1 امکان پذیر است؟

بله- می توان زمان نمایش دور بینی را که اهمیت بیشتری دارد را زیادتر کرد یعنی می توان مدت نمایش تصویر هر دوربین را جداگانه تنظیم کرد و از طریق منوی برنامه ریزی سیستم وارد آن شد.

 

34- سیستم کواد 2 چگونه کار می کند؟

ابتدا تصاویر دوربین های 1 الی 4 پشت سر هم می آید بعد تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان نشان داده خواهد شد سپس تصاویر دوربین های 5 الی 8 به ترتیب پشت سر هم نشان داده خواهد شد.

 

35- منظور از سیستم مالتی پلکسر چیست؟

وقتی تعداددوربین ها بیشتر، مثلا 16 تایی می شود نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصلهی زمانی زیاد چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصویر ارجحیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سیستم های مالتی پلکسر می توانند 8 یا 9 یا 12 تصویر را به صورت همزمان روی صفحه ی متنیتور نشان دهند و تعداد دوربین ها را به همان تعدادی که است می توان برنامه ریزی نمود و نشان داد در صورت فرد بودن تعداد دوربین ها روی خانه ی آخری زمان و تاریخ را نشان می دهند.

 

36- چرا در سیستم مالتی پلکسر تنظیم ساعت و تاریخ و نمایش آن دارای اهمیت است؟

زیرا معمولا این سیستم ها مجهز به سیستم ضبط تصاویر می باشند یعنی می توان تصاویر را ضبط کرد، آن را بایگانی نمود و در صورت رجوع به بایگانی تاریخ و زمان لازم خواهد بود.

 

37- منظور از اسکنر و کنتلر در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟

اسکنر روی پایه نصب می شود و دوربین روی آن قرار می گیرد و اسکنر می تواند به کمک حرکت موتور یا موتور های داخلی آن دوربین را در جهات چپ و راست یا بالا و پایین حرکت داد و حتی آن را در مسیر و زاویه ی مورد نظر قرار داهد. دستگاهی که اسکنر را کنترل می کند کنترلر نام دارد و به وسیله ی دگمه های روی آن می توان دوربین را حرکت داد و حتی آن را در نقطه ی مورد نظر زوم کرد.

 

38 منظور از حالت خود کار در سیستم  کنترلر چیست؟

اسکنر معمولا می تواند تا حداثر 350 درجه حرکت دورانی راست گرد و چپ گرد داشته باشد که اگر بخواهیم این حرکت به صورت پیوسته ادامه داشته باشد بایستی دگمه ی اتو ماتیک در دستگاه کنترلر فعال شود و اگر بخواهیم زاویه ی دوران را کمتر و روی زاویه ی خاصی تنظیم کنیم بایستی از زایده ی کوچکی که روی دستگاه اسکنر به شکل پیچ و مهره بوده و در داخل یک شیار زاویه ی حرکت را مشخص می کند استفاده کرد در این صورت دوربین به صورت پیوسته در زاویه ی تعیین شده حرکت خواهد کرد در صورت غیر فعال بودن دگمه ی خود کار بایستی به صورت دستی از طریق دستگاه کنترل، کنترل نمود.

 

 

39- منظور از سیستم ( دی وی آر) چیست؟

( دی وی آر ) در واقع سیستم ضبط کننده ی دیجیتالی تصویر است که از یک یا دو هارد با ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره سازی تصاویر استفاده می کند و بیش از 2000   ساعت تصویر را به صورت فشرده ضبط می کند علاوه بر این تمامی قابلیت های سو ئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یکجا دارد و از طریق منوی مربوطه می توان سیستم را برای شرایط مختلف برنامه ریزی کرد.

 

40- منظور از سیستم انتقال چیست؟

ممکن است بخواهیم تصاویر را به مکان دیگری انتقال دهیم و امکان سیم کشی به آن محل موجود نباشد در این صورت می توان از کارت انتقال تصاویر استفاده کرد که یک نوع آن قابل استفاده بر روی کامپیوتر یا یک مینی  کامپیوتر بوده و از طریق خط تلفن تصاویر را ارسال و در مقصد با دادن پس ورد لازم آن را در یافت می کند.

 

41- منظور از دوربین اسپید دام چیست؟

کامل ترین نوع دوربین مدار بسته رنگی که دستگاه کنترلر و کی برد خاص خود را دارد، گردان است و لنز زوم دارد، می تواند شدت نور را تنظیم کند. دور و نزدیک شدن تصاویر را در آن می توان کنترل نمود روی سقف نصب می شود و تمامی بر نامه ریزی ها و فرامین لازم از طریق کی برد کوچک و خاص آن قابل اعمال است.

 

 

به نام خدا

سیستم نصب دیجیتال تصاویر

هر تصویر را می توان مجموعه ای از نقاط نا پیوسته فرض کرد که در کنار هم قرار می گیرند و مجموعا یک تصویر را می سازند هر کدام از این نقاط در هر لحظه می توانند خصوصیات متفاوتی داشته باشند

 

تعریف:نقاطی که در کنار هم قرار می گیرند تا یک صفحه نمایش تصویر کامل گردد در اصطلاح (پی کسل) نامیده می شود.

 

1- سیستم نصب دیجیتال تصاویر :

در این سیستم تصاویر همه ی دوربین ها بر روی فیلم(وی اچ اس ) یا(هارد دیسک )کامپیوتر در مدت زمان بین 2 تا 6 ماه ضبط می شود که  حجم بایگانی به طور مخصوص کاهش می یابد.

2- سیستم دوربین دی نایت : به طور اتو ماتیک در تا ریکی شب با نور بسیار اندک قادر به در یافت تصاویر می باشد.

3- سیستم حراست تصویری این سیستم به محض در یافت هر گونه حرکت در میدان دید دوربین به طور خود کار فعال شده و نسبت به ضبط اتو ماتیک تصاویر اقدام می کند.

4- دوربین های دید در شب :

این دوربین ها مخصوص دید در شب و نگهبانی بوده که به صورت مادون قرمز در تاریکی مطلق امکان دید کامل را به نگهبان می دهد.

5- دوربین های مادون قرمز حرارتی :

این دوربین ها امکان دید کامل به داخل بدن انسان- تانکر های حمل مایعات- کلیه مکانها و محل های مورد نیاز را به نگهبان می دهد.

 

1- چند نمونه سیستم دوربین مدار بسته حفاظتی را نام ببرید؟

1- سیستم نصب تصاویر دیجیتال – 2- سیستم دوربین دی نایت –3-  سیستم حراست تصویری – 4- دوربین های دید در شب –5-  دوربین مادون قرمز

 

2- انواع دوربین های مدار بسته را نام ببرید؟

1- دوربین صنعتی رنگی دیجیتالی   2- دوربین صنعتی سیاه و سفید   3- دوربین دید در شب   4- دوربین مجهز به زوم   5- دوربین مجهز به چشمی   6- دوربین مجهز به سنسور دود   7- دوربین سقفی   8- دوربین ضد آب   9- دوربین مخصوص درب

 

3-منظور از درجه ی وضوح در یک دوربین چیست؟

هر چه مقدار آن بیشتر باشد تصویر دارای پی کسل های بیشتر و کاملتر بوده و واضح تر می شود.

 

4- منظور از نسبت سیگنال به نویز چیست؟

در یک دوربین ویدئویی هر چه نسبت سیگنال اصلی به نویز بیشتر باشد دارای کیفیت بالا تری است.

 

5- منظور از سیستم سوئیچر چیست؟

هر گاه بخواهیم با استفاده از فقط یک مانیتور تصاویر حاصل از چندین دوربین را به صورت تک تک مشاهده کنیم از سیستم سوئیچر استفاده می کنیم.

 

6- منظور از سیستم کواد چیست؟

این سیستم این امکان را به ما می دهد که تصاویر حاصل از چهار دوربین مجزا را به صورت چهار گانه روی صفحه ی مانیتور ببینیم.

 

7- منظور از سیستم مالتی پلکسر چیست؟

با این سیستم می توان 9 و 16 تصویر دوربین را به صورت یکجا و نیز به صورت تک در مانیتور مشاهده نمود پس مالتی پلکسر نیز نوعی سیستم تصویر در تصویر است.

 

8- تجهیزات اصلی سیستم دوربین مدار بسته را نام ببرید؟

1- دوربین با لنز     2- دستگاه سیستم تصویری     3- مانیتور.

 

تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته را نام ببرید؟

1- انواع لنز   2- سنسور دودی و چشمی   3- اسکنر   4- کنترلر   5- انواع کاور   6- انواع پایه   7- فیش ها و سیم های ارتباطی.

 

8- چرا در دوربین مدار بسته از لنز استفاده می کنیم؟

به منظور ایجاد میدان دید مناسب برای یک دوربین می توان از انواع لنز های مناسب آن دوربین استفاده کرد.

 

9- انواع سنسور و چشمی در دوربین مدار بسته چه کاربردی دارند؟

اگر بخواهیم سیستم دوربین مدار بسته در اثر فعال شدن این سنسور ها و چشمی ها به کار بیفتد طوری که در حالت عادی خاموش باشد از این سنسور ها استفاده می کنیم.

 

10- منظور از اسکنر در یک دوربین مدار بسته چیست؟

اگر در یک سیستم دوربین مدار بسته بخواهیم دوربین حرکت کرده و ناحیه ی مشخصی را روی مانیتور نشان دهد از اسکنر استفاده می کنیم یک اسکنر معمولا دارای موتور گردان با قابلیت حرکت دو جهته ( چپ- راست) و نیز چهار جهته ( چپ- راست و بالا- پایین ) می باشد.

 

11- منظور از کاربرد کنترلر درسیستم دوربین مدار بسته چیست؟

با این دستگاه می توان موتور گردان اسکنر و زوم دوربین را کنترل نمود.

 

12- منظور از سوپر ویدئو چیست؟

سوپر ویدئو نوعی سیستم ضبط تصویر است که قابلیت ضبط تصویر در مدت زمان زیاد معمولا تا 50- 60 روز را دارد.

 

13- هدف از کاربرد لنز در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟

لنز امکان بزرگ نمایی و تنظیم میدان دید مناسب را می دهد.

 

14- هدف از کاربرد  انواع کاور در سیستم دوربین مدار بسته چیست؟

کاور دوربین را در مقابل عوامل طبیعی مختلف مانند سرما و گر مای نا مناسب- نور خورشید- ضربه- گردو غبار و عوامل مکانیکی دیگر حفظ می کند کاور در واقع جلد دوربین است.

 

15- چرا در سیستنم دوربین مدار بسته از پایه استفاده می کنیم؟

برای اینکه دوربین از میدان دید مورد نظر بر خور دار گردد بایستی در ارتفاع مناسب و با زاویه ی مناسبی نسبت به زمین قرار گیرد یا نصب شود برای این منظور آن را با استفاده از پایه و پیچ و رول پلاک روی دیوار نصب می کنیم.

 

16- مهم ترین نکته در بر قراری اتصالات الکتریکی بین قسمتهای مختلف دوربین مدار بسته چیست؟

1- تشخیص ورودی یا خروجی   2- صوتی یا تصویری بودن   3- اتصال خروجی به ورودی    4- اتصال صوتی به صوتی و تصویری به تصویری.

نکته: هر گز نباید خروجی را به خروجی متصل کرد و گر نه دستگاه خراب می شود.

 

17- موارد استفاده از سیستم های دوربین مدار بسته کدامند؟

1- نظارت بر امنیت مکانهای مهم و حساس از راه دور

2- مشاهده و نظارت بر خط تولید کار خا نجات و انبارها

3- نصب در مکانهایی که برای سلامتی انسان مضر هستند از قبیل کوره ها و تا سیسات اتمی

4- ضبط تصاویر اتفاقات مختلف جهت جلو گیری از تکرار اشتباهات و آموزش پرسنل

5- کنترل ترافیک در سطح شهر- بزرگراهها و جاده های خارج از شهر

6- استفاده در مراکز هواشناسی

7- دانشگاهها – مراکز تحقیقاتی- مراکز علمی پژوهشی- موسسات آموزش عالی – کتابخانه ها و آزمایشگاهها

8- سمینارها – کنفرانس ها و مشاوره از راه دور

 

18- انواع دوربین های مدار بسته به لحاظ کاربرد کدامند؟

صنعتی- نیمه صنعتی – مینی.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

آشنایی با سیستم اعلام حریق

دستگاه اعلام حریق:

1- انواع سیستم های دستگاه اعلام حریق را نام ببرید؟

1- دگمه ی فشاری آتش سوزی     2- اتصال لحیم ذوب شونده     3- سنسور حرارتی.

 

2- طرز کار دستگاه اعلام خطر را بنویسید؟

در این دستگاه اتصال و رشته سیم های نازکی را می توان کار گذاشت که با قطع هر یک از آنها دستگاه اعلام خطر کند.

 

3- چرا در طراحی ساختمان سیستم اعلام حریق باید در نظر گرفته شود؟

برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از آتش سوزی و ایجاد زمینه ی اقدامات ایمنی باید سیستمی طراحی کرد که وجود حریق یا آتش سوزی را در همان لحظه ی اول اعلام کند.

 

4- سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند؟

این سیستم در همان لحظات اولیه حریق باید محل آن را شناسایی و مراتب را به یک مرکز کنترل ارسال نموده و نیز توسط آژیر اعلام حریق را به ساکنین اعلام نماید و نیز به وسیله ی تلفن به مرکز آتش نشانی خبر دهد.

 

5- منظور از سیستم اطفاء حریق چیست؟

در مراکز و مکانهای بسیار مهم و حساس سیستمی را تعبیه می کنند که علاوه بر شناسایی آتش و اقدامات لازم دیگر حریق را به طور اتوماتیک خاموش می کند به این سیستم اطفاء حریق می گویند.

 

6- اجزای یک سیستم اعلام حریق کدامند؟

1- دتکتور( آشکار ساز)   2- مرکز کنترل   3- وسایل خبر دهنده   4- شستی های دستی   5- باتری   6- شارژر و رله ی اضافی.

 

7- دتکتور چیست و انواع آن کدامند؟

وسایلی هستند که حریق را حس می کنند و انواع آن دودی- حرارتی و شعله ای می باشد.

 

8- دتکتور دودی چیست؟

وسیله ای است که در برابر دود بسیار حساس بوده و عکس العمل نشان می دهد و در دو نوع یو نیزاسیون و نوری موجود است.

 

9- دتکتور دودی یونیزاسیون چگونه کار می کند؟

دارای یک محفظه است که با هوای بیرون در ارتباط می باشد و فضای داخلی محفظه به وسیله ی یک منبع رادیو اکتیو یو نیزه می شود ( منظور از یونیزاسیون مرحله ای است که مولکولهای هوا به صورت یون های مثبت و الکترون های منفی تبدیل می شود) حرکت الکترون ها و یون ها یک جریان الکتریسیته به وجود می آ ورد که اگر دود وارد این محوطه شود جریان الکتریسیته کاهش می یابد و دتکتور فعال می شود.

 

10- دتکتور دودی نوری چگونه کار می کند؟

این دتکتور شامل یک لامپ و فتوسل کوچک است که وجود دود باعث قطع ارتباط این دو و عمل دتکتور می شود.

 

11- دتکتور دودی در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

در دفاتر کار، اتاق پذیرایی و به طور کلی مکانهایی که حریق مشهود نمی باشد.

 

12- دتکتور حرارتی چگونه کار می کند؟

این دتکتور نسبت به افزایش درجه حساس می باشد و در صورت افزایش درجه فعال می شود. تشکیل شده از یک محفظه که در داخل آن یک بی متال وجود دارد که افزایش حرارت باعث بسته شدن کنتاکت بی متال می باشد.

 

13- دتکتور شعله ای چگونه کار می کند؟

این دتکتور امواج نوری غیر قابل رویت را که به وسیله ی شعله ی آتش منتشر می شود، تشخیص می دهد و باعث فعال شدن دتکتور و ارسال سیگنال به مرکز کنترل می شود.

 

14- مهم ترین مسئله در نصب دتکتور شعله ای چیست؟

هر دتکتور شعله ای دارای زاویه ی دید مشخصی می باشد که در هنگام نصب باید به آن توجه کرد.

 

15- شستی ها در دستگاه اعلام حریق چه کار بردی دارند؟

شستی ها به دو صورت موجودند یا به صورت شستی معمولی که با فشار به آن کنتاکت ها باز یا بسته می شوند یا به صورت شستی های شیشه دار که شامل یک جعبه ی کوچک قرمز رنگ که درون آن یک میکرو سوئیچ و جلوی آن درب شیشه ای است. با وارد شدن یک ضربه ی کوچک به شیشه، شیشه شکسته و اهرم میکرو سوئیچ آزاد و کنتاکت عمل می کند.

 

16- منظور از مرکز کنترل در سیستم اعلام حریق چیست؟

سیم کشی کلیه ی دتکتور ها، شستی ها، لامپ های اعلام خبر، وسایل صوتی خبر دهنده، منابع تغذیه و غیره... به مرکز کنترل نصب می شود.

 

17- منظور از فالت یا خرابی در سیستم اعلام حریق چیست؟

مرکز کنترل کلیه ی عیب های ناشی از قطع مدار، قطع برق، ضعیف بودن باتری، سوختن فیوز، خرابی دتکتور را با روشن شدن لامپ و آلارم صوتی کوچک اعلام می کند.

 

18- وسایل خبر دهنده در سیستم اعلام حریق کدامند؟

1- آژیرها    2- زنگ ها    3- بوق ها    4- لامپ ها.

 

19- منظور از سیستم اعلام حریق انفرادی چیست؟

سیستم اعلام حریق انفرادی وقوع آتش را در محل آن حس کرده و در همان محل با لامپ چشمک زن و صدای آژیر اعلام می کند.

 

20- در مورد محل نصب دتکتور دودی چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

در مسیر جریان هوا نباشد، بایستی توجه کرد که گرد و غبار، بخارو آلودگی در دتکتور تاثیر می گذارد و باعث اعلام آژیر غیر صحیح یا مزاحم می شود و دتکتور نیاز مکرر به تمیز کردن پیدا می کند اگر این عوامل زیاد باشد باید از دتکتور حرارتی استفاده کرد.

 

21- کاربرد دتکتور حرارتی در چه مکانهایی است؟

در مکانهایی که دتکتور دودی کاربرد ندارد مانند آشپز خانه، اتاق دیگ بخار، اتاق ژنراتور و غیره....

 

22- انواع دتکتور های حرارتی کدامند؟

دتکتور های حرارتی دو نوع هستند1- با درجه حرارت ثابت  2- با افزایش درجه حرارت.

 

23- موارد کاربرد دتکتور با درجه حرارت ثابت و دتکتور با درجه حرارت افزایشی چیست؟

دتکتور حرارتی ثابت در مکانهایی به کار می رود که تغییرات ناگهانی درجه حرارت وجود دارد و باعث آلارم می شود مانند آشپزخانه ها. دتکتور با درجه حرارت افزایشی نسبت به دتکتور با درجه حرارت ثابت عکس العمل سریع تری دارد و در همه ی مکانهای دیگر قابل استفاده است.

 

24- منظور از دتکتور های حرارتی ترکیبی چیست؟

هم دتکتور با درجه حرارت ثابت و هم دتکتور با درجه حرارت افزایشی می باشد لذا قدرت کشف بیشتری دارد.

 

25- چرا در سیستم اعلام حریق از باتری استفاده می کنیم؟

تا در هنگام قطع برق و نیز چون در هنگام آتش سوزی به دلیل ایمنی جریان برق را قطع می کنند امکان راه اندازی مدار اعلام حریق وجود داشته باشد.

 

26- مشخصات باتری های اعلام حریق چیست و چگونه نصب می شود؟

معمولا دو عدد باتری 12 ولت مستقیم، 6/2 آمپر ساعت، به صورت سری متصل می شوند و از جنس باتری خشک می باشد. برای بیشتر از دو زون باید از باتری 7 آمپر ساعت استفاده کرد.

 

27- منظور از فالت تغذیه در سیستم اعلام حریق چیست؟

در صورت خرابی باتری ها یا نیاز آنها به شارژ، نشانگر مربوط به فالت تغذیه بر روی پانل مرکزی روشن می شود.

 

28- در سیستم اعلام حریق مقاومتهای نصب شده در انتهای ترمینالها چه نقشی دارند؟

برای تفکیک آلارم خرابی از آلارم حریق حتما بایستی در موارد لازم از مقاومتهای کربنی استفاده کرد.

 

 29- منظور از سیستم اعلام حریق مرکزی چیست؟

در این نوع از سیستم اعلام حریق، قسمتهایی از ساختمان جهت نصب دتکتور ها و شستی ها در نظر گرفته می شود و سیستم اصلی در یک محل مشخص و کاملا در دسترس نصب می شود به طوری که در صورت وقوع آتش سوزی در محل یکی از دتکتورها سیستم اعلام حریق به صدا در آمده و محل آن را با استفاده با یک لامپ روشن بر روی دستگاه مرکزی اعلام می کند و همچنین یک چراغ چشمک زن بر روی سر درب محل وقوع آتش افراد را از محل آتش مطلع می سازد.

 

30- محل نصب شاسی های اعلام حریق در کجاست؟

در راه خروجی ساختمان بخصوص در راه پله ها، پا گرد ها درب خروجی با حداکثر فاصله ی سی متر از هر نقطه، در ساختمان و در محل های پر خطر کمتر از سی متر نصب می شود به طور طبیعی بایستی 4/1 بالاتر از سطح زمین و در معرض دید و در دسترس نصب شود.

 

31- انواع دتکتور های دودی کدامند؟۱-دودی یونیزاسیون ۲- دودی اپتیکال

32- دتکتور های یونیزاسیون و اپتیکال از نظر کاربرد چه فرقی دارند؟

دتکتور های یونیزه در کشف آتش هایی که بدون دود زیاد می باشد و دتکتور های اپتیکال در کشف آتش هایی با دود زیاد سریع تراند و کار برد بیشتری دارند و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارند و هر دو توصیه می شوند در مجتمع های مسکونی، اداری و بیمارستانی نوع یونیزه و در انبار مواد (پی وی سی) نوع اپتیکال استفاده می شودارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

به نام خدا

ماهیت درب های اتو ماتیک

1- زمینه های کاربرد درب های اتو ماتیک کدامند؟

الف- امنیتی مانند مانند مراکز نظامی و مکانهای خاص مانند آزمایشگاهها و آشیانه ی پرواز.

ب- رفاهی مانند درب های پارکینگ منازل، درب بیمارستانها و غیره....

پ- مصرف انرژی مانند درب هتلها، درب فروشگاهها.

ت- بهداشتی مانند درب اتاق عمل و برخی آزمایشگاهها.

ث- سرعت بخشیدن به کار مانند مکانهای صنعتی.

ج- جایگزین نیروی انسانی

 

2- انواع درب اتوماتیک از لحاظ نحوه ی کار کدامند؟

1- پنو ماتیک      2- هیدرولیک       3- الکترو موتوری.

الف- پنو ماتیک = فشار گاز= فشار باد.

ب- هیدرولیک = فشار مایعات = فشار روغنی.

پ- الکتروموتوری = چرخ دنده = گیر بکس

 

۳- انواع درب های اتو ماتیک منازل کدامند؟

1- پروانه ای   2- کشوئی   3- با زویی   4- زیر سطحی   5- رولاپ (غلطکی)   6- زیر سقفی

 

4- هر یک از انواع درب های اتو ماتیک بر اساس چه عملکردی کار می کنند؟

         نوع                           عملکرد

    پروانه ای                   تغییر طول جک

    کشویی                       نیروی کششی

    بازویی                       تغییر طول بازو

    زیر سطحی            نیروی چرخشی وارد برمحور درب

    رولاپ                  نیروی چرخشی وارد از بالا

    زیر سقفی              نیروی کششی و چرخشی وارد بر درب

 

5- قسمتهای مختلف درب اتوماتیک کدامند؟

1- یونیت مرکزی (تابلوی فرمان)    2- مولد( تولید کننده ) نیروی حرکتی از قبیل جک، بازوها و موتور    3- چشمی ها یا چراغ های مادون قرمز    4- فلاشر    5- میکرو سوئیچ    6- ریموت کنترل( کنترل از راه دور)    7- پایه ها    8- قفل برقی    9- قفل مکانیکی.

 

6- منظور از یو نیت مرکزی در سیستم درب اتو ماتیک چیست؟

جعبه ای است که نقش تابلوی فرمان را دارد و فرمان لازم برای باز و بسته کردن درب از طریق شاسی های متصل به آن و یا سیستم فرمان رادیویی که قسمت گیرنده ی رادیویی در داخل این یونیت قرار گرفته و با استفاده از یک تراشه ی الکترونیکی بنام ( میکرو پر سسور یا ریز پردازنده ) کار کنترل درب را بر عهده دارد و فرمان لازم را به موتور و یا شیر های الکتریکی می دهد.

 

7- در سیستم درب اتوماتیک مولد نیروی حرکتی شامل چه قسمتهایی است؟

1- جک ها         2- بازوها        3- موتور.

 

8- در سیستم درب اتوماتیک چشمی ها چه نقشی دارند؟

چشمی ها شامل فرستنده و گیرنده ی مادون قرمز که به ترتیب با حروف ( تی ایکس) یا (آر ایکس) مشخص می شوند برای تشخیص موقعیت خود درب یا تشخیص ورود یا خروج اشخاص یا به عبارت دقیق تر برای اطمینان از عدم وجود شخص یا وسیله ی نقلیه در هنگام بستن درب استفاده می شود.

 

9- نقش فلاشر در سیستم درب اتو ماتیک چیست؟

یک لامپ چشمک زن قرمز رنگی است که بر روی درب اتو ماتیک نصب می شود تا عابرین را از وضعیت فعلی درب آگاه سازد.

 

10- میکرو سوئیچ در سیستم درب اتوماتیک چه کاربردی دارد؟

در موقعیت های مختلف باز و بسته شدن درب توسط قسمت مکانیکی، باز یا بسته می شود و بدین طریق با وصل یا قطع جریان، یونیت مرکزی را از مو قعیت فعلی درب آگاه می سازد.

 

11- منظور از ریموت کنترل در سیستم درب اتوماتیک چیست؟

ریموت کنترل به معنی کنترل از راه دور بوده و در سیستم درب اتو ماتیک با استفاده از ریموت کنترل می توان درب را از راه دور باز یا بسته نمود برای این منظور حتما بایستی قسمت گیرنده را در داخل یو نیت مرکزی نصب کرد.

 

12- قفل برقی و قفل مکانیکی چه اهمیتی در سیستم درب اتوماتیک دارد؟

با توجه به اینکه درب ها معمولا از لحاظ حفاظتی و حراستی مهم هستند برای قفل نمودن آنها در برخی از شرایط از قفل برقی و در شرایط دیگر از قفل مکانیکی یا کلونی استفاده می شود.

 

13-منظور از راه بند الکتریکی چیست؟

برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه از راه بند الکتریکی استفاده می شود که در حالت معمول شامل یک میله با یک وزنه در انتهای آن به صورت افقی در مسیر وسیله ی نقلیه  قرار می گیرد تا از عبور وسایل نقلیه ی غیر مجاز جلو گیری کند.

 

14- مراحل راه اندازی یک سیستم درب اتوماتیک کدامند؟

1- نصب تابلو و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی سیستم.

2- تکمیل سیم بندی تابلو و تجهیزات سیستم.

3- تنظیم یا به اصطلاح ریگلارژ میکرو سوئیچ های مسیر حرکت درب.

4- تست پله به پله ی مراحل باز و بسته شدن درب.

5- تنظیم میکرو پروسسور روی حالت عملکرد مطلوب.

 

15- تابلو و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی سیستم درب اتوماتیک چگونه نصب می شود؟

هر سیستم درب اتوماتیک با مشخصات خاصی که دارد براساس دستور العمل سازنده ی آن و مطابق با استانداردهای سیم کشی ساختمان نصب می شود.

 

16- تابلو و تجهیزات الکتریکی درب اتوماتیک چگونه سیم بندی می شوند؟

هر برد الکترونیکی برای راه اندازی نیاز به یک ولتاژ تغذیه ی  مستقیم خاص خود دارد و عامل اصلی حرکت در سیستم درب اتوماتیک موتور الکتریکی می باشد و هر موتور الکتریکی می تواند یک سرعته یا چند سرعته باشد،چپ گرد یا راست گرد باشد که چگونگی ایجاد هر کدام از این حالات با سیم های ورودی به موتور مشخص می گردد و تعدادی سنسور از قبیل میکرو سوئیچ ها، فرستنده و گیرنده های مادون قرمز به محل خود بر روی برد کنترل نصب می گردد.

 

17- مشخصات دقیق سیم بندی درب اتو ماتیک، مدل(لایف) را بنویسید؟

1- شیلد آنتن.

2- مغزی آنتن.

3 و4 و5 کاربردی ندارند.

6- 12 ولت مثبت مشترک جهت اجرای فرمانها به دستگاه.

7- اجرای فرمان ایست درب ( در حالت عادی جامپر می شود).

8- اجرای فرمان باز کردن درب.

9- اجرای فرمان جهت بستن درب.

10- فرمان گام به گام ایست و حرکت.

11- اجرای فرمان باز شدن درب تک لنگه جهت تردد عابر.

12- اتصال به رله ی فرمان چشمی دوم (ان سی)( در حالت عادی به ترمینال 15 جامپر می شود).

13- اتصال به رله ی فرمان چشمی اول ( ان سی ) ( در حالت عادی به ترمینال 15 جامپر می شود).

14- اتصال به رله ی فرمان چشمی اصلی دستگاه(ان سی).

15- مشترک جهت رله ی فرمان چشمی ها ( کام).

16- برق 24 ولت متناوب جهت چشمی های فرستنده.

17- برق 24 ولت متناوب برای وصل به بوبین قفل برقی.

18- برق 24 ولت متناوب برای چراغ نمایشگر دستگاه.

19- مشترک برق 24 ولت متناوب برای چشمی ها، قفل برقی و چراغ نمایشگر.

20- برق 24 ولت متناوب جهت چشمی های گیرنده.

21- برق 220 ولت برای چراغ چشمک زن.

22- برق 220 ولت برای چراغ هشدار دهنده(این چرتغ برای هشدار دادن به صور ت ثابت روشن است).

23- سیم مشکی رنگ موتور دوم و یکی از دو رشته سیم خازن.

24- سیم آبی رنگ موتور دوم و مشترک موتور اول.

25- سیم قهوه ای رنگ موتور دوم و یکی از دو رشته سیم خازن.

26- سیم مشکی رنگ موتور اول و یکی از دو رشته سیم خازن.

27- سیم آبی رنگ موتور دوم و مشترک موتور دوم.

28- سیم قهوه ای رنگ موتور اول و یکی از دو رشته سیم خازن.

29- مشترک برق شهر جهت چراغ چشمک زن و هشدار دهنده.

30- برق 220 ولت ورودی به دستگاه.

31- برق 220 ولت ورودی به دستگاه.

32 و 33 و 34 کاربردی ندارد.

35- مثبت مشترک انکودر در هر دو موتور سیم قهوه ای رنگ.

36- منفی انکودر در موتور دوم و آبی رنگ موتور دوم.

37- انکودر در موتور اول و سیم آبی رنگ موتور اول.

38 و39 و40 و41 و 42 کاربردی نمی باشد.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
                                  آیفون تصویری:

 

این سیستم علاوه بر ارتباط صوتی امکان ارتباط تصویری بین ورودی درب ساختمان را فراهم می سازد با این سیستم امکان دیدن ورودی ساختمان وجود دارد این عمل بوسیله یک دوربین ویدیویی که در ورودی درب ساختمان جا سازی میشود و یا یک دوربین مستقل به همراه یک مانیتور مستقیم نیز امکان پذیر است انتقال تصویر را میتوان به گونه ای تنظیم کرد که با فشار دادن زنگ فعال گردد و یا آنکه پس از برداشتن گوشی آغاز گردد انتقال تصویر حدود چند ثانیه پس از قطع ارتباط صوتی بوسیله گذاشتن گوشی  پایان خواهد یافت معمولا در حین یک ارتباط ویدیویی بین پانل ورودی و یکی از واحدهای ساختمان امکان دیدن یا شنیدن واحدهای دیگر وجود ندارد.

دو قسمت اصلی آیفون تصویری کدامند؟ پانل ورودی قابل نصب در درب ساختمان _گوشی ومانیتور قابل نصب در داخل منزل.

قسمت های تشکیل دهنده پانل ورودی کدامند؟ 1-دوربین 2- سوِِِِِِِِِِِِِِِِِِِئیچر 3- سیستم کنترل مرکزی 4- شستی زنگ.

توضیح :دوربین ممکن است رنگی یا سیاه سفید باشد که زاویه دیدن آن ها قابل تنظیم باشد.

توضیح :سوئیچر در دو مدل یکی مجزایا سرخود وجود دارد کار اصلی سوییچر انتقال تصویرو زنگ به واحدهای داخلی ساختمان است.

قسمت های تشکیل دهنده گوشی کدامند؟ 1- مانیتور 2- گوشی 3- ترانس 4- سیستم کنترل.

توضیح: امکان روشن کردن مانیتور به دو روش وجود دارد با زدن شستی زنگ توسط مهمان ها یا با زدن کلید مربوطه روی مانیتور . کار اصلی گوشی انتقال صدا به ورودی ساختمان است ترانس وظیفه تامین برق دوربین مانیتور وشستی زنگ ها را برعهده دارد و مقدار تبدیل انها 220 ولت به 12 ولت است.

کلید موجود برروی آیفون تصویری کدامند وچه عملی را انجام می دهند؟

۱-کلید مانیتور با علامت             با فشار دادن آن منظره دوربین روبرو در صفحه نمیش یا(مانیتور)دیده می شود.

۲-کلید مکالمه با علامت        مانیتور بعدی یا تلفن داخل فراخوانی شود.

۳-کلید درب باز کن با علامت        باز کردن قفل درب.

۴-کلید کنترل صدا با علامت        برای تنظیم بلندی صدا.

۵-کلید OOF/ON با علامت     برای روشن وخاموش کردن کل سیستم.

۶-کنترل شدت نور با علامت                برای تنظیم نور صفحه نمایش یا (مانیتور)

مراحل نصب آیفون تصویری کدامند؟ ۱-تعیین محل نصب دوربین ومانیتور۲-نصب پایه نگهدارنده مانیتور ۳-وصل گوشی وسیم آنها ۴-سوار ردن انیتور روی پایه نگهدارنده وبستن پیچ آنها ۵-اتصال مانیتور به برق شهری ۶-روشن کردن مانیتور.

نکات مهم در نصب دوربین کدامند؟ به دور از گردوخاک وتابش نورخورشید ودر دمای ۴۰درجه سانتی گراد نصب گردد.

در یک آیفون تصویری دستگاه به کلی کار نمی کندو  LED آنها خاموش است علت آنها چیست؟دو شاخه به برق نصب نشده یا کلید OOF/ON خاموش است.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

اجزاي الكتريكي كولر آبي هوايي

1-    فيوز:

براي حفاظت تجهيزات الكتريكي كولر بايستي فيوزي جداگانه سر راه فاز سيم ها يا كابل ارتباطي به كليد مخصوص استفاده شود.

اين فيوز بايد از نوع اتوماتيك يا آلفا بوده و آمپر نامي آن 10 باشد.

لازم به توضيح است كه سيم نول مستقيماً بدون اينكه كليدي سر راه آن باشد به كابل چهار رشته بعد از كليد رفته و از آنجا به جعبه ترمينال داخل محفظه كولر اتصال مي يابد و انشعاب جهت سيم مشترك الكتروموتور و الكتروپمپ از آن گرفته مي شود.

طبق استاندارد بايستي سر راه فاز ورودي به كولر حتماً فيوز و كليد نصب نمود تا از خطر برق گرفتگي و غيره جلوگيري به عمل آيد.

2-    سيم يا كابل ارتباطي فيوز و كليد مخصوص:

جهت جلوگيري از افت بيش از حد مجاز فشار الكتريكي و سهولت عيب يابي و عدم تأثير ضربه هاي ناشي از كليد زني بر كار ديگر وسايل خانگي و روشنايي بايستي مستقيماً بعد از كنتور دو سيم تك لاي رشته اي 5/1 ميليمتر مربع يا از كابل رشته اي 5/1*2  كه فيوزي سر راه فاز آن قرار مي گيرد براي برق رساني به كليد مخصوص كولر استفاده نمود.

3-    كليد مخصوص كولر

براي راه اندازي الكتروپمپ يا واترپمپ و الكتروموتور دو دور و كنترل دورهاي آن از سه كليد قطع و وصل استفاده مي گردد كه عبارتند از:

1-    كليد تك پل جهت قطع و وصل و اترپمپ، اين كليد در سمت چپ كليد مخصوص قرار دارد.

2-    كليد تك پل جهت قطع و وصل الكتروموتور دو دور يا الكتروموتور فن كليد در قسمت مياني كليد مخصوص استقرار يافته است.

3-    كليد دور تند و كند كه يك كليد تبديل است و در سمت راست كليد مخصوص قرار دارد.

4-    كابل چهار رشته كولر:

براي ارتباط الكتريكي كليد مخصوص به كولر از كابل چهار رشته اي استفاده مي شود و رعايت نكات زير ضروري مي باشد:

1-    حتماً يك تكه باشد تا اشكالي از نظر الكتريكي پيش نيايد و عيب يابي آن ساده باشد.

2-    5/1 *4 باشد تا افت فشار الكتريكي در حد مجاز باقي بماند.

3-  مسير عبوري كابل بايستي در اطراف كانال كولر باشد و از عبور دادن آن در داخل كانال كولر جداً خودداري نمود زيرا هواي مرطوب سبب كاهش قدرت عايقي كابل گرديده ايجاد برق گرفتگي مي نمايد.

4-    براي اتصال كابال به كليد از فيش هاي مخصوص استفاده شود.

5-    جعبه اتصال يا ترمينال:

ارتباط الكتروموتور فن، واترپمپ و خازن از طريق جعبه ترمينال يا جعبه اتصال به كابل چهار رشته اي صورت مي گيرد. اين جعبه داراي يك در پوش بوده و محل استقرار آن در داخل محفظه كولر است. در دو طرف راست و چپ بعضي از ترمينال ها حروف يا اعدادي نوشته شده كه راهنماي خوبي براي اتصال صحيح سيم ها به آن است.

6-    خازن اصلاح ضريب قدرت:

اين خازن داخل محفظه كولر، روي بدنه قرار دارد و نقش آن اصلاح ضريب قدرت مي باشد. در تأمين قسمتي از توان رآكتيو الكتروموتور واتر پمپ نقش عمده اي دارد. اين خازن از دو صفحه هادي بنام جوشن ها كه بين آنها عايق روغني قرار دارد تشكيل مي گردد و به همين علت به آن خازن روغني هم گفته مي شود. ظرفيت الكتريكي آن 20 يا 25 ميكروفاراد است.

دو سر خازن به ترمينال هايي اتصال مي يابند كه سرهاي واتر پمپ به آن اتصال يافته اند زيرا واترپمپ در تمام مدت روشن بودن كولر همواره كار مي كند. اما ترمينال هاي مربوط به دور كند و تند بطور جداگانه برقرار مي شود و همواره يكي از آنها در زمان روشن بودن كولر با فاز در ارتباط است.

ولتاژ اين خازنها حدود 400 تا 450 ولت بوده و ضربه هاي ناشي از ولتاژ زياد كليد زني را دفع مي نمايد. اين خازن در تمام مدت روشن بودن كولر بصورت فعال در مدار است شكل 1-2 خازن و محل نصب آن را در محفظه كولر نشان مي دهد.

فصل دوم: اجزاي الكترو مكانيكي كولر آبي

1-    الكتروموتور دودور يا موتور فن:

الكتروموتورفن داراي دو دور است، دور تند و كند آن بترتيب حدود 1500 و 1000 دور در دقيقه است. تيپ هاي متعددي از الكتروموتورفن در كولرهاي آب هوايي مورد استفاده قرار مي گيرند كه تعدادي از آنها عبارتند از:

الف- الكتروموتور تيپ پروانه كه ساخت موتو- ژن ايران است و كپي شده از نوع وستينگهاوس مي باشد، در قدرتهاي 4/1 ، 3/1  ، 2/1  ، 4/3  شوند اسب بخار ساخته مي شود و داراي سه دسته سيم پيچ است.

ب- الكتروموتور تيپ المو كه ساخت ايتاليا است و داراي 4/3 ، 2/1  و 3/1 اسب بخار مي باشد. اين موتورها داراي چهار دسته سيم پيچ است دو دسته براي دور تند و دو دسته براي دور كند اجرا گرديده است در هر دور يك دسته سيم پيچ راه انداز و دسته ديگر اصلي همان دور را تشكيل مي دهد. اين موتورها به موتورهاي دو خازنه موسومند.

ج- الكتروموتور تيپ آ.ا.گ كه در دو سايز 3/1  و 2/1 اسب ساخته مي شود در اين موتورها يك دسته سيم پيچ كمكي و يك دسته دو لايي سيم پيچ اصلي وجود دارد.

به لحاظ فراواني الكتروموتور تيپ پروانه و با توجه به توليد اين نوع موتورها در ايران در اين مجموعه به تشريح آن خواهيم پرداخت.

الكتروموتورهاي با قدرت 3/1 اسب بخار براي كولرهاي 2500 و 3000 مورد استفاده قرار مي گيرد.

الكتروموتور هاي با قدرت 4/1 اسب بخار براي كولرهاي 4500 و 5000 استفاده مي شود.

الكتروموتورهاي با قدرت 4/1 اسب بخار براي كولرهاي آبي 6000 و 6500 به كار مي رود.

استاتور:

استاتور الكتروموتور نوع پروانه از سه قسمت مهم تشكيل گرديده است:

-         بدنه يا طوقه

-         هسته و سيم پيچي ( دور زياد، دور كم و راه انداز )

بدنه يا طوقه:

اين قسمت از استاتور از ورق فولادي تهيه گرديده و توسط دستگاه درز جوش بصورت استوانه كامل در آمده است قبل از جوش توسط پرس سوراخ هايي جهت تهويه روي آن تعبيه مي گردد و قبل از اينكه هسته و سيم بندي در آن قرار گيرد روي آن آزمايش هاي متعددي انجام مي گيرد.

بدنه ابتدا فسفاته، سپس لعاب كاري و سرانجام رنگ مي شود. موقعي كه استاتور روي پايه اش قرار مي گيرد حتماً بايستي قسمت بدون منفذ آن به سمت بالا باشد تا در مقابل ريزش آب و غيره محافظت گردد.

هسته:

هسته اين الكترو موتورها از ورق هاي دينامو «فولاد سيليس دار» كه روي آن شيارهاي مخصوص و متفاوتي تعبيه گرديده تشكيل شده است. قطر داخلي هسته 9/8 سانتيمتر و طول يا ضخامت محوري هسته براي موتورهاي 4/1 اسب 3/4سانتيمتر و براي موتورهاي 2/1 و 4/3 اسب 4/5 سانتيمتر است.

به لحاظ اينكه تعدادي از شيارها يك طبقه، تعدادي ديگر دو طبقه و بعضي از شيارها سه طبقه از سيم پيچ ها را در خود جاي مي دهند شكل اين شيارها از نظر عمق و پهنا متفاوت است.

سيم پيچي استاتور:

سيم پيچي استاتور الكتروموتور نوع پروانه برابر مشخصات جدول زير طراحي و اجرا مي گردد.

نوع الكتروموتور

قدرت اسب

دور در دقيقه

تعداد قطب

 

دور زياد

دور كم

دور زياد

دور كم

دور زياد

دور كم

104

4/1

12/1

1425

950

4

6

103

3/1

10/1

1425

950

4

6

102

2/1

6/1

1425

950

4

6

304

4/3

4/1

1425

950

4

6

 

سيم بندي دور زياد:

سيم پيچي استاتور از سه طبقه سيم بندي تشكيل يافته است طبقه زيرين با سيم بندي دور تند اجرا شده و شيار شروع و جهت پيچش سيم بندي آن مطابق شكل (10-2 ) مي باشد.

اين سيم بندي چهار گروه كلاف سه تايي را در برمي گيرد كه مشخصات يك گروه آن مطابق جدول شماره 2-2 و ديافراگم مربوط به سيم بندي دور زياد در شكل (11-2 ) رسم گرديده است. سر سيم مربوط به دور زياد با سيم افشان نمره 1 ( 1 ميليمتر مربع ) و با رنگ زرد خارج گرديده است . شيار شروع سيم بندي دورزياد مطابق شكل شياري مي باشد كه در هر دو جهت آن شيار شماره 4 كوچكترين شيار باشد.

سيم بندي دور كم:

طبقه مياني سيم پيچي مربوط به سيم بندي دور كم است كه شيار شروع آن، شيار شمار 1 است شكل (9-2) سيم بندي دور كم از شش گروه كلاف دو بوبينه تشكيل شده كه مشخصات يك گروه تشكيل شده كه مشخصات يك گروه آن در جدول 3-2 و دياگرام كامل سيم بندي آن در شكل (12-2 ) آمده است. سر مربوط به سيم بندي دوركم با سيم افشان نمره 1 ( 1 ميليمتر مربع ) قرمز رنگ خارج مي گردد. لازم به توضيح است كه بين سيم بندي دور زياد و دور كم بايستي حتماً عايق قرارداد تا عمر مفيد موتور افزايش يابد.

سيم بندي راه انداز :

طبقه رويي يا آخري سيم پيچي مربوط به سيم بندي راه انداز يا استارت است كه از دو گروه كلاف چهار بوبينه و دو گروه كلاف سه بوبينه تشكيل شده است.

سيم بندي استارت با گروه كلاف چهار بوبينه و از شيار شماره 6- شروع مي شود. (شكل 8-2 ) دياگرام سيم بندي راه انداز مطابق شكل (13-12) است. سر سيم بندي استارت با سيم افشان نمره 1 (1 ميليمتر مربع ) آبي رنگ خارج مي شود. در موتور 4/3 بخار افزايش گشتاور راه اندازي به منظور غلبه بر گشتاور مقاوم در كولرهاي 6000 و 6500 خازن راه انداز با سيم بندي استارت سري مي گردد و مجموعه سيم بندي راه انداز و خازن پس از راه اندازي الكتروموتور توسط كليد گريز از مركز كه روي روتور تعبيه گرديده، خارج مي گردد.

روتور:

روتور از ورق هاي دينامو يا فولاد سيليس دار تشكيل گرديده و روي ورق ها شيارهايي تعبيه شده كه آلومينيوم مذاب در آنها تزريق مي گردد و پره هاي خنك كننده در دو سر رينگ كه ميله هاي روتور را اتصال كوتاه مي كند توسط مواد مذاب آلومينومي ايجاد مي گردد. در روي هسته در قسمت مركزي سوراخ هايي جهت تهويه بهتر و سبك ترشدن روتور تعبيه مي شود.

محرك گردان يا گريز از مركز :

اين قسمت نقش عمده اي در راه اندازي و تنظيم دور موتور دارد. براساس نيروي گريز از مركز عمل مي نمايد و ضمن عمل خود سيم پيچ راه انداز را از مدار خارج مي كند. به هنگام سرويس كولر بايد فنر مربوط به محرك گردان را بازديد و از سلامت آن اطمينان حاصل نمود.

كليد گريز از مركز ( صفحه كنتاكت ):

اين كليد روي درپوش عقب الكتروموتور سوار مي شود و چهار سر دور زياد، دور كم، راه انداز و مشترك يا برق توسط فيش از زير به آن اتصال مي يابد.

قسمت رويي يا خارجي كليد محلي است كه مخصوص دور زياد كه با HI  ( مخفف HIGH ) و سيم دور كم به فيشي كه با علامت LO ( مخفف LOW ) و سيم برق و يا مشترك به فيش COM كه مخفف (COMMON ) است به آن اتصال مي يابد.

تنظيم فاصله بين پلاتين هاي آن از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. تيغه هاي متحرك مربوط به اين كليد بايستي تا حدي قابليت ارتجاعي داشته باشد.

درپوش يا قالپاق:

قالپاق يا درب الكتروموتور از آلومينيوم خشك تهيه مي گردد و وظيفه نگهداري قسمت هاي متحرك موتور به عهده آن است. كليد گريز از مركز روي درب يا براكت عقب توسط سه پيچ بسته مي شود. جهت محافظت درپوش ها در مقابل رطوبت و اثرات جوي روي آنها را يك لايه رنگ مي زنند.

بوش:

بوش هاي مورد استفاده در الكتروموتور طرح پروانه از استيل ساخته شده است و قسمت داخلي آنها (محل تكيه گاه محوري) از برنز مي باشد تا در مقابل بارهاي سبك و سنگين از استحكام كافي برخوردار باشد. سيستم روغن كاري بوش ها پرماويك بوده و بدين وسيله بوش ها به طور دائمي روغن كاري مي گردند. بوش ها در مركز درپوش ها مطابق استقرار مي يابند. روي بوش منفذي تعبيه گرديده كه نمد مخصوص آغشته به روغن داخل آن قرار مي گيرد.

خازن راه انداز :

موتورهاي 4/1   ، 3/1   و 2/1 اسب فاقد خازن راه انداز هستند اما موتور 4/3 اسب جهت افزايش گشتاور راه اندازي و غلبه بر نيروي مقاوم ناشي از گردش فن نياز به خازن راه انداز دارد. اين خازن از دو جوشن يا دو هادي كه بين آنها مواد عايقي شيميايي قرار دارد تشكيل مي شود. لازم به توضيح است كه خازن هاي استارت مورد استفاده در كولر 480-130 ميكروفاراد 110 ولت مي باشد. اين خازن ها براي مدت زمان راه اندازي بايستي در مدار باشد و بعد از راه اندازي از مدار توسط كليد گريز از مركز خارج گردد.و در صورت باقي ماندن در مدار بعد از مدت زمان راه اندازي، مواد عايقي آن تجزيه شده و خازن مي تركد اين خازن روي موتور نصب مي گردد و كلاهكي روي آن قرار مي گيرد.

خازن راه انداز به صورت سري با راه انداز در مدار قرار مي گيرد. به خازن راه انداز خازن خشك هم گفته مي شود.

محور موتور:

طول اين محور كه به قطر 7/12 ميليمتر است، در موتورهاي 3/1 تا 4/3 اسب يكسان بوده و در نتيجه يك نوعي پولي براي تمام آنها كافي مي باشد. اين محور از ميله فولادي كه قابليت كشش، خمش و برش آن بالا است درست مي شود قدرت لازم براي گردش فن از طريق اين محور به پولي كوچك و از آنجا به تسمه و سپس به پولي بزرگ و نهايتاً به فن منتقل مي گردد و نقش عمده اي در انتقال قدرت دارد لذا هر گونه لگني در آن موجب اشكال خواهد شد و بوش ها و يا تاقان هاي كولر را از بين خواهد برد . محور باعث از بين بردن نوسانات گذرا هم مي گردد بدين ترتيب تحمل بارو عمر مفيد موتور زيادتر شده و حركت آرامي خواهد داشت.

پيچ ها:

براي بستن قالپاق ها و استاتور از پيچ هاي مخصوصي استفاده مي گردد، در بستن مهره ها روي اين پيچ ها بايستي نهايت دقت مبذول گردد لذا شل و سفت بستن آن سبب عدم بالانس روتور در داخل استاتور گرديده و فاصله هوايي بين روتور و استاتور از حالت يكنواختي خارج مي شود لذا موتور در زمان راه اندازي دير به حركت در مي آيد يا اصلاً حركت نمي كند.

2-    پمپ آب ( واتر پمپ ):

كار پمپ آب پمپاژ آب از تشتك پاييني كولر به سه راهه آب است و مي تواند به راحتي آب را به ارتفاع دو متري برساند. پمپ آب از قسمت هاي زير تشكيل يافته است:

1-    استاتور

2-     روتور

3-    محور

4-    درپوش ها

5-    بوش ها

6-    پايه و متعلقات آن

استاتور:

ساختمان استاتور الكتروپمپ از هسته و سيم پيچي تشكيل مي گردد.

هسته:

هسته استاتور از ورق هاي آهن سيليس دار تشكيل گرديده كه ضخامت ورق ها ي آن حدود 5% ميليمتر مي باشد. شيارهايي جهت قرار گرفتن هاديها روي ورق ها تعبيه گرديده است. در يك طرف هر شيار حلقه مسي اتصال كوتاه مشاهده مي شود. حلقه هاي اتصال كوتاه نقش مؤثري در راه اندازي و كار واتر پمپ دارد.

سيم پيچي:

سيم پيچي بعضي از واتر پمپ ها به صورت دو بوبينه ( بالشتكي ) اجرا شده و طوري بوبين ها به هم اتصال مي يابند كه سيم بندي دو قطب را ايجاد كند. بعضي از سيم ها به طور تك بوبينه روي قرقره تعبيه مي گردد.

روتور:

هسته روتور و اترپمپ از ورق هاي آهن سيليس دار تشكيل شده و شيارهايي به منظور قرار گرفتن ميله ها يا هادي روتور روي آن ايجاد مي كنند. براي افزايش گشتاور واترپمپ شيارها مورب انتخاب مي شوند. مواد مذاب در داخل شيارها تزريق شده و يك سيم پيچي كه سيم هاي آن به صورت ميله اي است تشكيل مي گردد.

محور:

از ميله فولادي تشكيل گرديده ونقش مهمي در پمپاژ آب دارد . در سرويس و نگهداري بايستي دقت شود تا كوچكترين تنشي بر آن وارد نشود چون حالت لنگي به خود گرفته و علاوه بر خراب كردن و لقي و سائيدگي بوش ها سبب كاهش راندمان شده و از ارتفاع مفيدي كه آب را پمپاژ مي كند كاسته مي شود.

درپوش يا قالپاق:

درپوش ها نقش مهمي در بالانس نگه داشتن روتور، نگهداري هسته سيم پيچي شده و محافظت قسمت هاي داخلي موتور دارد.

بوش:

بوش واتر پمپ در درپوش ها قرار مي گيرد و پيرامون بوش نمد آغشته به روغن قرار دارد اما چون موتور به صورت عمودي قرار مي گيرد روغن ها سرازير شده و بعد از مدتي بوش ها خشك كار مي كنند. البته زير درپوش پاييني واترپمپ يك واشر لاستيكي قرار دارد كه از نزول روغن جلوگيري مي نمايد. براي بالا بردن عمر مفيد واترپمپ بايستي ساليانه آن را سرويس و روغن كاري نمود.

هنگام باز كردن درپوش ها بايستي دقت شود كه بوش ها همراه با محور از جاي خود خارج نشود براي اين كار رسوبات روي محور را به دقت تراشيده و سپس محور را از داخل درپوش و بوش به آرامي خارج مي نمايند.

پايه پمپ و متعلقات آن:

پايه پمپ از سه قسمت تشكيل گرديده است كه عبارتند از:

-         پايه اصلي، پمپ آب روي آن قرار مي گيرد.

-         پروانه چهار پر يا سه پر، كه نقش توربين را داشته و در پمپاژ آب نقش مؤثري دارد.

-     كفي پايه پمپ، در زير پايه نصب مي گردد و در پمپاژ آب نقش بسزايي دارد و در صورت نبودن آن بهره پمپاژ پمپ خيلي كم و امكان اينكه آب به سه راهه آب نرسد وجود دارد.

-         چپقي پايه پمپ، ارتباط بين شلنگ بزرگي كه آب را به سه راهه تشتك سقف مي برد و پايه پمپ برقرار مي سازد.

-     كلاهك پمپ، از نفوذ آب به داخل پمپ جلوگيري مي نمايد البته بايستي پمپ آب را در جايي قرار داد كه آب از طريق پوشال و ناودان ها به آن نريزد.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است زیرا به سرعت از گرمای

محیط می‌کاهد. برخلاف کولرهای آبی ، رطوبت را افزایش نمی دهد. ازاین جهت برای محیط های

شرجی بسیار مناسب است. کولرهای گازی معمولا در دو مدل ساخته می شوند:

 • کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای 
 • کولرهای دو تکه ( اسپلیت )
کولرهای یک تکه دیواری ، یا پشت پنجره‌ای ، خیلی متداول و مورد توجه می ‌باشند و به آسانی در

داخل قاب پنجره نصب می‌شود. 

ساختمان کولرهای گازی 

کولر گازی نیز همانند بسیاری از لوازم خانگی خصوصا یخچال فریزر از دو قسمت اصلی تشکیل

شده است که عبارتند از :

 • قسمت الکتریکی : 

قسمت الکتریکی خود شامل قسمت‌هایی چون دوشاخه و سیم‌های رابط ، کمپرسور ، خازن ، رله

بار زیاد (اورلود) رله راه انداز ترموستات ، کلید چند وضعیتی ( کلید فن ) ، کلید اصلی کولر و

کنترل از راه دور ( در کولرهای دو تکه ) می باشد.

درکولرهای گازی از یک خازن و در بعضی از کولرها از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه

اندازی کمپرسور استفاده می شود. شکل متداول بکارگیری خازن ، به این صورت است که یک

خازن برای راه اندازی موتورفن (پروانه) و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده

قرار می‌گیرد ظرفیت این خازنها در کولرهای مختلف متفاوت است.

كولر اسپيلت

 • قسمت مکانیکی : 

اجزای مکانیکی کولر گازی با اندکی تفاوت ، درست مثل قطعات مکانیکی یخچال می‌باشد از آن

جمله می‌توان به قطعاتی مانند کمپرسور کندانسور (رادیاتور) ، اواپراتور ،  ( درایر ) ،

پروانه اواپراتور ، لوله مویین ( کاپیلاری ) ، سینی زیر کولر ، خروجی هوا اشاره کرد. 

در کمپرسور کولرهای گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده است. نوعی از این کمپرسورها از

پیستون و میل لنگ طراحی نموده‌اند. اما نوع دیگری از کمپرسورها فاقد میل لنگ و پیستون بوده و

روتور در حال چرخش (به واسطه فرم خاص) گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله

رفت می‌سازد این نوع کمپرسورها را کمپرسورهای دورانی می‌نامند. در کولرهای گازی از دو

پروانه استفاده می‌شود که عموما بر روی یک محور اصلی سوار شده‌اند. یکی از پروانه‌ها هوا را

از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن کندانسور ، گرما به محیط خارجی منزل یا محل کار می‌راند،

پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش

آن به اواپراتور ، سرما را به محیط وارد می‌سازد. 


در کولرهای دو تکه ، کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام یونیت خارجی تعبیه شده‌اند. این واحد

در خارج از ساختمان نصب می‌شود. واحد تبخیر یا اواپراتور و شیر انبساط نیز در یک واحد بنام

یونیت داخلی تعبیه شده‌اند. کولرهای دو تکه عموما دارای دستگاه کنترل از راه دور می‌باشند. هوا

در جهت ورود به محیط منزل یا محل کار از دریچه مخصوصی که به خروجی هوا معروف است می

گذرد. به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و موارد مشابه به داخل محیط منزل یا محل کار ،

پشت خروجی هوا سیمی یا اسفنجی تعبیه می شود. 


گاهی ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده اواپراتور و یا قسمتی از

لوله برگشتی برفک یا یخها ذوب شوند و در نتیجه آب از جدارهای کولر سر ریز کند. برای

پیشگیری از این مشکل ترتیبی اتخاذ شده است که در صورت بروز حالت فوق ، آب به خارج از

کولر هدایت شود. این وظیفه بر عهده سینی زیر کولر است. در گوشه‌ای از سینی ، لوله مخصوصی

تعبیه شده که این آبها از آن خارج می‌شود. برای جلوگیری از ریزش آب ، عموما به لوله مذکور

شیلنگی متصل می‌شود و با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط

جلوگیری می‌شود. 


چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرما ساز مانند کولر ، یخچال ، آب سرد کن و ...

مشابه است ، در کولر گازی ، همانند یخچال ، از تبدیل گاز به مایع بوسیله افزایش فشار و در نتیجه

تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود. برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک

نمودن محیط) استفاده می‌کنند. تنها تفاوت را می‌توان در خنک کردن کندانسور ( رادیاتور ) دانست

که در کولر گازی بوسیله هوای دمیده شده بر روی آن گرمای لازم گرفته می‌شود. در حالی که در

یخچال برای داشتن هوای خنک از دمیدن هوا بر روی اواپراتور استفاده می‌گردد.

اسپلیت داکت

مکانیزم کار این دستگاه مشابه کولر های گازی می باشد. اما مزایایی که به همراه دارد باعث شده

است تا گزینه اول مهندسینی باشند که می خواهند از سیستم های اسپلیت استفاده کنند.

شکل یونیت داخلی این سیستم به گونه ای است که می تواند در سقف کاذب قرار گیرد. این موضوع

از آنجا اهمیت می یابد که امروزه هر متر و فضای واحد مسکونی دارای ارزش بالایی بوده و

استفاده غیر لازم از این فضا جز یک ضرر اقتصادی عظیم چیز دیگری نمی باشد.

با استفاده از این سیستم و تعبیه آن در سقف کاذب، قابلیت کانال کشی و تعبیه دریچه های خروجی

به تعداد لازم امکان پذیر می باشد. به عنوان مثال می توان یونیت داخلی این دستگاه را در سقف

کاذب قسمت وروی آپارتمان نصب کرد و سپس برای انتقال جر یان هوا به طرف اتاق خواب ها و

همینطور سالن پذیرایی، می توان از کانال کشی استفاده کرد.

توجه به این نکته ضروری است که در صورت بروز هر گونه مشکل در امر گرمایش آب و در

نتیجه عدم تامین گرمایش واحد، می توان از جریان هیت پمپ سیستم استفاده کرد و گرمای لازم را

تامین کرد.

تعمیر و نگهداری آسان نیز از مزایای خاص این دستگاه می باشد.

لازم به ذكر است كه بازده بالای سرمائی و بطور مجزا استفاده کردن هر سیستم در هر واحد نیز، از

دیگر محاسن این سیستم بوده که در گروه سیستم های اسپلیت مشترک می باشد.

امکان نصب کویل آب گرم امتیاز ویژه و منحصر به فرد این نوع اسپلیت (کولر گازی) می باشد.

زیرا در انواع دیگر اسپلیت برای گرمایش تنها می توان از جریان برق استفاده کرد.( در این حالت

سیکل تبرید برعکس شده و این بار تبادل حرارت ایجاده شده منجر به گرمایش می گردد :

 (Heat pump ) ولی در اینگونه اسپلیت علاوه بر اینکه می توان از آن جریان برای

گرمایش

استفاده کرد، می توان با اضافه کردن یک کوئل اب گرم و جریان آب گرم در آن (آبگرم موتورخانه

و یا پکیج آب گرم) گرمایش را در زمستان بدون هزینه برق اضافی تامین کرد و نیازی به استفاده

از شوفاژ و لوله کشی مربوط به آن نیست.

انواع مختلف شامل مدلهای سرما زا، سرما زائی با پمپ الكتریكی، مشعل گازی و پمپ گرمایی با كویل

های خنك كننده است.

مبدل گرمایی این دستگاه یك محفظه بزرگ مكش دارد كه توانایی هوای ورودی را در تنظیم سریع با

درجه حرارت محیط داخل افزایش می دهد. خروجی یك جریان هوای یكنواخت و جامع است كه

Dead zone را حذف می كند و عملكرد گرما زایی و سرما زایی را در حالی انجام می دهد كه تیغه

های ذوزنقه ای، هوا را به طور مورب می برند تا مقاومت هوا را كاهش دهند، و این باعث كاهش صدا

و افزایش بهره وری می شود. برای نگهداری آسان تر، دستگاه یك فیلتر هوای قابل شستشوی كربن و

آنتی باكتری دارد.
 
پرسش هايي در باره خريد كولر گازي
سوال اول:كدام برند(مارك)را بخريم؟
پاسخ اين سوال كمي دشوار است زيرا در كيفيت حرف اول را اجنرال ودر خدمات حرف اول را ال جي ميزند ،حال انتخاب با شماست.

كولر اسپيلت

کارکرد ریموت کنترل کولرهای گازی آکیا AUKIA

كولرهاي گازي AUKIA ساخت شركت AUX ميباشد .همانطور كه شما در تصوير مشاهده ميفرمائيد

ريموت كنترل كولرهاي آكيا داراي شش دكمه مي باشد.1_ دكمه POWER كه به رنگ قرمز مي باشد و براي خاموش و روشن كردن كولر بكار مي رود2_ دكمه MODE  كه براي تغيير حالت كاركرد كولر (سرمايش،گرمايش،فن،رطوبت گيري زياد)۳ـ دكمه FAN براي تغيير دور فن مي باشد.۴ـ دكمه SWINNG براي متحرك كردن دمپر و يا ثابت كردن آن مي باشد.۵ ـ دكمه هاي + -  جهت بالا و پائين بردن دما (ترموستات).

كولر اسپيلت

سرویس کندانسور کولرهای گازی اسپیلت

کندانسور کولر گازی از نوع هوائی می باشد که به وسیله فن خنک می شود و با جابجائی هوا تبادل حرارتی سریعتر انجام می شود.هنگامی که کندانسور کولر سرویس نشود تبادل حرارتی انجام نشده و کمپرسور دستگاه صدمه می بیند ،در مواردي نيز منجر به سوختن كمپرسور و متحمل شدن مخارج زيادي مي شود.نظافت كندانسور معمولا در سال يكبار و آنهم اوا فصل گرما انجام مي شود.قابل ذكر است اينكار حتما توسط سرويسكار مجاز انجام شود زيرا امكان صدمه ديدن برد الكترونيك ،موتور فن كندانسور و در نتيجه اتصالي كولر گازي مي شود.در ضمن پره هاي آلومينيموي كندانسور ممكن است حالت خود را از دست بدهد و عملكرد دستگاه را دچار اختلال كند. اكثر مردم نگران مصرف برق كولرهاي گازي مي باشند

اما لازم بذكر است :تميز بودن كندانسور كولر گازي به لحاظ عبور جريان هوا تا ميزان زيادي از جريان برق مصرفي كولر مي كاهد.

كولر اسپيلت

کارکرد ریموت کنترل کولرهای گازی جنرال

بدلیل فرارسیدن فصل سرما و نیاز هموطنان به گرمایش کولرهای گازی و تماسهای مکرر مبنی بر آموزش کارکرد ریموت کنترل کولرهای گازی برآن شدیم تا درباره این دستگاه ساده توضیحاتی بدهیم:
بدلیل فرارسیدن فصل سرما و نیاز هموطنان به گرمایش کولرهای گازی و تماسهای مکرر مبنی بر آموزش کارکرد ریموت کنترل کولرهای گازی برآن شدیم تا درباره این دستگاه ساده توضیحاتی بدهیم:

 ۱ـ جهت خاموش و روشن کردن کولر از دکمه ON-OFF استفاده می نمائیم.
۲ـ جهت تغییر حالت سرمایش ،گرمایش یا فن از دکمه MODE استفاده می نمائیم
۳ـ جهت تعیین دما از دکمه SET TEMPERATURE استفاده می نمائیم.
۴ـ  جهت تغيير دور فن پنل داخلي از دكمه FAN SPEED استفاده می نمائیم.
۵ ـ جهت تنظیم دمپر (دریچه) پنل داخلی از دکمه SWING استفاده می نمائیم.
كولر اسپيلت

 
 
ظرفیت Btu\h 9000 12000 18000 24000 30000
جریان کلی دستگاه(در حال کار)

A

۴.۵

۶.۲

۹.۸

۱۲.۳

۱۵.۵

جریان کلی دستگاه(در استارت)

A

۲۱

۳۵

۵۰

۶۱

۸۰

فیوز مناسب برای دستگاه

A

۱۰

۲۰

۲۰

۳۰

۳۰

سایز کابل تغذیه برق mm2

3x۲/۵

۳x۲/۵

۳x۳

۳x۴

۳x۴

سایز کابل ارتباطی mm2

۳x۲/۵

۳x۲/۵

۳x۳

۳x۴

۴x۱/۵

 

کولرهای گازی ایرانی iranian cooler

شما هنگامی که به بازار کولرهای گازی وارد میشوید انواع مارکهای خارجی را می بینید اما نشانی از مارکهای ایرانی نیست !
آیا صنعت کولر گازی آنقدر پیشرفته است که ما نمی توانیم تولید کنیم!؟
آیا کولر های خارجی ارزانتر از کولرهای ایرانی تمام میشود؟
آیا مردم  ما به جنسهای خارجی علاقه دارند به همین خاطر کولر گازی تولید نمی کنیم؟
آیا بدلیل مصرف زیاد برق تولید نمی کنیم؟
 
همه این سوالها جواب مفصلی دارد.

به شما سه عدد مارک کولر گازی ایرانی را معرفی میکنم  و این نکته را به شما متذکر شوم که
کولرهای ایرانی نیز از کیفیت خوب و قیمت مناسبتری برخوردار هستند .
پس : ایرانی، ایرانی بخر
 
۱ـ کولر گازی آمیکو
۲ـ کولر گازی ایران
۳ـ کولر گازی بوتانارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
 
فریون407(Refrigerant 407c)
این مبرد نیز از گروه گازهای غیر مخرب و بی خطر برای لایه ازن می باشد.ODP آن صفر است و ترکیبی از سه گاز( R134a(%52 و(25% )R125 و (23%)R32 با فشار ی شبیه به R22 است.فشار عملیاتی آن در مقایسه با ماده سرمازای R22 در حدود ده درصد بیشتر است.روغنهای سازگار با مبرد از نوع معدنی ،
الکل بنزن و پلی استر می باشد.
در صورتی که سیستمی با مبرد R22 کار میکند بخواهید با ماده سرمازا R407C جایگزین کنید بخاطر سازگاری نداشتن با یکدیگر و لزوم تعویض و تغییر برخی از اجزاء سیستم و نیز لزوم تعویض روغن کمپرسور زمان بر و از لحاظ فنی مشکل ساز خواهد بود.
مشکل عمده ای که وجود دارد باقی ماندن مقداری از روغن قبلی در شکافها وبین قطعات ریز و درونی سیستم که با تخلیه و وکیوم نیز خارج نمی شوند،می باشد و در آینده منجر به بروز عیب در سیستم و کاهش کارائی و سرما سازی می گردد.
عيب يابي يخجال
در سیستم نوفراست ( بدون برفک) برفک وجود ندارد.در این سیستم اواپراتور دارای یک فن است و با این فن هوای سرد داخلی به گردش در می آید.هوا توسط فن در اطراف اواپراتور به گردش در آمده ،سرد شده و مقداری از رطوبت موجود در آن یخ زده و به اواپراتور می چسبد.سپس این هوای خشک و سرد داخل کابین شده و مواد غذائی را سرد می کند و اگر رطوبت یا برفک روی مواد غذائی باشد به خود می گیرد و بسته های غذا هم خوش منظر شده و نیز برداشتن و جابجائی آنها آسانتر است .
برای جلوگیری از گرفتن (مسدود)پره های اواپراتور و عبور آسان هوا و از بین بردن برفکها،برفکهای اواپراتور
را معمولا" به وسیله هیتر که در کنار و در بین لوله های اواپراتور کار گذاشته شده ،آب می کنند.
برای انتقال آب برفکها از داخل یخچال،در زیر اواپراتور یک سینی قرار می دهند .در برخی از سیستمها در زیر این سینی،ناودان قرار داده و آب برفکها از این راه یا سینی یا لوله به درون ظرفی که بر روی کمپرسور (برای خنک شدن ) یا کنار کندانسور قرار دارد،می ریزد.چون امکان مسدود شده ناودان،لوله و یا سینی(بعلت یخ زدگی)وجود دارد،برای گرم کردن آنها و ذوب برفکها از هیتر استفاده شده است.
گرمای کمپرسور و کندانسور بعلاوه گرمای مقاومت الکتریکی سیستم در زمان روشن بودن دستگاه اب را ایجاد می کند.قطعات تشکیل دهنده سیستم نوفراست عبارتند از :
تایمر،ترمودیسک،فیوز،هیتر،اواپراتور،هیتر زیر سینی،فن اواپراتور و فن کندانسور.
سیکل کارکرد یخساز

عيب يابي يخجال
                                                   بایان


ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

اهم متر

یافتن وتعیین مشکلات الکتریکی سیستم های  تهویه مطبوع  بدون استفاده ازVOM(ولت- اهرم

متر)برای یک تکنسین تقریبا غیر ممکن است.تنوع کار این وسیله ,برای یک تکنسین ارزش

بسیاری داردومی توان از آن برای آزمایش ولتاژ,مشخص کردن مدار های الکتریکی,تعقیب کردن

سیم ها وکنترل مشکلات برقی به وجود آمده در هر محلی استفاده نمود.در صورت کسب تبحر کافی

دراستفاده از این وسیله,هر کس می تواندراه حل مشکلات برقی رابه سرعت پیدا کند.حتا اگرنتوان

راه حل ها رایافت,حداقل می توان خود مشکل را تعیین کرد.اگر چه افراد معمولی نیازی به

استفاده مدام از این وسیله ندارند, ولی از آنجا که ولت- اهم متر وسیله ای کوچک ودم دستی است


 ,یادگیری استفاده آن برای همه مفید است.اولین قدم برای یادگیری,درک برخی از مفاهیم وتعریفات

است.ولتاژ,که با علامت V نشان داده می شود,همان فشارالکتریکی است که توسط یک منبع

تغذیه ایجاد میشود.این منبع ممکن است باتری چراغ قوه یا برق شهری باشد.به عنوان مقایسه اگر

لوله آب را در نظر بگیریم ,ولتاژمعادل فشاری است که آب را به درون لوله می راند.با علامت

Ωمقیا سی برای سنجش مقاومت الکتریکی است که اهم متر آن را با دقت می خواند. با مراجعه

مجدد به مثال لوله آب,مقاومت الکتریکی با قطرلوله قابل مقایسه است.هر چه قطرکوچک تر

باشد,مقاومت بیشتر بوده  ومقدار آبی که از لوله می تواند عبور کند(یا همان جریان الکتریکی

که از سیم می تواندعبورکند)کمترخواهدبود.

اهم متر برای آزمایش ولتاژ,مشخص کردن مدارهای الکتریکی,تعقیب کردن سیم ها وکنترل

مشکلات برقی به وجود آمده ودر هر محلی استفاده می شود.

خرید یک ولت/ اهم متر

یک اهم متر حرفه ای معمولا گران است.ولی یک اهم متر معمولی که بتوان نیازهای افراد غیر

حرفه ای را برطرف کند,چندان قیمت بالایی نخواهد داشت.مدل های بسیار ارزان قیمتی هم وجود

دارد که مدارات محافظ نداشته ودر نتیجه ممکن است در صورت وجود ولتاژهنگام چک کردن عدم

قطعی سیم یا مقاومت مدار,بسوزد.

مدل های آنالوگ ودیجیتال

صرف نظراز قیمت وکیفیت,ولت/ اهم متر به دو نوع اساسی آنالوگ ودیجیتال تقسیم بندی

می شود.نوع انالوگ آن دارای یک صفحه مدرج است که مجموعه ای از مقیاس ها رابااندازه های

مختلف درپشت یک صفحه نشان می دهد.این نوع ولت/اهم متر مترها معایبی دارد.اول اینکه برای

درست خواندن ولتاژیا مقایسه باید مقایس درست را انتخاب کردوسویچ تعیین کننده ی محدود باید قبل

از اندازه گیری به روی ولتاژ یا مقاومت تقریبی چرخانده شود.همچنین در صورتی که زاویه نگاه بر

روی صفحه مدرج به صورت مایل باشد,عددخوانده شده دارای دقت کافی نخواهد بودواز طرف دیگر

 اعداد روی صفحه مدرج ریزوناخوانا می باشدواین خود موجب به خطا شده یا عمل خواندن را

دشوار کند. به طور کلی ,تمام ابزارهای سنجش آنا لوگ از دیجیتال ارزان تر هستندودر عوض

کارکردن با آن ها نیز مشکل تر است.اگر چه هنوز هم ولت/اهم مترهای آنا لوگ بسیار دقیق

وگران قیمت برای کارهای حرفه ای وجود دارد,ولی بیشتر متخصصین نوع دیجیتال آن را ترجیح

می دهند.ولت/اهم مترهای دیجیتالی دارای ویژگی هاوقیمت های متفاوتی هستند.انواع ارزان قیمت

دیجیتالی,مانند نوع آنالوگ آن دارای یک سوییچ انتخاب محدوده می باشند که در نتیجه قبل از اندازه

گیری ,باید محدوده ی تقریبی ولتاژرادانست.مدل های گران قیمت تر,تعیین محدوده را به طور

خودکار انجام می دهند.درولت/ اهم مترهایی که تعیین  محدوده به طور خودکار انجام می

دهد,باقراردادن پروب ها بر روی دو نقطه,ولتاژیا مقاومت به سرعت ارایه می شود.

تست پیوستگی صوتی برای کلید ,اگرنوک پرآب ها بر روی ترمینال های کلید بوده وکلید در حالت

خاموشی باشد,دستگاه نبایدصدادهد.برعکس اگر کلید در حالت روشن قرارداده شود,صدای دستگاه

باید شنیده شود.اگر دو حالت فوق هیچ صداشنیده نشودویادر هردو حالت صداشنیده شود, کلیدخراب

است.

ویژگی ها

زمان قرائت ولت مترهای دیجبتال ارزان قیمت ,طولانی تر است.از طرف دیگر مدل های ارزان

قیمت در آب وهوای سرد خوب کار نمی کنند.یکی دیگر از مشکلات این مدل ها,نداشتن ویژگی چک

کردن "خازن" می باشد.ولت/ اهم مترهای آنالوگ,حتا ارزان قیمت ترین آنها,بسته به نوع طراحی

می تواند قابلیت چک کردن خازن راداشته باشد.بدنه ولت/ اهم سنج ها بایداز جنس پلاستیک

محکمی باشد,زیرا امکان افتادن آن ها هنگام استفاده بسیارزیاد است.همیشه هنگا م خرید نوع

دیجیتالی,دستگاه را ازجعبه خارج کرده وبا انداختن باتری ,عملکردآن راکنترل کنید.باانجام این

کارمی توان سرعت قرائت در دستگاه را تعیین کرد.هنگام خرید ,پروب های دستگاه رانیز کنترل

کنید.بعضی پروب های ارزان قیمت ,آنقدرکوچک ونازک هستندکه اندازه گیری ولتاژبالامانندبرق

شهری,عملل غیرممکن است.پروب ها وهمچنین ملحقات,آن هارا می توان به طورجداگانه

خریدولی مشخصات ان ها همیشه استاندارد نیست.راحت ترین نوع پروب,گیره های سوسماری

عایق بندی شده است که کارکردن با آنها حتابا یک دست نیزامکان پذیراست.اگرپروب هاوملحقات

آن را به طور جداگانه تهیه می کنید ,دقت کنیدکه فیش آنها به مادگی دستگاه جور باشد.ولت/اهم

مترهای کیفیت بالادارای ویژگی پیوستگی صوتی دردرون خود می باشد.سیستم پیوستگی صوتی

موجب می شود در صورت کامل بودن مدار,از دستگاه صدایی خارج شود که در برخی موارد کمک

زیادی می کند.انواع تست های پیوستگی صوتی بعدا شرح داده خواهند شد.درآخراین که موقع

خریداز انواع ولت/ اهم متر,چه دیجیتال وچه آنالوگ ,چه ارزان وچه گران قیمت ,مطمئن شوید که

دستگاه دارای یک مدارتوکار محافظت کننده در برابر ولتاژدر حالت اندازه گیری مقاومت می

باشد.بدون این مدار,درصورت قرار گرفتن تصادفی دستگاه برروی حالت اندازه گیری مقاومت با

پیوستگی مدار وقراردادن پروب ها برروی مداری که ولتاژدر آن وجوددارد,باعث سوختن دستگاه

خواهد شد,مگر این که دستگاه دارای فیوز باشد.

تست پیوستگی صوتی,تعقیب یک سیم ,با افزایش طول یکی از پراب ها بااستفاده از سیم اضافی,می

توان یک سیم مجزا را که بین دو نقطه ی فاصله دار کشیده شده است از لحاظ عدم وجود قطحی

تست کند.

تست ها یپیوستگی صوتی

تست ها یپیوستگی به این صورت است که یک مسیر کم مقاومت از نوک یکی ازپروب ها تابخشی

که توسط نوک پروب دیگر درحال آزمایش شدن است ,کنترل می شود,اگر مسیرپیوسته باشد,مانند

رشته ی داخل یک مدار ,بوق دستگاه به صداخواهد آمد.برای آزمایش سالم بودن یک لامپ,نوک

یکی از پروب ها را روی بدنه ی پیچ دار لامپ ونوک پروب دیگر را در نقطه ی مرکزی لامپ

قراردهید,در صورت سالم بودن لامپ,دستگاه بوق خواهد زد.باهمین روش می توان المنت یک

آبگرمکن برقی را نیز آزمایش کرد.برای این کار با قطع برق ابگرمکن,سیم هایی که به ترمینال دو

پیچ المنت متصل شده است راخارج کنید.سپس نوک پروب ها را روی هر یک از ترمینال قراردهید

واگر المنت سالم باشد,صدای بوق شنیده خواهد شد.سپس نوک یکی از پروب ها را بر روی ترمینال

المنت ونوک دیگر آن را برروی بدنه ی آبگرمکن قرار دهید,در این حالت نباید صدای بوق شنیده

شود (به صدای در آمدن بوق نشانه ی وجوداتصالی بین المنت و بدنه است ).گذراندن این تست ها

نشان دهنده سالم بودن المنت ها می باشد.

 

تست ولتاژِ  DCباتری خودرو, اگرقطب های باتری با قطب های ولت/ اهم متر تطبیق نداشته

باشند,در دستگاه آنالوگ عقربه در جهت مخالف حرکت کرده ودر دستگاه دیجیتال عدد منفی نشان

داده خواهد شد.

تست یک کلید ساده با دو ترمینال

کلیدهای ساده دیواری وکلیدهای فشاری را می توان با قرار دادن پروب ها بر روی دو ترمینال

کلیدوباز وبسته کردن کلیدآزمایش کرد.تمام سیم ها در موقع ازمایش باید قطع باشند زیرا الکترون

هایی که از مسیر دیگری عبور می کنند ممکن است در عدد  خوانده شده خطاایجاد کند.

تعقیب سیم ها

ویژگی پیوستگی صوتی را می توان برای تعقیب سیم ها به کار برد.فرض می کنیم می خواهیم

بدانیم کدام سیم ها در جعبه تقسیم, یک پریز مشخص را تغذیه می کنند.برای این کار در جعبه تقسیم

سردو سیم را که حدس می زنیم به که آن پریز را تغذ یه کرده با شند به هم وصل کرده وسپس نوک

پروب ها در پریز به دوسر سیم ها متصل می کنیم.اگر صدای بوق شنیده شود,معلوم     می شود که

بوق درست می باشند.برای اطمینان از صحت آزمایش ,دو سروصل شده ی سیم ها را از هم باز

کرده و دوباره دو سر سیم در پریز راآزمایش می کنیم.در این حالت صدای بوق نباید شنیده

شود(دقت کنیدکه در این آزمایش حتمابوق راقطع کنید)گاهی اوقات لازم است که یک سیم مجزا را

ازمایش کنید.مثلا می خواهیم ببینیم سیم قرمز رنگی که در پریز وجوددارد,همان سیم قرمز رنگی

است که در ده ها متر آن طرف تر در جعبه تقسیم وجودداردیاخیر.برای این کار با بستن یک سیم

اضافی به نوک یکی ازپروب ها و همچنین به سر سیم مورد نظر در جعبه ی تقسیم ,می توان این

مساله را بررسی کرد.اگراز یکسان بودن سیم مطمئن باشید ,عدم شنیدن صدای بوق به معنی وجود

قعطی در مسیر سیم می باشد.گاهی وقت ها ممکن است ورود یک میخ یا پیچ در سیم درون دیوار

قطع شدن آن شده باشد .در این مواقع اگر مسیر سیم در دیوار مشخص باشد,بااتصال نوک یکی از

پروب هابر روی میخ یا پیچ روی مسیر سیم واتصال نوک پروب دیگردر پریز یا جعبه تقسیم      

می توان این مساله را نیز بررسی کرد.البته این احتمال وجود دارد که نوک میخ یا پیچ سیم اتصال

نداشته باشد ودر نتیجه صدای بوق شنیده نشود.

تست های مقاومت

یکی دیگراز کاربردهای مهم ولت/ اهم متر,اندازه گیری مقاومت واقعی دستگاه های ا لکتریکی

است.مقاومت الکتریکی به کاهش سرعت یا توقف جریان الکترون ها مربوط می شود.آهسته شدن

جریان الکترون ها همان پدیده ای است که موجب تولید حرارت در لوازم خانگی یا بخاری های

برقی می شود.مقاومت المنت های اب گرم کنی که قبلااز نظرپیوستگی مداربررسی شدند.موجب

تولید گرماوانتقال آن به آب می شود.سیستم تست مقاومت بسیار شبیه سیستم تست پیوستگی است

با این مقاومت که دستگاه دارای شبکه های کا لیبره شده ی بسیاری است که مقداردقیق جریان

الکترون رااندازه گیری می کنند.بااستفاده از اهم متر می توان مقدار دقیق جریان الکترون

هارااندازه گیری می کنند.با استفاده از اهم متر می توان مقداردقیق مقاومت المنت های یک آب گرم

کن برقی یا هر وسیله برقی دیگر راتعیین کرد.قرار دادن نوک پروب ها بر روی پیچ های ترمینال

المنت های  آب گرمکن (البته برق وسیم های ورودی وخروجی برق باید قطع باشند)مقاومت آن ها

را نشان خواهدداد.اگردستگاه دارای سیستم تعیین محدوده ی خودگارباشد,مقدارمقاومت به سرعت

به دست خواهد آمدودر غیراین صورت بایدبرای خواندن دقیق مقاومت مقیاس ها را تغییرداد.گاهی

اوقات تولید کننده مقدارمقاومتی که محصول قبل از خرابی باید داشته باشد رااعلام می کند. به

عنوان مثال,سیم پیچ های یک پمپ شناورقبل از خرابی,بایدحداکثرمقدارمقاومت ممکن بین سیم پیچ

به بد نه موتوررادارا باشد. این مقدارباعنوان بی نهایت معرفی می شود که به این معنی است که

در برابر جریان الکترون هایی که موجب راه افتادن موتور می شوند به سمت بدنه ی موتور

مقاومت بی نهایت زیادی وجوددارد.گاهی اوقات,جریان الکتریکی ناشی از صاعقه می تواند موجب

شکست مقاومت بین سیم پیچ هاوبدنه موتورشودودر نتیجه پمپ خراب می شود.

اگرمقاومت بین بدنه ی پمپ وسیم هاکمتراز 5000 اهم باشد,پمپ خراب شده

است.ترانسفورماتورهایی مانند ترانس مربوط به درب بازکن الکتریکی که جریان 220ولت

رابه24ولت تبدیل می کنندرا نیز می توان با اندازه گیری مقدارمقاومت تست کرد .برای این کار

بعداز قطع جریان برق ترانسفورماتور,پروب ها رایک بار در دو سرورودی ان وبار دیگر در دو

سرخروجی آن قرار دهید,در این حالات دستگاه هر مقدار مقاومتی راکه نشان بدهدحاکی از سالم

بودن ترانس است.

 نحوه بررسی     IPMوپل دیود

برای چک کردن پل دیود مطابق دستورالعمل زیر عمل می کنیم:

a. مولتی متر را روی تست دیود قرار می دهیم.

b. پراب قرمز مولتی متر را روی سر منفی پل دیود و پراب مشکی را روی ورودی تغذیه پل دیود

قرار می دهیم. باید عددی بین 0.6~0.4 (600~400میلی ولت ) مشاهده کنیم.این کار را

برای سایر ورودی های پل دیود هم انجام می دهیم.

c. پراب مشکی مولتی متر را روی سر مثبت پل دیود و پراب مشکی را روی ورودی تغذیه پل

دیود قرار می دهیم.باید عددی بین0.6~0.4ولت ( 600~400 میلی ولت ) مشاهده کنیم. این

کار را برای سایر ورودی های پل دیود هم انجام می دهیم.

d. در صورتی که پراب ها را بر عکس حالت ذکر شده بگیریم هیچ ولتاژی مشاهده نمی شود.

e. مقادیر اعداد اندازه گیری شده باید نزدیک به هم باشند.

تست ولتاژمستقیم ( DC )

اندازه گیری ولتاژ,یکی دیگر از موارداستفاده ی ولت/اهم متر می باشد.این دستگاه می تواندهم

ولتاژDC  (مستقیم)وهم ولتاژ     AC(متناوب) را اندازه بگیرید.یکی از موارد اندازه گیری

ولتلژDC که احتمال آن پیش می آید,ولتاژباتری خودرو باشد.اگر در حالت خاموشی ,ولتاژباتری

کمتر از 12ولت با شد,نشانه ی اتصال کوتاه در با تری می باشد,با این وسیله همچنین می توان

دینام را نیز بررسی کرد.در حالتی که موتوربا سرعت2500دوربردقیقه درحال کارکردن می

باشد,ولتاژی که دینام به باتری می دهد در حدود2/14ولت باشد.برای اندازه گیری ولتاژدر دو

موردبالا,در ابتدادستگاه رابرروی ولتاژ DC تنظیم کنید و پروب ها را بر روی ترمینال باتری

قراردهید.ولتاژDC  دارای قطب های مثبت ومنفی می باشد.بنابراین هنگام اندازه گیری ولتاژ DC

باید    قطب های باتری یا هر وسیله دیگررابا قطب هایی که بر روی دستگاه سنجش درج شده

است,مطابقت داد.

تست ولتاژمتناوب (AC)

اندازه گیری ولتاژ Ac یکی از مواردی است که بیشتر تکنسین های برق با آن

سروکاردارند.کارهایی مانندکنترل وجودبرق در مدار,اندازه گیری مقدار ولتاژدر مدار,بررسی

وجودولتاژغیرطبیعی در مدار وبررسی درست بودی ولتاژغیرطبیعی در مداربررسی درست بودن

ولتاژخروجی ترانسفورماتور از جمله اموری هستندکه با استفاده از ولت/ اهم متر با آن ها

پرداخته می شود.

دقت کنید که هنگام کنترل ولتاژمدار,هیچ وسیله ای نباید به آن اتصال داشته باشد.همچنین به خاطر

داشته باشیدکه هر گاه نوک پروب با سیم داغ اتصال پیداکند,خود نیزداغ خواهد شد.

چک کردن خازن

یکی دیگراز موارداستفاده ی پیشرفته ولت/ اهم مترها.بررسی خازن می باشد.خازن ها یکی از

اجزای مدارات الکتریکی هستند که یکی از اجزای مهم وسایل الکترونیکی می باشد.در انواع

دستگاه های تهویه مطبوع  نیز خازن وجوددارد .وجوداین خازن برای این است که هنگام راه

افتادن کمپرسور,یک نیروی اضافی به ان وارد شود واین مساله برای سرعت بخشیدن به بالا رفتن

دور موتور در لحظه ی راه اندازی کمک می کند.صاعقه می تواند موجب خرابی خازن ها شودولی

خوشبختانه کنترل سالم بودن آن ها آسان است.برای این کار نوک پروب های ولت/ اهم متر را بر

روی ترمینال های خازن قرار داده وآن را در حالت RX1 دهید.ولت/ اهم مترباعث می شودکه

خازن پر شود که این پدیده با عث عقربه ی ولت/ اهم متر می شود. اگر هیچ اتفاقی روی ندهد,جای

پروب ها را عوض کنیدواگر باز هم تغییری رخ نداد آنگاه می توان دریافت که خازن خراب است.

احتیاط

استفاده نادرست از ولت/ اهم متر نه تنها خطرناک است بلکه منجر به مرگ می شود .تا حد امکان

بررسی ها ی مدارات ولتاژبالای  ACرابه متخصصین واگذار کنید.افرادغیرمتخصص تنهااز این

وسیله برای بررسی مدارات ولتاژپایین ,پیوستگی مداروکنترل مقاومت استفاده کنند.

طبقه بندی: برق تاسیسات، 
برچسب ها:
چگونه ازاهم متراستفاده میکنیم، چگونه از اهم متراستفاده میکنیم، اهم متر چیست، VOM، ولت، اهرم متر، مدار های الکتریکی، ، کلید، خازن، تست ها یپیوستگی صوتی، المنت، DC، AC، 220ولت، IPM، وپل، میلی ولت، متناوب، تاسیسات و تهویه مطبوع، تاسیسات، تهویه، مطبوع، تهویه مطبوع، گرمایش، سرمایش، گرمایشی، سرمایشی،ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹

طریقه ساختن یک سلول خورشیدی (باطری خورشیدی)

ساختن یک باطری خورشیدی ارزان و کارآمد به وسلیه دست برای بعضی ها شاید یک رویا باشد که هنوز به آن نرسیده اند ، اما من با آزمایشات چند ساله ای که در این مورد داشتم باالخره توانستم یک باطری خورشیدی دست ساز و خیلی ارزان قیمیت درست کنم . اما زیاد هم جای خوشحالی نیست زیرا هنوز عیبهایی دارد که نیاز به تحقیقات وآزمایشات بیشتر دارد .

 

مواد لازم برای ساخت :

 

1= دیود 1N4001 به تعداد لازم ( 10 عدد )

 

2= انبریا سیم چین

 

3= ولتمتر و آمپرمتر( مالتی متر )

                                                     نحوه ی ساختن :

دیود های 4001 معمولی را با دقت به صورت افقی از وسط با انبر دست یا سیم چین دو نیم کنید ، حال با قرار دادن طرف باز دیود رو به آفتاب مستقیم ووصل کردن ولتمتر به دو سر آن شاهد ولتاژی درحدود 3/0 ولت و جریانی در حدود 40 میکرو آمپر هستیم .

 

 برای بدست آوردن ولتاژ بیشتر باید چند دیود را با رعایت قطبها با هم سری کنیم

 

و به دلیل نداشتن جریان مورد نیاز باید چند دسته از دیودهای سری شده را با هم موازی کنیم .

 

 

 

توجه : با یکی دو دیود نمیشود مصرف کننده ای را راه انداخت برای اینکار حداقل باید 30الی 40 دیود (بسته به ولتاژوجریان مورد نظر) را باید با هم سری و موازی کنیم.

 

                                 مقاله ای در مورد باطری خورشیدی

باتری خورشیدی یا سلولهای فوتو ولتایی ابزارهایی الکترونیکی هستند که با استفاده از پدیده فوتو ولتائیک ، نور یا فوتون را مستقیما به جریان و ولتاژ الکتریکی تبدیل می*کنند. دانشمندان اولین باتری خورشیدی را در سال 1954 ، با استفاده از ماده نیمه رسانای سیلیسیوم ، در آزمایشگاههای تلفن بل ساختند. سیر تحولی و رشددانشمندان و مهندسان بلافاصله به ارزش باتریهای خورشیدی برای تأمین انرژی ماهواره*ها پی*بردند، زیرا این باتریها جرم کمی دارند و هیچ بخش متحرک مکانیکی ندارند. نخستین ماهواره آمریکایی در فضا به باتریهای خورشیدی از ****** سیلیسیوم مجهز شد. و امروزه هم سلول فوتو ولتایی سیلیسیومی هنوز منبع قدرت همه سفینه*های فضایی هستند. البته در این میان کاوشگرهایی که به فراسوی منظومه شمسی و مکان میانی که نور خورشید در آنجا ضعیف است رهسپار می*شوند، استثنا هستند.

تهیه باتری خورشیدی


باتری خورشیدی اولیه از تک بلور سیلیسیوم (Si) ساخته می*شد که روی صفحات تختی کنار هم قرار می*گرفت. کاربرد این روش ، برای مصارف عمومی و تولید انرژی در فضایی بزرگ ، بسیار گران تمام می*شود. هر چند ماده خام SiO2 برای تهیه Si فراوان است، اما پالایش شن و خالص سازی کافی Si برای تهیه باتریهای خورشید پر هزینه است. برش قطعات بلوری منفرد به صورت قطعه* نازکی که ویفر نام دارند، نیازمند بریدن با الماس ، پرداخت بیشتر و بالاخره چندین عمل اضافی برای افزودن ناخالصیهای مناسب است.

کاهش هزینه ساخت

یک روش ممکن برای کاهش هزینه ، که در مورد بلوری گران قیمت نظیر Si و اخیرا گالیوم ارسنید (GuAs) ، استفاده از عدسی بزرگ و ارزان قیمت فرنل برای تمرکز نور روی سلول کوچک است. ضرایب تمرکز 25 تا 1000 با موفقیت بکار گرفته شده است. اگر چه طراحی تمرکز دهنده*ها نیاز به ردگیری دو بعدی وضعیت خورشید در طول روز است.


استفاده از مواد در باتری خورشیدی

طرح بسیار نوید بخش دیگری برای سلول فوتو ولتایی ، کاربرد ورقه*های فیلمهای بسیار نازکی است که روی مواد نظیر شیشه یا فولاد زنگ نزن نشانده می*شوند. سه ماده که به صورت ورقه*های نازک (به ضخامت تقریبی 1 تا 3 میکرومتر) نتایج فوتوولتایی خوبی بدست داده*اند. عبارتند از: سیلیسیوم هیدروژن دار آدورف (? - Si:H) ، سی اندپوم دی سلیند (CuLnSe2 یا بطور ساده CIS) و کادمیوم تلورید (CdTe). ماده* ? - Si:H به صورت ورقه*های نازک با ساختار آمورف ، ساختار چند بلوری با دانه*هایی به صورت ورقه*های نازک با ساختار بلوری با دانه*هایی به اندازه حدود 1 میکرومتر کاربرد دارند.


خورشید فوتو ولتایی در باتری خورشیدی CdTe


فرآیند فوتو ولتایی در باتری خورشید CdTe در شکل زیر داده شده است. هر کوانتوم نور (فوتون) دارای انرژی hv است که در آن h ثابت پلانک و v بسامد نور است. (? = C/?) که در آن C سرعت نور و ? طول موج نور است). چنانچه انرژی فوتون بیشتر از گاف انرژی نیم رسانا (فاصله میان نوارهای نوارهای ظرفیت و رسانش) باشد، به آن صورت فوتون جذب ماده می*شود و الکترونی را از نوار ظرفیت برانگیخته می*کند و به نوار رسانش می*برد که الکترون در آنجا می*تواند آزادانه درون بلور به حرکت در آید.الکترون بار منفی دارد، اما حفره ایجاد شده در نوار ظرفیت دارای بار مثبت است. وقتی که الکترون حفره به سرعت از هم جدا نشوند، الکترون جذب حفره مثبت می*شود و بدون ایجاد هیچ جریانی نابود خواهد شد. بنابراین لازم است که میدان الکتریکی برای جداسازی بارها برقرار شود. این کار با افزودن مقدار کمی ناخالصی آلاییده به نیم رسانا و ایجاد پیوندگاهی میان مناطق نوع n (که ذرات حامل بار در آن بار منفی دارند) و نوع p (که با ذرات حامل در آن مثبت است) انجام می*شود، شکل 1 پیوند ناهمگنی را نشان می*دهد که کادمیوم سولفید (CdS) نوع n و کادمیوم تلورید (CdTe) نوع p تشکیل شده است.هنگامی که فوتون ، زوجهای الکترون - حفره را در نزدیکی این پیوندگاه n - p که در آن میدان الکتریکی قوی برقرار است ایجاد کند، فرآیند فوتو ولتایی بیشترین بازدهی را خواهد داشت. باتری خورشیدی در این حال حفظ به اتصال های فلزی نیاز دارد. تا با سیم هایی که به جریان الکتریکی در وسیله ای خارجی امکان عبور می دهند مرتبط شود. برای باتری CdS/CdTe ، اکسید قلع (SnO2) به عنوان اکسید رسانشی شفاف (TCO) برای اتصال به CdS نیز نیکل ، گرانیت ، یا طلا برای اتصال CdTe کاربرد دارند.

 

روشهای مستقیم


1) تبدیل گرمایی :

در این حالت جمع آوری انرژی خورشید با قرار دادن یک سطح تیره در برابر آن انجام می پذیرد. مهم ترین نوع جمع کننده ، نوع صفحه تخت می باشد . در این جمع کننده ، انرژی جذب شده ازسوی خورشید ، به یک سیال مثل هوا یا آب منتقل می شود. در این جمع کننده عمل متمرکز کردن انرژی خورشید صورت نمی گیرد و در نتیجه محدودۀ دمایی ایجاد شده بین 40 تا 100 درجه سانتی گراد می­باشد. برای نمونه های دیگر می توان به آبگرمکن های خورشیدی ، آب شیرین کن خورشیدی و... اشاره کرد .


2) تبدیل فوتوولتائیک (تبدیل به انرژی الکتریکی):

در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی ، از سلولهای خورشیدی استفاده می شود. اولین سلول خورشیدی در سال 1954 ، از جنس سیلیکون ، در آمریکا ساخته شد .سلولهای خورشیدی معمولی ورق های نازکی به طول حدوداً 30Cm و به قطر 3Cm تا 6Cm می باشند که قطعات سیلیکون نوع n و سیلیکون نوع p تشکیل دهندۀ آنها می باشد.الکترودهای فلزی از جنس Ti-Ag می باشند .الکترودهای فلزی در جلو به صورت شبکه ای و در عقب به طور سرتاسری است . هنگامی که اشعه خورشید به یک سلول می تابد ، جذب شده و جفت بارهای مثبت- منفی که الکترون حفره خوانده می شوند ، ایجاد می شود . بارهای مثبت و منفی به دلیل وجود سیلیکون های نوع n وp از هم جدا می شوند . جریان الکتریکی مستقیم ایجاد شده ، توسط الکترودهای فلزی جمع آوری شده و به سمت بار الکتریکی خارجی ( مثل باتری ) جریان می یابد . بازده تبدیل انرژی حاصل از سلولهای سیلیکون معمولا بین ۱۰ تا ۱٥ درصد می باشد . دیگر موادی که برای ساختن سلولهای خورشیدی به کار
می روند ، آرسنید گالیم ، تلرید کادمیم و سولفید کلسیم می باشند . در خودروهای خورشیدی از سلولهای الکتریکی برای تولید برق استفاده
می شود.


 
باطری خورشیدی


ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
سلول هاي خورشيدي

ساختار باتری خورشیدی
باتری‌های خورشیدی معمولاً از مواد نیمه‌رسانا، مخصوصاً سیلیسیم، تشکیل شده‌است. هر اتم سیلیسیم با چهار اتم دیگر پیوند تشکیل می‌دهد و بدین صورت، شکل کریستالی آن پدید می‌آید. در باتری‌های خورشیدی به سیلیسیم مقداری جزئی ناخالصی اضافه می‌کنند. اگر اتم ناخالص ۵ ظرفیتی باشد (اتم سیلیسیم ۴ ظرفیتی است) آنگاه در ارتباط با چهار اتم سیلیسیم یک لایهٔ آن بدون پیوند باقی می‌ماند (یک تک الکترون). به همین دلیل چون بار نسبی منفی پیدا می‌کند به آن سیلیسیم نوع N) Negative) می‌گویند. و همین طور اگر اتم ناخالص دارای ظرفیت ۳ باشد آنگاه یک حفرهٔ اضافی ایجاد می‌شود. حفره را به گونه‌ای می‌توان گفت که جای خالی الکترون است، با بار مثبت (به اندازهٔ الکترون) و جرمی برابر با جرم الکترون. که این امر هم باعث مثبت شدن نسبی ماده می‌شود و به آن سیلیسیم نوع P) Positive) می‌گویند . هر باتری خورشیدی از ۶ لایه تشکیل شده که هر لایه را ماده‌ای خاص تشکیل می‌دهد که در شکل مشخص شده‌است.

سلول هاي خورشيدي

عملکرد باتری خورشیدی
با اتصال یک نیمه هادی نوع p به یک نیمه هادی نوع n، الکترون‌ها از ناحیه n به ناحیه p و حفره‌ها از ناحیه p به ناحیه n منتقل می‌شوند. با انتقال هر الکترون به ناحیه p، یک یون مثبت در ناحیه n و با انتقال هر حفره به ناحیه n، یک یون منفی در ناحیه p باقی می¬ماند. یون‌های مثبت ومنفی میدان الکتریکی داخلی ایجاد می‌کنند که جهت آن از ناحیه n به ناحیه p است. این میدان با انتقال بیشتر باربرها (الکترون‌ها و حفره‌ها)، قوی تر و قوی تر شده تا جایی که انتقال خالص باربرها به صفر می‌رسد. در این شرایط ترازهای فرمی دو ناحیه با یکدیگر هم سطح شده‌اند و یک میدان الکتریکی داخلی نیز شکل گرفته‌است. اگر در چنین شرایطی، نور خورشید به پیوند بتابد، فوتون‌هایی که انرژی آنها از انرژی شکاف نیمه هادی بیشتر است، زوج الکترون-حفره تولید کرده و زوج‌هایی که در ناحیه تهی یا حوالی آن تولید شده‌اند شانس زیادی دارند که قبل از بازترکیب، توسط میدان داخلی پیوند از هم جدا شوند(). میدان الکتریکی، الکترون‌ها را به ناحیه n و حفره‌ها را به ناحیه p سوق می‌دهد. به این ترتیب تراکم بار منفی در ناحیه n و تراکم بار مثبت در ناحیه p زیاد می‌شود. این تراکم بار، به شکل ولتاژی در دو سر پیوند قابل اندازه گیری است. اگر دو سر پیوند با یک سیم، به یکدیگر اتصال کوتاه شود، الکترون‌های اضافی ناحیه n، از طریق سیم به ناحیه p رفته و جریان اتصال کوتاهی را شکل می‌دهند. اگر به جای سیم از یک مصرف کننده استفاده شود، عبور جریان از مصرف کننده، به آن انرژی می‌دهد. به این ترتیب انرژی فوتون‌های نور خورشید به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. هر چه میدان الکتریکی درون پیوند قوی تر باشد، ولتاژ مدار باز بزرگتری بدست می‌آید. برای دست یافتن به یک میدان الکتریکی بزرگ، باید اختلاف ترازهای فرمی دو ماده p و n از یکدیگر زیاد باشد. برای این منظور باید انرژی شکاف نیمه هادی بزرگ انتخاب شود. بنابراین ولتاژ مدار باز یک سلول خورشیدی با انرژی شکاف آن افزایش می‌یابد. اما افزایش انرژی شکاف سبب می‌شود، فوتون‌های کمتری توانایی تولید زوج الکترون-حفره داشته باشند و بنابراین جریان اتصال کوتاه کمتری نیز تولید شود. بنابراین افزایش انرژی شکاف، روی ولتاژ مدار باز و جریان اتصال کوتاه سلول دو اثر متفاوت دارد.

سلول هاي خورشيدي


فناوری‌های ساخت سلول‌های خورشیدی
در حال حاضر دو فناوری در ساخت سلولهای خورشیدی غالب است: فناوری نسل اول و نسل دوم. فناوری نسل اول بر پایه ویفرهای سیلیکونی با ضخامت ۴۰۰-۳۰۰ میکرومتر است که ساختاری بلوری یا چند بلوری دارند که یا از بریدن شمش بدست میآیند یا از روش EFG و با کمک خاصیت مویینگی رشد داده می‌شوند. تکنولوژی نسل دوم یا تکنولوژی لایه نازک ، براساس لایه نشانی نیمهه هادی روی بسترهای شیشه‌ای، فلزی یا پلیمری، در ضخامت¬های ۵-۳ است. هزینه مواد اولیه در تکنولوژی نسل دوم، پایین¬تر است و از آن گذشته، اندازه سلول تا ۱۰۰ برابر بزرگتر از اندازه سلول ساخته شده با تکنولوژی نسل اول است که مزیتی برای تولید انبوه آن محسوب می‌شود. در عوض بازدهی سلول‌های نسل اول، که اغلب سلول‌های بازار را تشکیل می‌دهند، به دلیل کیفیت بالاتر مواد، از بازدهی سلول‌های نسل دوم بیشتر است. انتظار می‌رود اختلاف بازدهی میان سلول‌های دو نسل با گذشت زمان کمتر شده و تکنولوژی نسل دوم جایگزین نسل اول شود در سال 1961، Shockley و Queisser با در نظر گرفتن یک سلول خورشیدی پیوندی به شکل یک جسم سیاه با دمای 300 کلوین نشان دادند که بیشترین بازدهی یک سلول خورشیدی صرف نظر از نوع تکنولوژی بکار رفته در آن، 30% است که در انرژی شکاف eV1.4 یعنی انرژی شکاف گالیم آرسناید بدست می‌آید. بنابراین بازدهی سلول های خورشید نسل اول و دوم حتی در بهترین حالت نمی‌تواند از حوالی 30% بیشتر شود. این در حالی است که حد کارنو برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی 95% است. و این مقدار تقریباً سه برابر بیشتر از بازدهی نهایی سلولهای نسل اول و دوم است. بنابراین دستیابی به سلول هایی با بازدهی هایی دو تا سه برابر بازدهی های کنونی، امکان پذیر است. سلول های خورشیدی که دارای چنین بازدهی هایی باشند، نسل سوم سلول های خورشیدی نامیده می‌شوند. سلول های متوالی ، سلول های خورشیدی چاه کوانتومی ، سلول های خورشیدی نقطه کوانتومی ، سلول های حامل داغ ، نسل سوم سلول های خورشیدی را تشکیل می‌دهند.
 
 
 
 
سلول خورشيدي - انرژي خورشيدي-باتري خورشيدي-ساختار باتری خورشیدی-ساخت سلول‌های خورشیدی-
عملکرد باتری خورشیدی- سلول خورشيدي- سلول هاي خورشيدي در تبريز-سلولهاي خورشيدي
 

  

 
ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
مقدمه

شايد ماشين حساب‌هايي را كه سلول‌هاي خورشيدي دارند ديده باشيد (ماشين‌حساب‌هايي كه هرگز به باطري نياز ندارند و برخي از آن‌ها حتي دكمه‌ي خاموش هم ندارند و وقتي نور به اندازه‌ي كافي وجود داشته باشد، به نظر مي‌رسد كه تا ابد كار مي‌كنند. ممكن است صفحه‌هاي خورشيدي بزرگ‌تر را نيز ديده باشيد). بر روي تابلو‌هاي جاده‌اي اضطراري يا جعبه‌هاي پيل، به روي شناور‌‌ها، حتي در محوطه‌ي پاركينگ‌ها كه لامپ‌ها را روشن نگه ‌مي‌دارند. اگرچه اين صفحه‌هاي بزرگ خورشيدي براي به كار بردن در ماشين حساب‌ها متداول نيستند، و اگر بدانيد كجا دنبال‌شان بگرديد، كشف آن‌ها دشوار نيست. رديف سلول‌هاي خورشيدي بر روي ماهواره‌ها قرار گرفته‌اند كه سيستم‌هاي الكتريكي را به كار مي‌اندازند.

احتمالاً شما نيز ممكن است «انقلاب خورشيدي» طي 20 سال گذشته چيزهايي شنيده‌ايد. اين عقيده كه روزي برق كاملاً رايگان را از خورشيد مي‌گيريم. چنين حرفي قولي اغوا كننده است: «در روشنايي يك روز آفتابي تابش خورشيد حدود 1000 ولت انرژي در مجذور متر از سطح صفحه‌ها است و اگر بتوانيم كُل انرژي را جمع آوري كنيم، خانه‌‌ها و محل كارمان را به آساني و به‌صورت رايگان مي‌توانيم روشن كنيم.»
سلول‌هاي خورشيدي چطور كار مي‌كنند

شكل 1- در اين تصوير صفحه‌هاي خورشيدي را مي‌بينيد
كه جذب انرژي خورشيدي براي توليد هيدروژن به كار مي‌رود.

حال به بررسي نحوه‌ي تبديل انرژي خورشيدي به برق مي‌پردازيم. در اين فرايند متوجه مي‌شويم كه چرا در پي جمع آوري انرژي خورشيد براي كاربرد روزانه هستيم و چرا پيش از رسيدن به مرحله‌ي «ارزش مؤثر» براي عملي شدن آن، همچنان تحقيقات بيش‌‌تري انجام مي‌دهيم.


سلول‌هاي فوتو ولتايي: تبديل فوتون به الكترون

سلول‌هاي خورشيدي كه بر روي ماشين‌حسا‌ب‌ها و ماهوار‌ه‌ها مي‌بينيد، سلول‌ها يا اتاقك‌هاي فوتو‌ولتايي هستند (اين اتاقك‌ها در واقع گروهي از سلول‌هاي الكتريكي متصل به هم هستند و طبق قاعده‌اي خاص بسته‌بندي مي‌شود). فوتو ولتا‌ها درست مانند پيغامي ضمني هستند (فوتو = نور ،‌ ولتا = الكتريسيته)؛ نور خورشيد مستقيماً به برق تبديل مي‌شود. قبل‌ها تقريباً فقط در فضا به كار مي‌رفت؛‌ فوتو ولتاها بيش‌تر و بيش‌تر به شيوه‌هايي كم‌تر عجيب مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آن‌ها حتي مي‌توانند خانه‌هايتان را روشن كنند. اين قطعات چگونه كار مي‌كنند؟

سلول‌هاي فوتو ولتايي (PV) از مواد مخصوصي به نام نيم‌رسانا ساخته مي‌شوند مانند سيليكون كه معمولاً بيش‌ترين كاربرد را دارد. اساساً وقتي نور به سلول برخورد كند، بخش معيني از آن جذب و ماده‌ي نيمه‌رسانا مي‌شود. اين يعني انرژي نور جذب شده به نيمه رسانا منتقل مي‌شود. اين انرژي به الكترون‌هاي سُست ضربه مي‌زند و به آن‌ها اجازه‌ي حركت مستقل را مي‌دهد. سلو‌ل‌هاي PV همگي يك يا چند ميدان الكتريكي دارند كه براي اعمال نيرو الكترون‌هاي آزاد به‌وسيله‌ي جذب نور براي جاري شدن در يك جهت معين در كنش هستند.

اين نوع جاري شدن الكترون‌ها يك جريان است، و با فلز واقع در بالا و پايين سلول PV متصل است، مي‌توانيم دريابيم كه جريان مورد استفاده، سطحي است. براي مثال اين جريان يك ماشين حساب را مي‌تواند به كار اندازد. همچنين همراه با ولتاژ سلول (كه حاصل   ميدان‌هاي الكتريكي يا ميدان وجود دارد) تواني برحسب وات كه سلول خورشيدي مي‌تواند توليد كند را تعيين مي‌كند.

اين مرحله‌ي اصلي است، ولي در واقع مراحل بيش‌تري وجود دارند. بياييد نگاهي عميق‌تر به نمونه‌اي از سلول PV داشته باشيم: يك سلول سيليكوني تك بلوري.


سيليكون چگونه سلول خورشيدي را مي‌سازد؟

سيليكون خواص شيميايي ويژ‌ه‌اي بخصوص در ساختار بلورينش دارد. يك اتم سيليكون، 14 الكترون دارد كه در سه پوسته‌ي محتلف روي هم قرار گرفته‌‌اند. دولايه‌ي اول نزديك‌تر به مركز كاملاً پر شده‌اند. ولي لايه‌ي بيروني با داشتن 4 الكترون نيمه‌پر است. به طوري كه اتم سيليكون هميشه در جستجوي راهي براي پر كردن لايه‌ي اخر است (تا 8 الكترون را كامل بگيرد). براي انجام اين كار، اين الكترون‌ها را با 4 تا از اتم‌هاي سيليكون همسايه‌اش شريك خواهد كرد.

هر اتم تمايل دارد كه موقعيت خود را با اتم‌هاي همسايه‌اش حفظ كند، فقط در اين مورد هر اتم از 4 سمت به 4 همسايه‌اش متصل است. اين قالب ساختار بلوري است و ايجاد اين ساختار براي اين نوع سلول PV  اهميت دارد.

سيليكون بلوري خالص را تعريف كرديم. سيليكون خالص رساناي ضعيف الكتريكي است، زيرا هيچ‌يك از الكترون‌هاي آن  مثل الكترون‌ها در رساناهاي خوبي چون مس، به اطراف حركت نمي‌كنند. در عوض الكترون‌ها در ساختار بلوري كاملاً قفل شده‌اي قرار دارند. سيليكون در يك سلول خورشيدي كمي تغيير مي‌كند؛ چراكه همچون يك سلول خورشيدي عمل خواهد كرد.

سلول خورشيدي سيليكون را به همراه ناخالصي‌هايي دارد (اتم‌هاي ديگري با اتم‌هاي سيليكون آميخته مي‌شوند، با تغيير دادن روش‌هايي كه يك ذره‌ي عمل مي‌كند). معمولاً تصور مي‌كنيم كه ناخالصي‌‌ها چيزهاي نامطلوبي‌اند. ولي در اينجا سلول بدون وجود ناخالصي به كار نمي‌افتد! اين ناخالصي‌ها به منظور خاصي افزوده مي‌شوند. سيليكون را با يك اتم فسفر در دوطرف در نظر بگيريد؛ شايد براي هر يك ميليون اتم سيليكون فسفر در لايه‌ي خارجي‌اش 5 الكترون دارد نه 4 تا. هميشه با اتم‌هاي سيليكون مجاورش پيوند مي‌خورد، ولي به يك مفهوم، فسفر الكتروني دارد كه از هيچ طرف به چيزي متصل نيست. بخشي از يك پيوند شكل نمي‌گيرد،‌ ولي يك پروتون مثبت در هسته‌ي فسفر آن‌ را در جايي نگه مي‌دارد.

وقتي انرژي به سيليكون خالص اضافه مي‌شود (مثلاً به‌صورت گرما)، مي تواند موجب شود كه پيوند تعدادي از الكترون‌ها شكسته شود و اتم‌هايشان را ترك كنند. يك حفره در هر نمونه از آزاد شده است. سپس اين الكترون‌ها، به طور اتفاقي پيرامون شبكه‌ي بلوري پراكنده مي‌شوند و حفره‌ي ديگري را جستجو مي‌كنند كه درون آن سقوط كنند. اين الكترون‌ها «حامل‌هاي آزاد» ناميده مي‌شوند و مي‌توانند جريان الكتريكي را جابه‌جا كنند. بنابراين تعداد كمي از آن‌ها در سيليكون خالص وجود دارند (هر چند خيلي مفيد نيستند). سيليكون ناخالص كه با اتم‌هاي فسفر تركيب شده داستاني متفاوت دارد. انرژي بسيار كم‌تري براي ضربه‌ زدن به يكي از الكترون‌هاي سُست «اضافي» فسفر صرف مي‌شود؛ زيرا آن‌ها در يك پيوند، مقيد نشده‌اند (همسايگانشان مانع آن‌ها نشده‌اند). به همين خاطر بيش‌تر اين الكترون‌ها آزاد مي‌شوند و ما نسبت به سيليكون خالص حامل‌هاي آزاد بسيار ببيش‌تري در سيليكون خالص داريم. اين فرايند اضافه كردن ناخالصي را «ناخالص سازي» مي‌ناميم. سيليكون به‌دست آمده به دليل پخش الكترون‌ هاي آزاد «نوع N» ناميده مي‌شود (Negative). سيليكون آلاييده‌ي نوع N، رساناي بسيار بهتري نسبت به سيليكون خالص است.

در واقع فقط بخشي از سلول خورشيدي از نوع N است. ساير قسمت‌ها با «بور» آلاييده مي‌شوند كه به جاي 4 الكترون فقط 3 الكترون در لايه‌ي بيروني خود دارد، بدين ترتيب سيليكون نوع p مي‌شود. سيليكون نوعp، (Positive)به جاي داشتن الكترو‌ن‌هاي آزاد،  حفره‌ي آزاد دارد. حفره‌ها در واقع فقط فقدان الكترون‌ها هستند. پس آن‌ها بار قرينه(+) حمل مي‌كنند. آن‌ها فقط در اطراف الكترو‌هايي با عملكرد مشابه حركت مي كنند.

قسمت جالب وقتي آغاز مي‌شود كه سيليكون نوع N را با سيليكون نوع P به كار ببريد. به ياد داشته باشيد كه هر سلول PV در نهايت يك ميدان الكتريكي دارد. بدون ميدان الكتريكي سلول كار نخواهد كرد، و اين ميدان نيز هنگامي به‌وجود مي‌آيد كه سيليكون نوع N و نوع P در تماس هستند. فوراً الكترون‌هاي آزاد سمت N كه همديگر جستجوي حفره ‌اي براي سقوط در آن‌ها مي‌باشند، حفره هاي آزاد سمت P را ديده و در يك يورش ناگهاني آن‌ها را پُر مي‌كنند.

تشريح يك سلول

پيش از اين، سيليكون از نظر الكتريكي كاملاً خنثي بود. الكترون‌هاي اضافي توسط پروتون‌هاي اضافي فسفر از تعادل خارج مي‌شوند. الكترون‌هاي از دست رفته‌ (حفره‌ها) با پروتون‌هاي از دست رفته‌ي بور، تعادل را از بين مي‌برند. وقتي حفره‌ها و الكترون‌ها در پيوندگاه بين سيليكون نوع N , P تركيب مي‌شوند،‌ به هر حال خنثايي از دست مي‌رود. آيا الكترون‌هاي آزاد همه‌ي حفره‌هاي آزاد را پُر مي‌كنند؟ نه! اگر آن‌ها چنين كنند، پس اين نظم كامل مفيد نخواهد بود. ولي درست در پيوندگاه، آن‌ها آميخته شده و حصاري را به‌وجود مي‌آورند. با سخت‌تر و سخت‌تر كردن آن براي الكترون‌هاي نوع N  كه به سمت P عبور مي‌كنند. در نهايت موازنه‌ برقرار مي‌شود و ما يك ميدان الكتريكي جداگانه‌ي دوجانبه داريم.
سلول خورشيدي

شكل2- (A) سيليكون نوع N و (B) سيليكون نوعP
اثر ميدان الكتريكي روي سلول فوتو ولتايي

اين ميدان الكتريكي با هل دادن الكترون ها براي جاري شدن از نوع p به نوع N و نه به طريق ديگري همانند ديود عمل مي‌كند. اين حالت شبيه يك توده است (الكترون‌ها به سادگي مي‌توانند به توده سرازير شوند، ولي نمي‌توانند از آن بالا روند).

بنابراين ما يك ميدان الكتريكي فعال به‌دست آورده ايم؛ مانند يك ديود كه در آن الكترون‌ها فقط مي‌توانند در يك جهت حركت كنند.

هنگامي كه نور در قالب فوتون‌ها، به سلول خورشيدي برخورد كنند، انرژي آن‌ها زوج الكترون-حفره‌ آزاد مي‌كند. هر فوتون با انرژي كافي معمولاً يك الكترون را به طور كامل آزاد خواهد كرد و يك حفره‌ي آزاد را نيز نتيجه مي‌دهد.

اگر اين رويداد به قدر كافي به ميدان الكتريكي نزديك باشد، يا اگر الكترون آزاد و حفره‌ي آزاد رويداد انحراف به درون گستره‌ي تأثيرش رخ دهد، اين ميدان الكترون را به سمت N  و به سمت P حفره گسيل خواهد كرد. اين بيشتر در نتيجه‌ي اتمام خنثايي الكتريكي است و اگر ما يك مسير جريان سطحي را به‌وجود آوريم، الكترون‌ها در سراسر مسير در جهت اصلي‌‌شان (سمت P) براي پيوستن به حفره‌هايي كه انجام كار ميدان الكتريكي به آن‌جا گسيل شده، جريان مي‌يابند. حركت الكترون جريان را توليد مي‌كند، و ميدان سلول ولتاژ را به‌وجود مي‌آورد. با داشتن جريان و ولتاژ توان را داريم كه حاصل‌ضرب اين دو خواهد بود.
سلول خورشيدي

شكل 3- (A) سيليكون نوع N و (B) سيليكون نوعP
عملكرد سلول فوتوولتايي


مراحل بيش‌تري هستند كه پيش از آن‌كه ما واقعاً بتوانيم از سلول استفاده كنيم رها مي‌شوند. سيليكون پيش مي‌آيد كه ماده‌ي بسيار صيقلي باشد، كه به معني اينست كه بسيار بازتابننده است. فوتون‌هايي كه بازتابنده‌اند نمي‌توانند توسط سلول به كار ‌روند. به همين علت، يك اندود ضد انعكاس در بالاي سلول به كار رفته كه اتلاف بازتاب را تا كم‌تر از 5 درصد كاهش مي‌دهد.

مرحله‌ي آخر صفحه‌ي روكش شيشه‌اي كه سلول را از عناصر حفظ مي‌كند. اتاقك‌هاي PV با اتصال چندين سلول (معمولاً 36 عدد) به ‌صورت سري و موازي براي دست‌يابي به ترازهاي مفيد ولتاژ و جريان ساخته مي‌شوند و با به كار بردن آن‌ها در يك قالب تنومند با يك پوشش شيشه‌اي و پايانه‌هاي مثبت و منفي پشت آن كامل مي‌شود.
سلول خورشيدي

شكل 4- ساختار يك مولد سلول سيليكونيPV

سلول PV چه‌مقدار از انرژي تابشي خورشيد را جذب مي‌كند؟ متأسفانه بيش‌ترين چيزي كه سلول ساده‌ي ما مي‌تواند جذب كند حدود 25 درصد است و البته 15 درصد و كم‌تر محتمل‌تر است. چرا اين‌قدر كم؟

سلول هاي خورشيدي -طريقه سلول هاي خورشيدي - خورشيد - 


 ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
ابگرمكن برقي

از آنجایی كه آب گرمكن های نفتی و گازسوز ضمن كار گاز انیدرید كربنیك تولید می نمایند و در اثر

شعله تنوره آن زود فرسوده می شود،لذا آب گرمكن های برقی به علت عدم تولید گاز سمی و شعله

از مزیت بالایی نسبت به آب گرمكن های نفتی و گازی بر خوردار است. در كشور های پیشرفته

بیشتر از آب گرمكن های برقی سه فاز استفاده می كنند و دلیل آن هم قدرت مصرفی زیاد آب گرمكن

است. اما در كشور ما بیشتر تولید آب گركن های غیر برقی رواج دارد.

ساختمان و اجزاء آب گرمكن برقی دیواری:

آب گرمكن های برقی در اندازه های مختلف از نظر ابعاد و توان مصرفی ساخته می شوند اما از

نظر اجزا، ساختمانی شبیه هم هستند. این آب گرمكن ها در دو نوع دیواری و زمینی

(زیر دستشویی) ساخته می شوند كه تفاوتی با هم ندارند.

اجزاء آب گرمكن برقی دیواری (مطابق شكل) :

1-بدنه خارجی   
2- مخزن   
3- هیتر (گرمكن)  
4- عایق كننده گرما (ایزولاسیون ) 
5- صفحه فلانچ عایق گرما  
6- تنظیم كننده حرارت 
7- شیر آب سرد 
8- نشان دهنده حرارت   
9- شیر اطمینان    
10- سیم رابط و دوشاخه  
11- لامپ سیگنال (خبر )  
12- مسیر آب سرد و بر گشت آب با شیر میانی 
13- شیر آب گرم

اجزاء آب گرمكن برقی زمینی یا زیر دستشویی:

1- لوله خروجی 
2- شیر آب گرم 
3- ترموستات 
4- لامپ نشان دهنده  
5- صفحه فلانچ عایق حرارتی 
6- بدنه خاجی   
7- محافظ در مقابل اضافه حرارت   
8- مخزن   
9- نشان دهنده حرارت
10- عایق حرارت (ایزولاسیون)    
11- شیر ورودی    
12- لوله آب سرد 
13- شیر ورودی آب سرد متصل به شبكه  
14- سیم رابط و دوشاخه 
15- هیتر ( گرمكن ).


جعبه ترمینال آب گرمكن برقی : این جعبه در حقیقت درب فوقانی یا تحتانی مخزن آب گرمكن می

باشد. كه قسمت های مهم تعبیه شده در آن عبارتند از:

1- ورودی محافظ در مقابل اضافه حرارت
2- لامپ نشان دهنده    3- ورودی نشان دهنده حرارت 
4- صفحه فلانچ عایق حرارت   
5- ترموستات  در شكل زیر جعبه ترمینال متصل به بدنه آب گرمكن و همچنین دو طرف یك جعبه
ترمینال مجزاء را ملاحظه می كنید.

قسمت هایی كه در جعبه ترمینال مجزاء شده ، می توان مشاهده كرد به شرح ذیل است:

1- كلید (دستگیره ) انتخاب حرارت 
2- ترموستات  
3- محل عبور لوله بلو (نشان دهنده حرارت ) 
4- تنظیم كننده حد اكثر دما با نگهدارنده
5- پیچ و بست برای قسمت های گرمایی ( المنت ها )
6- لامپ نشان دهنده
7- گرمكن 8- صفحه كف 
9- نگهدارنده لوله بلو (تنظیم حرارت )

ترموستات - وظیفه ترموستات كنترل اتوماتیك حرارت است . در سماور برقی از ترموستات ب

ی متالی استفاده می شود ولی در آبگرمكن ها از ترموستات های گازی .

ساختمان و طرز كار ترموستات گازی به شرح زیر می باشد:

قسمت های ترموستات گازی:

1 - بدنه    

2- فانوسك ، لوله بلو و لوله مویی   

3- اهرم   

 4- پلاتین های اتصال  

5- پیچ تنظیم   

6- ولوم

در شكل زیر سه نمونه ترموستات گازی و همچنین دو نمونه قطع كننده حرارتی (بی متال ) دیده

می شود.

اصول كار ترموستات گازی این گونه است كه درون فانوسك و لوله بلو مقداری گاز حساس از نوع

اتر یا جیوه وجود دارد. با حركت ولوم در جهت عقربه های ساعت اهرم به پلاتین ها فشار وارد

نموده و به یكدیگر متصل شده واز آن جا كه المنت از قبل نول دارد، روشن می شود (با رسیدن فاز

از ترموستات ). المنت شروع به تولید حرارت نموده و لوله بلو نیز كه با فاصله ناچیزی از آن

قرارگرفته متوجه حرارت ایجاد شده می شود. با گرم شدن لوله بلو ،گاز درون آن منبسط شده و به

حركت در می آید.این گاز تحریك شده وارد ترموستات شده و آن را منبسط می كند.

در صورتیكه حرارت تولید شده در المنت به آن حدی باشد كه بتواند گاز سیستم فانوسك لوله بلو را

به مقداری تحریك نماید كه فانوسك به اندازه لازم منبسط شود به پلاتین ها فشار آمده و این فشار

بر اهرم كه جهتی مخالف این فشار را دارد غلبه نموده و ارتباط آن ها قطع می شود.با قطع ارتباط

پلاتین ها برق المنت قطع شده و دمای آب پس از مدتی كاهش می یابد با كاهش دمای آب ، گاز

منبسط شده نیز سرد شده و حجمش كاهش یافته و منجر به آن می شود كه فانوسك نیز كوچك تر

شود.یك فنر ارتباط پلاتین ها را مجددا" ایجاد می كند و همین موارد عینا" تكرار خواهد شد. به

وسیله ولوم كه به اهرم متصل است می توان میزان لازم انبساط فانوسك را تنظیم نمود.همانگونه

كه می دانید انبساط فانوسك مستلزم ایجاد حرارت المنت است از اینرو تنظیم ولوم در واقع تنظیم

دمای آب است. به كمك پیچ تنظیم می توان مدت استرحت ترموستات را به هنگام قطع

خودكار،كاهش یا افزایش داد.

برای تست این فانوسك ها كافیست كنتاكت ها را به یكدیگر متصل نموده و به توسط حرارت لوله بلو

را گرم می كنیم.پس از مدت اندكی می بایست صدای قطع شدن كنتاكت ها به گوش رسد. این

آزمایش در مورد صحت مدار اتوماتیك ترموستات انجام می شود.خود كلید ترموستات را می توان

به توسط اهم متر تست نمود. رابط های اهم متر را به كنتاكت های ترموستات متصل و كلید را قطع

و وصل می كنیم.با قطع كلید عقربه مقدار صفر را نشان می دهد. رنج اهم متر می بایست R*1

 انتخاب می شود.

در صورت بروز هرگونه سوراخ یا حفره ای در لوله بلو یا لوله مویی(كه رابطه بین بلو و فانوسك

است) یا فانوسك،گاز اتر یا جیوه خارج شده و ترموستات عمل اتومات را انجام نمی دهد. از اینرو

لازمست در فواصل زمانی معین ترموستات كنترل شود.ترموستات معیوب می بایست بلافاصله

تعویض شود.

انواع مدار الكتریكی آب گرمكن برقی دیواری:

مدار الكتریكی آب گرمكن بر حسب دستگاه و وسایل اضافی كه روی آب گرمكن نصب می شود

طراحی می گردد. در شكل A مدار یك دستگاه آب گرمكن را نشان می دهد. كه اجزاء آن

عبارتند از :

جعبه ترمینال                                       X

تنظیم كننده حرارت (ترموستات )           B1

لامپ گازی                                        H1

گرمكن 2000 وات                                E1شكل B مدار الكتریكی دیگری از آب گرمكن را نشان می دهد . اجزاء این مدار مانند اجزا مدار

الكتریكی شكل A می باشد با این تفاوت كه B2 تنظیم كننده حد اكثر حرارت است.

شكل C مدار الكتریكی دیگری از آب گرمكن برقی را نشان می دهد كه تنها تفاوت این مدار با دو

مدار قبلی وجود یك بیزر است كه مصرف كننده را از كم و كیف درجه حرارت آب گرمكن با خبر م

ی سازد. قسمت های آن عبارتند از :

جعبه ترمینال                                                   X

دگمه تنظیم حرارت (ترموستات)                        B1

تنظیم كننده حد اكثر حرارت (ترموستات )            B2

هیتر یا گرمكن                                                 E

لامپ                                                           H1

بیزر ( آلارم )                                               H2

طرز كار آب گرمكن برقی دیواری - المنت یا عنصر حرارتی آب گرمكن برقی از نوع المنت داخل آب

است،لذا باید این المنت در داخل خاك چینی یا سرامیك مخصوص قرار بگیرد و سپس روی آن ها كه

خاصیت عایق بالایی دارد حفاظ فولادی لوله ای شكل قرار بگیرد.در اثر اعمال برق به هیتر یا

عنصر حرارتی ، گرما ایجاد شده و گرمای تولید شده از طریق عایق به پوسته فولادی یا حفاظ المنت

رسیده و از آنجا با آب تماس حاصل می كند،و آب شروع به گرم شدن می نماید، در اثر افزایش دما

، درجه حرارت آب بالا رفته تا حدی كه ترموستات B1 با رنج 100 - 35  درجه سانتیگراد تنظیم

شده است. ترموستات B1 در درجه حرارت معینی مدار را قطع می كند. در بعضی از آب گرمكن

های برقی ترموستات B2  تعبیه شده است كه به محض رسیدن درجه حرارت آب به مرز 90 درجه

فرمان قطع به مدار می دهد.

سرویس و نگهداری آب گرمكن برقی دیواری :

1- همواره بایستی بدنه فلزی آب گرمكن را به زمین مطمئن و كم مقاومت ارت نمود .

2- آب بندی دستگاه را مرتب باید تست نمود.

3- ترموستات و بی متال دستگاه را باید هر چند وقت یكبار امتحان نمود تا از صحت عملكرد آن حین كار مطمئن شویم.

4- دستگاه حتما" باید مجهز به نشان دهنده درجه حرارت آب باشد.

5- مدت استفاده از دستگاه باید محدود باشد یعنی اگر دستگاه آب گرمكن برای مدت طولانی مورد ا

ستفاده قرار گیرد هر 20 دقیقه یكبار بایستی 10 دقیقه توقف داشته باشد تا عایق بندی دستگاه

صدمه نبیند.

عیب یابی و تعمیر آب گرمكن برقی دیواری:

چون عیوب مربوط به آب گرمكن برقی دیواری با آب گرمكن برقی مخزنی مشابه است لطفا" برای

عیب یابی و تعمیر به آب گرمكن برقی از فهرست لوازم برقی مراجعه نمایید. پایان
طبقه بندی: گرمایش،  برق تاسیسات، 
برچسب ها:
آب گرمكن برقی دیواری، آب گرم کن، آب گرمکن، اب گرم کن، آبگرمکن، ابگرمکن، مزایای ابگرمکن، هیتر، لامپ سیگنال، ایزولاسیون، گرمكن، فانوسك، لوله مویی، تاسیسات و تهویه مطبوع، تاسیسات، تهویه، مطبوع، تهویه مطبوع، گرمایش، سرمایش، گرمایشی، سرمایشی،ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
الكترو موتور

موتور ها مهمترین اجزایی هستند كه در لوازم برقی گردنده بكار می روند.موتور ها انرژی

الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كنند. الكتروموتور ها را می توان به سه دسته كلی تقسیم

كرد.  

1-موتور های آسنكرون 

2 -موتور های یونیورسال  

3-موتور با قطب چاكدار


1- موتور های آسنكرون :

كه با برق متناوب كار می كنند از دو قسمت روتور واستاتور ساخته شده اند.با روشن شدن موتور

سیم پیچ های درون شیار های استاتور یك میدان مغناطیسی دوار بوجود می آورند كه این میدان

برروتور كه قسمت گردنده موتور ودارای محور انتقال حركت می باشد نیز اثر گذاشته ودر آن

خاصیت مغناطیسی بوجود می آید .به هر حال با بوجود آمدن قطب های مغناطیسی هم نام وغیرهم

نام عمل جذب ودفع انجام شده كه باعث حركت چرخشی روتور می گردد.برای راه اندازی موتور ها

از حالت سكون روش های مختلفی بكار می برند كه مهمترین آن ها عبارتند از:الف- آسنكرون با

راه انداز غیر خازنی (كلاجی ) در این موتور به غیر از سیم پیچی های اصلی یك سری سیم پیچ

كمكی نیز قرار دارد كه میدان مغناطیسی دیگری با فاصله زمانی با میدان مغناطیسی اصلی بوجود

می آورد.كه باعث چرخش پرقدرت تر موتور می گردد. پس از این كه سرعت موتور به 75 درصد

سرعت اسمی رسید كلاج كه تحت تاثیر نیروی گریز از مركز كار می كند به عنوان یك كلید عمل

كرده وسیم پیچ كمكی را از مدار خارج می كند. ب - آسنكرون با راه انداز خازن موقت - این موتور

ها دارای علامت اختصاری CSMمی باشند ودارای یك خازن الكترولیتی با ظرفیت حدود 200 الی

500 میكرو فاراد است كه باسیم پیچ كمكی بطور سری بسته شده وهر دوی آنها باسیم پیچ اصلی

موازی بسته می شوند. خازن وسیم پیچ كمكی یك اختلاف فاز ودو میدان مغناطیسی بوجود می آورد

كه باعث چرخش موتور می گردد. در این موتور نیز كلید گریز از مركز سیم پیچ كمكی را از مدار

خارج می كند. ج - آسنكرون با راه انداز خازن موقت وخازن دایم.(با علامت اختصاری TCM) -

یكی از خازن ها پس از راه اندازی از مدار خارج شده وخازن دیگر در حالتی كه با سیم پیچ كمكی

سری می باشد در مدار باقی می ماند. د - آسنكرون با راه انداز خازن دایمی ( PSCM) در این

موتور ها كه دارای قدرت كم تری نسبت به موتور های قبلی هستند از یك خازن كه با سیم پیچ

كمكی سری بسته شده است استفاده شده و كلید گریز از مركز ندارند بنابر این خازن به همراه سیم

پیچ كمكی همیشه در مدار باقی است.

شناسایی سیم پیچ های اصلی وكمكی :

1- سیم پیچ های اصلی در زیر شیار ها و سیم پیچ كمكی در رو قرار دارند.

2-سطح مقطع سیم های كمكی همیشه از سیم های اصلی كمتر است.

3- سیم پیچ كمكی دارای مقاومت بیشتری (اهم بیشتر ) نسبت به سیم پیچ اصلی است وضمنا"

خازن با سیم پیچ كمكی سری شده است.

عیب یابی موتور های آسنكرون - معیوب شدن موتور ها یا مربوط به قطعات برقی مثل سیم پیچ ها

وخازن است یا مربوط به قطعات مكانیكی مثل بلبرینگ و بوشن ها .

عیب یابی قطعات برقی :

عیب1-موتور اصلا"روشن نشده و جریانی از مدار عبور نمی كند.

علت1 -جایی از مدار قطع است.

رفع عیب1- با آوامتر تمام مدار شامل پریز،دوشاخه ،سیم های رابط،كلیدها واتصالات در تخته كلم

موتور را بر رسی وعیب مربوطه را بر طرف می نماییم.

عیب2- موتور اصلا"روشن نشده وجریانی از مدار عبور نمی كند.

علت2 -سوختن فیوز.

رفع عیب2-ابتدا علت سوختن فیوز كه مربوط به اتصالی می باشد را بررسی نموده پس از آن به

تعویض فیوز می پر دازیم.

عیب3-موتور پس از روشن شدن خیلی زود داغ می شود.

علت3-موتور نیم سوز است.

رفع عیب3- در هر كدام از سیم پیچ های كمكی واصلی میتواند اتصال حلقه ویا اتصال كلاف به

كلاف بوجود آمده باشد.بنابر این مسیر جریان الكتریكی كوتاه شده در نتیجه میدان مغناطیسی مناسب

برای گردش بوجود نمی آید وباعث داغی موتور میشود.موتور های نیم سوز جریان بیشتری نسبت

به موتور های سالم مشابه خود دریافت می كنند. برای رفع عیب در صورتی كه محل اتصالی

مشخص باشد وبتوان به نحوی آن را عایق نمود اقدام كرده ودر غیر این صورت موتور باید دو باره

سیم پیچی شود.

عیب4- موتور پس از روشن شدن خیلی زود داغ می شود.

علت4- زیاد بودن بار موتور.

رفع عیب 4- هر موتوری دارای توان مكانیكی مشخص است در صورتی كه بیش از توان مربوطه

از موتور نیرویی خواسته شود جریان بیشتری از سیم ها عبور می كند كه با سطح مقطع وتعداد

دور آن ها همخوانی ندارد وباعث گرما در موتور و آسیب دیدن آن خواهد شد .برای رفع عیب باید

بار موتور را كم نموده واز كار مداوم آن خود داری كرد.

عیب5- موتور پس از روشن شدن خیلی زود داغ می شود وزیر بار می خوابد.

علت 5- عمل نكردن كلید گریز از مركز .

رفع عیب 5 - علاوه بر جریان در یافتی توسط سیم پیچ اصلی ،سیم پیچ كمكی نیزچون  از مدار

خارج نمی شود جریان دریافت می كند .برای اطمینان از صحت عمل كرد كلید گریز از مركز باید به

صدای كنتاكت آن در حالت دور گرفتن موتور وهمچنین از دور افتادن آن گوش كرد .برای رفع عیب

باید كلید سرویس ویا تعویض شود.

عیب 6- با روشن كردن موتور صدای زیادی شنیده می شود ولی به گردش در نمی آید.

علت 6- خرابی كلید گریز از مركز .

رفع عیب 6- درصورتی كه كنتاكت های كلید در حالتی كه موتور خاموش بوده وصل نشده

باشد.درزمان شروع بكار ،سیم پیچ راه انداز در مدار قرار نگرفته وطبیعتا"موتور بگردش نمی

افتد.برای رفع عیب كلید را با آوامتر امتحان ودر صورت معیوب بودن تعویض می نماییم.

عیب 7- با روشن شدن موتور صدای زیادی شنیده می شود ولی به گردش در نمی آید.

علت 7 - قطعی سیم پیچ اصلی یا كمكی .

رفع عیب 7 -به كمك آوامتر هر دو مدار را امتحان ودر صورت مشخص بودن محل پارگی ،آن را

تعمیر می نماییم.

عیب 8 - با روشن شدن موتور صدای زیادی شنیده می شود ولی به گردش در نمی آید.

علت 8 - نیم سوز بودن یا سوختگی موتور .

رفع عیب 8 - موتور سریعا"داغ شده وجریان زیادی می كشد همچنین بوی سوختگی ویا دود از

مشخصه های آن است.رفع عیب سیم پیچی مجدد است.

عیب 9 - با روشن كردن موتور صدای زیادی شنیده می شود ولی به گردش در نمی آید.

علت 9 - خرابی خازن.

رفع عیب 9 - خازن ها به منظور راه اندازی موتور بكار رفته اند خازن را مطابق با مطالبی كه در

مورد عیب یابی خازن ها گفتیم آزمایش نموده در صورت نیاز آن را تعویض می كنیم.

عیب 10 - با روشن كردن موتور فیوز عمل كرده مدار قطع می شود.

علت 10 - اتصال كوتاه در مدار اصلی موتور .

رفع عیب 10 - دوشاخه ،سیم های رابط وجعبه اتصالات موتور را بررسی كرده در صورت پیدا

كردن محل اتصالی آن را مرتفع می نماییم.

عیب 11 - با روشن كردن موتور فیوز عمل كرده مدار قطع می شود.

علت 11 - سوختگی كامل موتور

رفع عیب 11 - با مشاهده استاتور وسیم پیچ های مربوطه عیب حاصل تایید گردیده وبرای رفع آن

باید موتور سیم پیچی گردد.

عیب 12 - با روشن كردن موتور فیوز عمل كرده مدار قطع می شود.

علت 12 - اتصال كوتاه در خازن

رفع عیب 12 - اگر با جدا كردن خازن از مدار و به برق زدن موتور فیوز دیگر عمل نكرد عیب از

خازن است وباید آن را تعویض نمود.

عیب یابی قطعات مكانیكی.

عیب 1 - محور موتور چه در حالت روشن وچه در حالت خاموشی به سختی حركت می كند.

علت 1 -بطور كلی خرابی بلبرینگ ها ویاطاقان های دو سر محور موتور .

رفع عیب 1 - خرابی بلبرینگ ها شامل الف - ترك برداشتن حلقه های بلبرینگ،ترك بر داشتن

ساچمه ها و غلطك ها .ب - بوجود آمدن حفره وشیار در سطح داخلی حلقه ها كه علت آن وجود

ذرات سخت بین ساچمه وحلقه می باشد.ج - گریپاژ (عدم چرخش ساچمه ها ) كه ناشی از كثیفی و

سخت شدن گریس بلبرینگ می باشد. د - فرسودگی وپوسیدگی - كه به علت جازدن نادرست

بلبرینگ ونفوذ رطوبت وعدم گریس كاری مناسب بوجود می آید. برای تشخیس عیوب گفته شده

بلبرینگ را از نظر ظاهری مشاهده ولقی بین حلقه وساچمه را امتحان می كنیم . همچنین با چرخش

بلبرینگ اگر صدای غیر عادی شنیده شود دلیل برخرابی آن می باشد كه باید تعویض گردد.

عیب 2 - گاهی اوقات محور موتور با صدای زیادی می چرخد.

علت 2 - چرخش حلقه بیرونی بلبرینگ در جای خود.

رفع عیب 2 - جازدن نادرست بلبرینگ وعدم گریس كاری می تواند باعث لقی بلبرینگ در جای خود

شود . رفع عیب-تعویض بلبرینگ در صورت معیوب بودن بوش زدن وتراش كاری جای آن یا

تعویض دری موتور.

2- موتور های یونیورسال-

این موتور ها كه هم با جریان متناوب وهم با جریان مستقیم كار می كنند از دو قسمت اصلی تشكیل

شده اند.الف:قطب ها (بالشتك ها ) ب - آرمیچر

در این موتور ها میدان مغناطیسی قطب ها بر خلاف موتور های آسنكرون دوار نیست وسیم پیچ

آرمیچر كه قسمت گردنده موتور است با سیم پیچ قطب ها سری بسته شده است . پس از عبور

جریان از مدار فوق خطوط قوای مغناطیسی قطب ها با خطوط قوای آرمیچر عكس العمل نشان داده

وباعث گردش موتور می شود .سرعت این موتور ها بالا بوده وخیلی سریع به سرعت نهایی می

رسند. از این موتور ها در اكثر لوازم برقی خانگی مثل چرخ گوشت ،آب میوه گیری ،هم زن

،آسیاب و... استفاده می شود. برای برقراری ارتباط قطب ها با آرمیچر كه گردان می باشد از قطعه

ای بنام كلكتور استفاده می شود . كلكتور از تیغه های مسی كنار هم تشكیل شده است كه به شكل

استوانه روی محور قرار دارد . تیغه ازهمدیگر واز محور آرمیچر بوسیله میكا عایق شده اند وسیم

پیچ های داخل شیار آرمیچر به وسیله پیچك ها به یكدیگر وصل می شوند. دو قطعه ذغال به همراه

فنر پشت آن ها ارتباط قطب ها با كلكتور را میسر می سازد.

عیب یابی موتور های یونیور سال :

عیب 1 - موتور روشن نمی شود.

علت 1 - نبودن برق.

رفع عیب 1 - پریز ،دوشاخه وسیم رابط را با آوامتر آزمایش نموده ورفع عیب می كنیم.

عیب 2 - موتور روشن نمی شود.

علت 2 - كوتاه شدن ذغال ها.

رفع عیب 2 - چون ذغال ها جزیی از مدار سری موتور می باشد.با كوتاه شدن آن ها ممكن است

مدار قطع گردد وموتور روشن نشود با تعویض ذغال رفع عیب می شود در صورت نبودن ذغال در

اندازه مورد نظر می توان از ذغال بزرگ تر استفاده كرده وبا سوهان آن را به اندازه دلخواه در آورد.

عیب 3 - موتور روشن نمی شود.

علت 3 - خرابی فنر ذغال ها

رفع عیب 3 - به منظور درگیر بودن همیشگی ذغال با كلكتور از قطعه ای فنر در پشت ذغال

استفاده می شود گاهی در اثر رطوبت ویا كار زیاد خاصیت خود را از دست داده ومدار قطع می

گردد. باتعویض فنر رفع عیب می شود.

عیب 4 -موتور روشن نمی شود.

علت 4 - قطعی بالشتك ها.

رفع عیب 4 - چون مدار سری می باشد هر نوع پاره گی وقطعی در بالشتك وبا قسمت های دیگر

موتور باعث عدم كار كرد آن می باشود .با آوامتر  دو سر بالشتك ها را اهم گیری می كنیم .لازم به

یاد آوری است هر دو بالشتك دارای اهم مساوی می باشند . در صورت پاره گی اگر قابل ترمیم می

باشد این كار انجام ودر غیر این صورت بالشتك مجددا" باید سیم پیچی گردد.

عیب 5 - قدرت موتور كم وداغ می شود.

علت 5 - نیم سوز بودن آرمیچر .

رفع عیب 5 - سه روش برای آزمایش آرمیچر بكار می رود

الف- اهم گیری از تیغه های كلكتور با استفاده از آوامتر در صورت متفاوت بودن مقاومت پیچك ها

(سیم پیچ ها ) سوختن واتصالی سیم پیچ ها حتمی است.

ب - آزمایش اتصال بدنه - در صورت سوختن سیم پیچ ها عایق بندی داخل شیار ها نیز سوخته

وپیچك ها به بدنه متصل می شود. برای این آزمایش می توان از لامپ سری استفاده كرده  وكلیه

تیغه های كلكتور را مورد آزمایش قرار داد.


ج - آزمایش با دستگاه تستر آرمیچر (گرولر) این دستگاه تشكیل شده از یك سیم پیچ با هسته

آهنی  H شكل كه یك طرف آن طوری مورب بریده شده تا آرمیچر داخل آن قرار گیرد . پس از

برقراری برق دستگاه و قرار دادن آرمیچر روی آن یك تیغه اره روی شیار های بالایی آن می

گذاریم در صورتی كه اتصال بدنه داشته باشد هسته مغناطیسی شده وتیغه به لرزش در می آید. وبا

چرخاندن آرمیچر می توان تمامی سیم پیچ ها را امتحان كرد.

3 - موتور با قطب چاكدار-

این موتور كه با برق متناوب تكفاز كار می كند با قدرت های 100/1 تا20/1  اسب بخار ساخته

میشود. موارد استفاده آن كولر آبی ،دمنده ها ،باد زن ها و واتر پمپ كولر می باشد. قسمت های

اصلی آن شامل بدنه واستاتور ،روتور وسپر ها (دری ها ) است . قطب های آن مثل موتور

یونیورسال وروتور آن شبیه موتور آسنكرون می باشد برای گردش محور روتور از بلبرینگ

ساچمه ای ویا بوش استفاده می شود قطب های برجسته آن شامل شیاری است كه یك دور سیم

مسی درون آن قرار دارد وبه اسم پیچك اتصال كوتاه نامیده می شود كه به منظور راه انداز موتور

می باشد سیم پیچ های اصلی با پیچك های اتصال كوتاه سری بسته شده وبا برقراری جریان ،یك

اختلاف میدان مغناطیسی بوجود می آید كه باعث بوجود آمدن دو گشتاور لازم برای به چرخش در

آمدن روتور می شود.طبقه بندی: برق تاسیسات، 
برچسب ها: الكتروموتور، موتور، کمپرسور، موتور برقی، برقی، برق، سیم پیچ، سیم، آسنكرون، موتور های آسنكرون، یونیورسال، موتور های یونیورسال، قطب چاكدار، موتور با قطب چاكدار، موتور قطب چاكدار، اهم، عیب، رفع عیب، عیب یابی، علت، آرمیچر، مغناطیسی، میدان مغناطیسی، تاسیسات و تهویه مطبوع، تاسیسات، تهویه، مطبوع، تهویه مطبوع، گرمایش، سرمایش، گرمایشی، سرمایشی،ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
آب مهمترین سیال در حرارت و برودت است كه وظیفه انتقال گرما در مبدلهای حرارتی را به عهده دارد . در برجهای خنك كن ، بویلرها و چیلرها از آب به عنوان مایع مبدل استفاده می شود بطوریكه گردش آب موجب تبادل حرارتی میگردد . معمولا آب استفاده شده در كاربردهای حرارتی و برودتی از نوع آب سخت است ، آبهای سخت تشكیل پوسته كربنات كلسیم می دهند كه مشكلات متعددی را بوجود می آورد . این پوسته به شكل رسوب بر روی سطوح داخلی لوله های حامل آب باعث كاهش ظرفیت انتقال جریان آب و انتقال جریان حرارت می شود.
هنگامی كه آبهای سخت حرارت داده میشوند تشكیل پوسته خیلی سریعتر انجام می گیرد كه مشكلات زیادی را در بویلرها و آبگرمكن ها به وجود می آورند یك پوسته به قطر یك میلیمتر بر روی سطوح گرم كننده یك آب گرم كن بصورت عایق حرارتی عمل كرده و در نتیجه تقریباً %10 افزایش هزینه به وجود خواهد آمد.

تشكیل رسوب در جدارها و دیوارها باعث آسیبهای فراوانی به تأسیسات حرارتی و برودتی میشود كه مهمترین آنها كاهش بازدهی مبدلها و در نتیجه افزایش انرژی راهبردی است .آنالیز شیمیایی رسوب نشان میدهد كه تركیب اصلی تشكیل دهنده كربنات كلسیم ، سولفات كلسیم ، سولفات باریم ، سیلیكا و آهن است كه در صد فراوانی كربنات كلسیم بیشتر از تركیبات دیگر می باشد.


مقاومت حرارتی كربنات كلسیم بسیار زیاد بوده و در صورت تشكیل رسوب همان طور كه اشاره كردیم در دیواره ها نقش یك عایق را بازی میكند كه این امر نقش بسزایی را در كاهش بازدهی مبدلهای حرارتی دارد. اگر بتوان از تشكیل كربنات كلسیم در جداره مبدلهای حرارتی جلوگیری كرد روند كاهش بازدهی با گذشت زمان متوقف میشود .


معمولاً كاتیونهای كلسیم و منیزیم در آب عامل رسوب هستند كاتیون كلسیم صرفنظر از نمك های آن كه شامل سولفات كلسیم ، كلروكلسیم و سایر نمكهای كلسیم می شود سختی كلسیم را تشكیل میدهند .همانطور كاتیون منیزیم باعث سختی منیزیم می گردد و چون عامل اصلی سختی آب تركیبات معدنی این دو عنصر است لذا بطور كامل فرض می گردد كه سختی كل آب از سبك كردن به كمك آب آهك و خاكستر كربنات سدیم و سبك كردن با استفاده از مبادله كننده های یونی به وجود می آید. به رسوب و عوامل ایجاد آن در ادامه به صورت كامل پرداخته می شود.
تا كنون روشهای مختلفی برای مقابله با این مسئله پیشنهاد شده است در روشهای معمول از مواد افزودنی شیمیایی استفاده می شود كه علاوه بر پایین بودن بازدهی مشكلات زیست محیطی نیز ایجاد می گردد. روشهای بهتر دیگری مانند الكترو دیالیز ، تقطیر ، انجماد و اسمز معكوس وجود دارد كه به علت پیچیدگی و گران بودن فقط در شرایط خاص بكار برده میشوند.
سختي گير

در حال حاضر سختی گیری و رسوب زدایی الكترونیكی به عنوان یك روش غیر شیمیایی و بدون نیاز به مواد شیمیایی افزودنی به آب و سازگار با محیط زیست با خواص بسیار مفید دیگر برای صنایع مختلف همواره به عنوان جایگزین مناسبی برای روش های پیشین مطرح است.

سختی گیری، پالایش الكترونیكی آب است علی رغم كیفیت كاركردی مناسب و مزایای فراوان به علت ضعف در تحلیل عملكرد از دیدگاه تئوری های فیزیكی و شیمیایی نفوذ آن در بازارهای تجاری چشمگیر نبوده است .اما در چند سال گذشته با تحقیقات وسیعی كه در سطوح دانشگاهی و مراكز تحقیقاتی انجام شده است روشهای الكترومغناطیسی جایگزین مواد مغناطیسی گذشته شده است . همچنین تئوریهای قابل قبولی نیز ارائه شده كه این امر چشم انداز بسیار مناسبی برای این تكنولوژی سودمند ترسیم نموده است.ارسال توسط
 
تاريخ : یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹
مشخصات آب مورد استفاده در صنعت بستگي به نوع كار و نوع توليد آن واحد صنعتي دارد و در هر صنعتي آب بايستي ويژگي هاي مربوط به آن صفت را داشته باشد . مثلاً در تاسيسات حرارتي و تهويه مطبوع مهمترين دستگاههايي كه در اين صنعت به كار گرفته مي شوندديگهاي آب گرم و ديگهاي بخار وكندانسورها مي باشند مشخصات آبي كه براي اين واحدها به كار برده مي شود بايستي بدين صورت باشد كه ايجاد هر گونه رسوب كه ناشي از وجود سختي آب است بر جداره هاي مبدلهاي حرارتي و ديگها اجتناب گردد. سختي آب به مجموعه املاح كلسيم ومنيزيم موجود در آب گفته مي شود به عبارت ديگر املاح فلزاتي چون آهن ـ كلسيم ـ منيزيم ـ آلومينيوم و... درآب ايجاد سختي مي نمايند . سختي آب از نظر پايداري به 2 دسته تقسيم مي شوند:1- سختي موقت 2- سختي دائم .

سختي موقت يا سختي كربناتها كه شامل كربناتها و بي كربنا تهاي كلسيم و منيزيم مي باشد و حد اشباع آن 450 ميلي گرم در ليتراست واحد اندازه گيري سختي در كشورهاي مختلف متفاوت است مهمترين و متداولترين واحد آن ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم مي باشد ويابر حسب يك قسمت در ميليون كه ان را با (PPM) نشان مي دهند .

سختي دائم يا سختي غير كربناتها كه شامل سولفاتها ، نيتراتها ، كرولورها ، فسفاتها ، سليكاتها ، منيزيم ، كلسيم مي باشد حد اشباع سختي پايدار 1800 ميلي گرم در ليتر مي باشد .

ضايعات و مزرات سختي : در آبهاي سختي ، بالا بودن سختي سبب رسوب سخت روي جداره لوله و ديگ هاي بخار مي گردد كه علاوه برافزايش افت فشار در طول باعث كاهش ضريب انتقال حرارت نيز مي گردد.

مشكلات سختي آب در مصارف بهداشتي : در مصارف بهداشتي شستشو با آب سخت موجب مي گردد كه صابون كف نكند ونتيجه آن مصرف صابون بيشتر و پاكيزگي كمتر است. شستشوي ظروف چيني استيل با آب سخت بعد از خشك شدن ظرف يك لايه رسوب سفيد روي ظروف قرار مي گيرد . آب سخت از نظر گوارش نامطلوب است و اثرات سوئي روي مي گذرد

نرم كردن متداول اب

طريقه نرم كردن آب (گرفتن سختي آب )


طريقه نرم كردن آب (گرفتن سختي آب )
روش آب آهك يا كربنات دو سود سختي موقت يا سختي كربنات را مي توان به وسيله آهك مرده Ca(OH)2 و يا كربنات دوسود (CO3NA2) كه به آب اضافه مي شود برطرف نمود البته مقدار درصد آهك و كربنات دو سود بستگي به مقدار سختي دارد .

روش تعويض يوني يا زئوليت ها تركيباتي هستند از 2Sio2 , AL2O3 , Na2o اين تركيبات مي توانند يون خود رابا يون هاي موجود درآب سخت ردوبدل نمايند يك نوع ديگر از همين زئوليت ها ،وزين ها هستند .در تاسيات حرارت مركزي از رزين جهت حذف سختي آب استفاده مي گردد وزين ها تركيباتي آلي به صورت (R-Na) مي باشد كه وقتي در كنار آب سخت قرار مي گيرد مي تواند سختي آب را حذف نمايد. اجياء رزين : بعد از مدتي رزين ها يون هاي سديمي خودراكه تمامي تعويض نموده اند .ديگر رزين قادر به جذب كلسيد نمي باشد گويند رزين اشباع شده جهت احياء و استفاده مجدد آن روي رزين هاي اشباع شده آب نمك با غلظت مناسب وارد مي نمايند تعويض يوني صورت مي گيرد ويونهاي سديم نمك جايشان رابا يونهاي كلسيم و منيزيم رزين اشباع شده عوض مي نمايند بدين صورت رزين دو مرتبه احياء مي گردد. شرايطي كه موجب خوردگي لوله ها مي شود سختي آب و اكسيژن موجود در هواست كه مي توان باافزايش دما در حذف اكسيژن كمك نمود . به طور كلي چنانچه بخواهيد افزايش سرويس دهي و ايجاد حرارت و برودت در فصول مختلف سال در محيط مورد نظر را داشته باشيم احتياج به سختي گير داريم .


 ارسال توسط

پیج رنک

آرایش

طراحی سایت